akateeminen korruptio rehottaa yliopistoissa

corrupteduniversities

Pätevyys ja tuloksellisuus ei merkitse enää mitään. Virkoja "profiloidaan" kavereille sopiviksi, tai peräti kutsutaan professuuriin. Vaikka olisit kuinka tuloksellinen määräaikainen tutkija, sinut voidaan lempata mielivaltaisesti ulos tehtävästäsi. Kaikki on kiinni nykyään hyvävelikerhoista ja lehmänkaupoista tiedekuntapolitiikassa.


http://www.hs.fi/mielipide/art-2000005093880.html

12

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 387378

      Poliitikot olivat sitä mieltä, että yliopistojen itsehallintoa piti lisätä. Nyt yliopistoissa ei ilmeisesti enää ole valtion virkoja, joihin pitää perustuslain mukaan valita taidon ja kyvyn perusteella. Tilalla ovat työsuhteet, niin kuin yksityisissä yrityksissä. Ja yrityksetkin ovat hyvin vapaita valitsemaan työntekijänsä. Esimerkiksi suhteiden ratkaiseva merkitys on pikemminkin sääntö kuin poikkeus.

      Ehkä nykytila ei ole hyvä. Yliopistot toimivat kuitenkin pitkälti julkisin varoin, joten valtiolla pitäisi olla intressi varmistaa, että veronmaksajien rahoilla palkataan mahdollisimman taitavia tutkijoita. Mikään hallitus ei kuitenkaan taida olla valmis ottamaan vastaan sitä julkista ryöpytystä, joka seuraisi yrityksistä supistaa yliopistojen itsehallintoa.

    • syvästiepäilen

      Viidakon lait vallitsevat, eikä kukaan tee asialle mitään. Erinomaisia tutkijoita jätetään palkkaamatta ja tehtäviin valitaan kavereita. Tällä tavallako korkeatasoinen tutkimus taataan? Miksi ne, jotka ovat ansioituneet eivät saa tilaisuutta ? Tätä on kauhea katsella.

      • Anonyymi

        Tottakai kaveria suositaan ja muut pannaan pihalle. Etenkin Oulun yliopistossa ja vielä tänäkin päivänä.


    • sannilleterveiset

      Sama korruptio ja kähmintä, joka vallitsee politiikassa, on siirtynyt yliopistolain muutoksen myötä yliopistoihin. Opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen, olisiko aika tehdä jotakin ? Vai oletko keskittynyt vain varhaiskasvatukseen?

      ”Mielivaltaista peliä” ja ”suorastaan rikollista toimintaa” – professorivalinnat vaikuttavat pienen piirin suhmuroinnilta, syyttää yliopistoväki
      Pahin hyvä veli -verkosto jyllää Suomen Akatemiassa, sanoo professori ja urheilujohtaja Vesa Harmaakorpi."

      http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005103708.html

      • Anonyymi

        "...Pahin hyvä veli -verkosto jyllää...".

        Pitää vielä muistaa, että tässä "veli" on sukupuolineutraali.


    • Anonyymi

      Taitaako Lapin yliopiston opiskelijavalinnoissa olla suhmurointia? Kolme opettajaa hävisi hallinto-oikeudessa opiskelijalle, joten tohtoripaikkoja profiloidaan sukulaisille ja hyville veljille? ;)

      • Anonyymi

        hyvä et edes joskus asiat tulevat päivänvaloon..


      • Anonyymi

        Eiks se yks niist opettajist ollu asianajaja?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiks se yks niist opettajist ollu asianajaja?

        Talousrikosasianajaja taitaa olla.


      • Anonyymi

        eiks siel lapis ollu jonkun lapin professorin oma poikakin ja muidenkin sukulaisia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eiks siel lapis ollu jonkun lapin professorin oma poikakin ja muidenkin sukulaisia?

        Kyllä. Kaikki tietää hyvin.


    • Anonyymi

      Oulun yliopisto yksi pahimmista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      143
      6738
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      61
      5843
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4509
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      99
      4426
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      157
      4241
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      92
      1600
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      395
      1490
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1349
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1335
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      42
      1122
    Aihe