Olen siis parikymppinen työtön opiskelija, ja tarvitsisin 3000 pikavipin muutaman vuoden maksuajalla. Katselin eri firmoja ja kaikissa tunnettiin vaativan säännölliset palkkatulot ja työpaikka. Luottotiedot löytyy eikä muita lainoja/vippejä ole nostetun opintolainan lisäksi.
Saako työtön opiskelija mistään 3000 pikavippiä
11
1399
Vastaukset
- jenniina1111
Älä missään tapauksessa ota pikavippiä. Säästä rahaa, ja käytä sitä. Pikavippilainoissa on JÄRKYTTÄVÄT korot. Joudut maksamaan takaisin paljon enemmän kuin 3000 €. Hanki mielummin tuo raha esimerkiksi töitä tekemällä, vaikka keräämällä pulloja tai kesällä mansikoita ja metsämarjoja.
- 87533857
Tiukkaa voi olla. Opintolainojen valtiontakausta ei tarvittaisi, jos opiskelijat saisivat lainaa muutenkin. Sinun pitänee siis harkita tuon kolmen tonnin tienaamista. Myy vaikka hanuria Köpiksessä.
- teenäin
Älä ota pikavippiä. Tienaa ja säästä ennemmin!
- moneymoney
myy pikkuhousuja, käytettyjä? tai videoita joissa r*nkkaat ja naama ei näy. ei ne kylläkään huomaa monissa vippipaikoissa jos väität olevasi esim. henkilökohtainen avustaja ja laitat työnantajan puhnumeroksi oman prepaid, toisen, numerosi, mutta saatat joutua vaikeuksiin jos et saa työtä ja et pysty maksamaan vippejä. Itse otin monia lainoja aikoinaan tuolla tavalla. parempi kyllä jos tienaat rahaa, otat sitten velkaa ensin tai et.
- ei.järkee
Vippifirmat haluavat ihmisiä ansaan.
Julkinen salaisuus on se, että niiden firmojen tavoitteena on, että niitä hirveällä korolla olevia vippejä ei saa kunnolla maksettua, koska se velka lyhenee tuskastuttavan hitaasti niiden kaikkien hirveiden korkojen ja lisämaksujen takia ja optimitapauksessa firman kannalta velka päätyy lopulta perintään, jolloin on taas yksi varma pitkäaikainen lypsylehmä vippifirman navetassa.
Lypsylehmälle vaan on vähän huonompi homma se, että luottotiedot menevät, mikä aiheuttaa lypsylehmälle kaikenlaisia ongelmia, mutta se asia ei taas vippifirmaa kiinnosta pätkääkään.
Vippifirmat ovat usein perintätoimistojen omistuksessa ja kyseessä on perintätoimistoille iso bisnes. Credit24, Risicum, Vivus, Ferratum noihin kaikkiin olisi 2k€ luottolimiitti. Tulot kun laittaa vähän pyöreästi ylöspäin antavat velkaa. Credit24 on noista ylivoimaisesti halvin. Credit24 antaa ehkä ensin 100€ limiitin mutta kun on luotettava asiakas pikku hiljaa antavat limiittiä hilata ylöspäin.
- Anonyymi
Nyt vaan tarmokkaasti velkaantumaan niin siitä luksuselämä aukeaa.
- Anonyymi
Niiiiiin suomalaista huumoria, itkettäis jos ei naurattais tällainen tässä konkurssiin menneessä maassa...
- Anonyymi
Näinhän ne julkkikset juuri tekee. Vietetään ökyhäät tai tupaantuliaiset tai lomamatkat, joita kukaan ei kykene jälkeenpäin maksamaan.
- Anonyymi
Joskus vuosia sitten sai ehkä jostain https://www.kuningasvippi.fi/ paikasta, mutta nykyään pikavippejä ei saa mistään. Vain pankkilainaa ja kulutusluottoa tarjolla max 10% korolla. Hyvä näin!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233378
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521481- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184