onko tosiaan niin että kunnon toimeentulotuen saa vain se ketä uskaltaa korottaa ääntä sossussa?mulla on todella ujo ja arka luonne ja yleensä tyydyn vain siihen mitä saan.Enkä uskalla ruveta kyseenalaistamaan sosiaalityötekijän päätöksiä.kaverillani oli sama tilanne aikasemmin ja nyt se ei enää uskalla hakea tukea muuta kun kirjallisena,koska "sosiaaliämmä" on niin monta kertaa haukkunut hänet pystyyn kaikista päätöksistä mitä on tehnyt,niin talousasioissa kuin ihmissuhdeasioissa.mun mielestä toisten arvostelu ei kuulu niiden työnkuvaan.itse en haluaisi luovuttaa.olen nyt yrittänyt viisastuttaa itseäni ja ottaa selvää oikeuksistani.toivottavasti saan vielä rohkeutta sanoa asiani.kerronpa vähän tilannettani jos joku osaisi auttaa,olemme 3henk.perhe,poika 8kk,kaksio vuokra-asuntona 370euroa,avomiehen tulot eivät riitä toimeentuloon,itselläni tuloina vanhempainraha 250euroa ja lapsilisä 100euroa.äsken tuli päätös toimeentulotuesta: HYLÄTTY!ahdistaa!
toimeentulotuki
tyhmä?!
5820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käytännössä sossulla ei ole harkintavaltaa juuri lainkaan. Toimeentulotuki lasketaan niiden normien ja perusosien mukaan mitkä on kaikille samat. Meillä ei ole oikeutta niitä muuttaa eikä siinä auta äänen korottaminen. Lue saamasi päätös tarkkaan ja katso että siihen laskelmaan on laitettu kaikki tulot ja menot oikein!
normit ovat sosvirastolla koneen akutta laskettavissa. harkinnanvaraista tukea kyllä löytyy, esim. lasten liikuntaharrastuksiin,
romaanin saavat vuodessa vaaterahan, silmälasit ovat myös korvattavia (ei aina), sair.hoitolaitteet tms. kysy vaan rohkeasti apua,
kyllä he tietävät säännöt siellä. tosin jotkut tantat ovat tosi outoja sensuhteen mitä heidän työnkuvaansa kuuluu, heidänhän pitäisi auttaa sallittujen rajojen puitteissa.
ps. itse työskentelin 14 vuotta ko.ammatissa.
Se lasketaan, tulot esim. se 250e, 100e ja miehesi tulot sekä mahollinen asumistuki tms.
Niistä miinustetaan vuokra (97%) ja riippuen missä asutte niin lapsesta (täällä markoissa jotain 1400mk, aikuisista 2 kertaa 1800mk) ja muut sellaiset menot kuten lääkärimaksut (jos niistä kuitit siis reseptilääkkeet ja terv.keskusmaksut).
Luulen, että siellä soskussa sellainen lappu, missä on toi henkilömääräinen raha.
Eli lasket vaan ne kaikki tulot ja miinustat nuo menot.
Niin näet paljon teillä jäädään ns. "miinukselle"...vaiko plussalle.
Mutta, esimerkiksi lapsen rattaisiin saa jonkin verran tukea...sen voi lisätä siihen (kuittia, oiskohan se n.60e mitä niihi saisi) ei ees tarvita siis voit miinustaa sen vaan ja sanoa ett` tarviatte rahaa siihen.
Sehän on selvä että tulee hylätty päätös jos tulot menee yli normien.
Sanoit että avomiehen tulot ei riitä toimentuloon, kyllä ne riittä jos menee yli normien.Ja onhan ne riitettävä jos menee alle normien koska eihän ne maksa kun sen erotuksen, et pienemmällä rahalla silloin elää jos saa toimentulotukea kun mitä nyt kun teillä menee yli normien.
Niin, en suosittele sitä äänen korottamista. Asiakkaan on osattava hoitaa asiansa asiallisesti. Jos et osaa, voi olla että jatkossa asioit vain kirjallisesti. Kai olet kuullut työrauhasta, myös sosiaalityöntekijöiden? Jos ryhdyt oikein hankalaksi, asiasta voi kehkeytyä jopa rikosasia ja sitähän et kai halua, vai kuinka?
Ikävä kyllä sosiaalitoimistojen organisaatioissa on paljon asioita, mitä rivisosiaalityöntekijätkin haluaisivat muuttaa, mutta heitä ei riittävästi kuunnella. Eivät sosiaalilautakunnat, osastopäälliköt jne. Siinä suhteessa olemme asiakkaiden kanssa samalla puolella, ihan samassa veneessä. Jos vaikuttaa haluat, oikeampi osoite olisi vähintään sinne lautakunnan suuntaan. Tosin sekään ei mitään takaa, mutta kuntien sosiaalitointen valvonta kuuluu lääninhallitukselle. Jos asiat ovat oikein pielessä, tee hallintokantelu lääninhallitukseen tai ota yhteyttä eduskunnan oikeusasiamieheen.