30-40 vuoden sitoumus ei houkuttele. Saahan sen asunnon varmasti aina myytyä, mutta äitini asuntokauppoja sivusta seuranneena, siinä voi mennä parikin vuotta. Lisäksi asuntokupla voi puhjeta ja asunto menettää puoletkin arvostaan.
Minua hämmästyttää muutenkin ihmisten intohimo ns. kuolleen omaisuuden haalimiseen, mitään ei mukaansa lähtiessään saa, parempi nauttia elämästä kun voi.
Itse tahdon olla vapaa, lähteä ja mennä kun siltä tuntuu. En tahdo velkajarrua pakottamaan elämääni.
Minua hämmästyttää muutenkin ihmisten intohimo ns. kuolleen omaisuuden haalimiseen, mitään ei mukaansa lähtiessään saa, parempi nauttia elämästä kun voi.
Itse tahdon olla vapaa, lähteä ja mennä kun siltä tuntuu. En tahdo velkajarrua pakottamaan elämääni.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Taloja on jo alettu purkamaan. Pitää olla tarkka mistä ostaa asunnon. Aika sama maksaako asuntolainaa vai vuokraa. Mahdollisille jälkipolville se asunto jää kuitenkin ja putkiremontit ym. kulut siihen vielä. Onko se niin hienoa omistaa sitten.
Eikä vuokralla asumisessa ole mitään noloa. Ymmärrän ehkä sen lainan oman talon hankkimiseen, mutta kallis laina kaupunkiasuntoon on vähän turhaa.
Mitä sitä lainoja ottamaan kun on velaton asunto Stadissa.. Tai no onhan mulla löysää käteistä jos nappaisin muutaman yksiön sijoitustoimintaan, 🤔
antaa sijoitusasuntosi vuokralle?
Pahimmassa tapauksessa siitä jää jonkun raivopään jäljiltä kasa romua lattialle, vuokrat maksamatta ja remonttikuluja muutaman kymppitonnin edestä.
Olen käynyt tarkastamassa noiden ongelma-asukkaiden jäljiltä muutamia asuntoja, ja katsonut kun omistaja itkien laskee mitä kaikkea tuo ongelma-asukas onkaan saanut aikaan.
toiset raha saa itkemään toiset nauramaan ;D
päätellen kuulut tuohon tuho/häiriö väestöön.
Kannattaakin suoritta asukasvalintaa kun vuokralaisehdokkaat ottavat yhteyttä. lisäksi vuookrasopimus pitää laatia niin että vastuut ja ehdot ovat täysin selvät.
Yhdessä yksiössä mulla onkin jo asukas, asiallinen nuori opiskelijatyttönen. Nettotuloa tulee pelkästään siitä kämpästä 550€/kk. 🙂
Ja sijoitusasunto on tosiaan sijoitusasunto kun siellä on vuokratuloja tuottava asukas.
en kuulu mihinkään väestöön.
välllä raha itkettää joitakin, välillä naurattaa joitakin.
itselle se ei aiheuta tunteita.
Minä otin asuntolainan 13 vuotta sitten, kohta on maksettu pois. Itse en halua asua vuokralla missään kerrostalossa. Ok-talossa maaseudulla, oma rauha. Minä nautin tästä.
onhan vuokralla asuminen sama kuin laittaisi 30 pinnaa palkasta valtiolle, 30 pinnaa talon isännälle ja loput itselle. musta jokaisella kuuluisi oma koti missä asua vuokranantajat on kuitenkin lopulta vaan pikkuhitlereitä jotka haluaa tehdä tuottoa, harva vaan hyvää hyvyyttän tarjoaa kotinsa muiden käytettäväksi, sipilä korkeintaan.