Mikähän on vikana kun tv:n kuva on muuttunut yhtäkkiä sellaiseksi että jotkut kohdat on sinisiä/turkooseja? Varsinkin näyttäis että tummat kohdat on noita joihin sitä väriä tulee.
Tv on joku Philipsin, käytettynä ostettu ni en tiiä tarkemmin mutta muutaman vuoden vanha.
Ihan sama kattooko digiboxin vai pleikan kautta niin vika on varmaan telkkarissa eikä muissa laitteissa tai johdoissa?
Eilen illalla vielä näky normisti. Tänä aamuna oli kuva tommonen.
Koitin nyt säädellä jotain kuva asetuksia, ei mitään vaikutusta.
Tv:n kuva osittain sininen, mikä vialla?
7
14667
Vastaukset
- sininen_laguuni
Katselet varmaan paljon valtameriaiheisia ohjelmia.
- JU2
Mm
Oishan se pitäny arvata että suomi24 ei saa järkevää vastausta.
- arvailija-
Jos ei säädöillä korjaannu, niin tuskinpa tuota saa halvalla korjattua. Jos mustat näyttää siniseltä niin saattaa kuva olla liian kirkkaalla....luulisin, en ole varma. muutenkin lcd-töllöt menettää ikääntyessään kirkkautta, joten jossain vaiheessa pitää ostaa uusi pelkästään sen takia. Uudemmat ehkä vanhenee hitaammin.
- JU2
Ok kiitos vastauksesta :)
- digiboksi
Ei se vika sinun telkkarissa ole vaan antennipistokkeessa jotain uusia virityksiä varmaan tehty josta tulee se häitiö kas meidän telkkarissa on sama vika paukkuu ja sihisee ja värit on hutjat.
Soneralta sanottiin ,että meillä ottaa jotain häiriötä matkalla eteinen olohuone.
Testattu television vaihto,antenni,digiboksi,tallentava digiboksi sama vika jatkuu.
Talon puolesta käyty toisella digitelkkarilla testaamassa ja omalla antennilla toimii ja meidänkin toimi hetken.Tuli piipahdettua kaupassa ja telkkarin sammutin hups keikkaa sama pauke ja sihinä jatkuu,että näin.
Nyt laitan telkkarin ensin lämpiämään ja sitten vasta digiboksin parempaa tietoa dototellessa. - RobottiKatsooTelevisiota
Putkitelevioiden aikaaan värivirheitä aiheutti kuvaputken magnetoituminen. Siihen auttoi töpselin vetäminen seinästä puoleksi tunniksi. Vika voi nykyään olla myös television ja digiboksin välisessä kaapelissa. Sininen piuha saattaa olla irti/löyhällä. Kaapelin vaihto voi auttaa. Kokeile ensin vaihtaa digiboksin asetuksiin RGB:n sijasta PAL-videosignaali. Joidenkin boksien asetuksissa se on merkitty CVBS (=komposiitti videosignaali?)
- Anonyymi
Tausta ledirimat vaihdettava.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan653502Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan283011- 1212376
- 121464
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281452Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631346Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121098- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39932Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13822