Hei kaikki raskaana olevat äipät joilla on synnyty(k)s(iä) takana mutta siitä on jo kotvanen aikaa...kertokaas kokemuksistanne?
Itse olen synnyttänyt viimeksi 10 vuotta sitten ja kohta olisi la käsillä ja jännittää, olo on kuin ensikertalaisella konsanaan :)
Oliko synnytys minkälainen verrattuna edelliseen? Moni sanoo että useamman vuoden tauko tosiaankin pistäisi äipän taas ekakertalaisen asemaan mutta kätilö puhui toista, ettei sillä olisi mitään merkitystä vaikka olisikin kulunut. Olisi kiva kuulla kokemuksistanne!
Itse olen synnyttänyt viimeksi 10 vuotta sitten ja kohta olisi la käsillä ja jännittää, olo on kuin ensikertalaisella konsanaan :)
Oliko synnytys minkälainen verrattuna edelliseen? Moni sanoo että useamman vuoden tauko tosiaankin pistäisi äipän taas ekakertalaisen asemaan mutta kätilö puhui toista, ettei sillä olisi mitään merkitystä vaikka olisikin kulunut. Olisi kiva kuulla kokemuksistanne!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla esikoisen ja kuopuksen ikäero on seitsemän vuotta. Kuopuksen syntymä noudattele hyvin pitkälle samaa kaavaa kuin esikoisenkin. Molemmat syntyivät muutamia viikkoja etuajassa ja synnytys käynnistyi lapsiveden menolla yöllä, jonka jälkeen alkoivat supistukset jne. Kivunlievytyksenä molemmissa synnyksissä sain ainoastaan ilokaasua. Oikeastaan ainoa ero oli synnytyksen kesto, joka ensimmäisessä synnytyksessä oli noin 9 h ja jälkimmäisessä 6 h. Ihan itseäkin jännittää, josko tämä kolmas (ikäeroa 5 vuotta) syntyisi vielä hieman sutjakammin :)
Olen miettinyt itse samaa.Minulla on useampi synnytys,mutta viimenen tuli "sektiolla" reilu neljä vuotta sitten.Ja viimesten alatiesynnytysten väliksi tulee 8 1\2v.
Olisi todella mielenkiintosta lukea,jos ihmiset kirjottais aiheesta.Ja ehkä sinä Milla kerrot sitten kohta aiheesta,kun olet käynyt synnyttämässä.Odotan kuulumisiasi ja toivotan onnea!
Minäpäs kerron kuulumisia sitten kun aika tulee, ihmettelen kyllä suuresti ettei tästä ole kehkeytynyt täällä keskustelua eikä palautetta ole ainakaan vielä tullut vaikka niin toivoinkin :(
Ja kiitos, onnea tässä tarvitaankin, samoin onnellista odotusta sinullekin!
kerro sitten!! mulla aikaa edellisestä 15v. ja olen kauhuissani..
Hei !
Itelläni synnytykset vuosina -94 & -97 ja kolmas tulee nyt toukokuussa. Olen itekin miettinyt tuota asiaa, että kuinka menee tällä krt: eka meni yli 2 vk ja käynnistettiin, toka yli 8 pv ja alkoi lapsiveden menolla. Synnytysten kestot: 10 h 40 min ja toinen 10 h 30 min, eli minulla ei aika puolittunut niin kuin yleensä uudelleensynnyttäjillä. Nyt toivon tosissani, että vauva tulee ajallaan -vaikka jo muutamaa päivää ennen- ja synnytys olisi hiukan lyhyempi. Odotusaika on ollut ihanaa, kaikki tulee koettua uudelleen, mitään ei muka enää muista edellisista raskauksista ja paljon paremmassa kunnossa olen ollut kuin kakkosta odottaessa.
Heissan,
olisi kovin kiva kuulla kokemuksista, koska minullakin on melko pitkä matka synnyttämään, ja samaa mietin, onko synnytys paljon nopeampi, ja kuinka paljon....ehdinkö ajoissa. Ensimmäinen 10 v sitten, syntyi 5 tuntia sairaalaan saapumisen jälkeen. Lähdettiin melko heti, ehkä puoli tuntia kotona ihmeteltiin. Olisi se vaan kauheaa, jos autossa jo syntyisi.