inflaatio !

Taas uusien inflaatiolukujen myötä tuli todistettua verotuksen/maksujen painopisteen siitymistä TASAVEROIHIN .Nousua aiheuttivat : Ajoneuvovero,sähkölasku ,bensiini . Laskua aiheutti älykännyköiden hinnan lasku . Tasaverot suurin syy Suomen heikkoon taloudelliseen tilanteeseen.Mikään ei syö kotimaista kulutusta enemmän kuin tasaverojen nousu .Katainen aloitti tämän uusliberaalisen politiikan jota tähän päivään asti kaikki hallitukset kompanneet .Köyhyys vain kasvanut ,leipäjonot kasvaneet ja tuloerot kasvaneet . Palkkaveroa pienennetään ja lasku maksettu tasaveroja korottamalla .Olen seurannut 15 vuotta inflaation muodostumista ja suunta siirtyminen tasaveroihin näkyy selvästi näissä selvityksissä . Lähes joka kerta kun inflaatio nousee jokut veronkorotukset ovat syynä ,ja vastapainoksi laskua tulee kännykkä puheluiden hintojen laskusta ,tai ulkomaan matkailun halpenemisesta. Kaikki korotukset vaikuttavat aina suoraan ELÄMISEN pakkoedellytyksiin (sähkä.kiinteistö,vuokra,polttoaine,ym.verot) syöden köyhien ja vähäosaisten loputkin elämisenmahdollisuudet pois .Moni Eläkeläinen on samassa tilanteessa .

8

169

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tollothaluaa

      Alvin nosto kuolinisku...

    • aattelia

      Kyllä,nythän Kokoomus ilmoitti ,että jos vielä leikataa niin silloin nostetaan ALVia. Soini ehdotti osinkoveron korotusta. Kumpi korotus olisi TASAVERO ? Kumpi korotus suosisi varakkaita ? Kumpi kasvattaisi köyhyyttä ? Kumpi lisäisi palveluyritysten konkursseja ? Olen itse ollut Kokoomuslainen ,mutta KATAISEN uusliberaalisen politiikan myötä en tunnista nyky kokoomusta omakseni. Olen itsekin Osinkojen saaja ,mutta en tee mitään niiden eteen. Solidaarisuuteni vuoksi olen valmis maksamaan osingoistani enemmän veroa ,säästääkseni vähäosaisiakin koskettavan TASAVERON ,eli ALV:n korotuksen. TÄMÄ ON SITÄ KOKOOMUSTA JOTA MINÄ OLIN OPPINUT KUNNIOITTAMAAN .Valtiovarainministeri NIINISTÖ toimi aikoinaan juuri näin,eli ajatteli myös vähäosaisia .

    • ilmaista.ryyppäämistä

      Asiat ratkeaa helposti laittamalla järjestöt mm. ay-liike verolle.

    • Koskahan äänioikeutetu oppivat, etteivät nämä Kokoomuksen Mikki Hiiret ole koskaan tavallisen kansan asialla, silti intohimoisesti konttoripäällikkötason "porvarit" äänestävät noita pikkumiehiä. Käsittämätöntä !
      Nythän on tietysti käynyt aatteille hiukan heikosti tavisten kannalta, oikeistokeskusta, tämä ihmelapsi Sipilän klubihan on vetänyt kokoomuksesta oikealta ohi niin että heilahtaa, jopa pidemmälle kuin Lipponen aikoinaan vei demarit, joista tänäpäivänä ei ota pirukaan selvää, mitä tänään kannattavat tai ovat kannattamatta, välillä kannattaen.

      Mitä siis jää sellaiselle äänestäjälle, joka ajattelee hiukan laajemmin asioita, siis suomea ja suomalaisten etua ensin. Ei löydy äänelle "paikkaa".

      • älä-valita

        Ei sitten muuta kun nukkumaan.


      • aattelia

        Itse olen myös niin epäitsekäs että olen tosissani huolissani esim. perheiden jaksamisesta.Sastamalan kuolon kolari johtui perhekriisistä .Voisiko perhekriisi johtua taloudellisesta ahdingosta? Voisiko taloudellinen ahdinko jouhtua Tasaverojen noususta ? Olen lähes varma,että Tasaverojen nosto politiikka on aiheuttanut perheissä talouskriisejä jotka ovat syyllisiä eroihin ja itsemurhiin ja perhesurmiin. Verotus pitäisi sitoa maksukykyyn . Progsessiivinen vero toimii näin , mutta sitä on siirretty tasaveroon.Urpilainen rahaministerinä huusi tasaverokorotuksia ja totesi että köyhimmille korotus kompensoidaan .Entäs ne jotka olivat juuri köyhyysrajan yläpuolella ? Veronkorotus ajoi heidätkin köyhyysrajan alapuolelle ,mutta kun he olivat "uusia köyhiä" heiltä jäi kompensaatiot saamatta . Näin Poliittiset päätökset aiheuttavat KURJISTUMISTA ja kansantalouden köyhtymistä.


      • PäivälläNukkumaan
        älä-valita kirjoitti:

        Ei sitten muuta kun nukkumaan.

        Idiootti?


    • aattelia

      80- luvun vasemmistolaiset ovat tänäpäivänä 10 piirua oikeammalla kuin silloiset demarit. 80- luvun demarit ovat tänäpäivänä 100 piirua oikeammalla kuin silloiset kokoomuslaiset .80- luvun kokoomus on tänäpäivänä 1000 piirua oikeammalla kuin silloinen kokoomus .80- luvun keskusta on Sipilän johdolla 100000 piirua oikeammalla kuin silloinen keskusta. Tämä suunta on Kreikassakin .Kommunisti pääministeri ,ja koko ajan kurittaa köyhää kansanosaa, eli siirtynyt 1000000 piirua oikealle. Itse en vaadi kuin oikeudenmukaisuutta ja maksukykyyn perustuvaa verotusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1486
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1314
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      784
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      119
      755
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      59
      678
    6. 53
      671
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      549
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      515
    10. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      283
      501
    Aihe