Tappara: Voittaa runkosarjan ja on suurin suosikki mestariksi, mutta ei ole voittamaton.
TPS: Saanee vastustajan sääleistä ja eteneen jatkoon. Puolivälierissä Jyp olisi paha vastus, muuten finaaliainesta.
Kalpa: Tuttu juttu, Kilpeläinen on yksi liigan parhaista maalivahdeista, mutta romahtaa aina keväisin, niin nytkin. Ei voita minkäänlaista playoff- sarjaa.
Jyp: Hirmuisessa lennossa oleva joukkue, jolla ei ole heikkoja lenkkejä. Lähtee suosikkina kaikkia muita paitsi Tapparaa vastaan.
HPK: Jos maalivahtipeli toimii, niin ainesta jopa finaaliin. Voittaako Manninen Playoffien pistepörssin?
Ässät: Kova kotonaan, mutta vieraspeleissä vaikeuksia. Jos pelaa sääleissä mennee jatkoon. Puolivärierissä Bernardin ihmeteot voi toki viedä joukkueen mitalipeleihin.
Pelicans: Vahva fyysinen joukkue, joka voi voittaa kenet tahansa, mutta jäähyilyyn ei ole varaa. Tuomarilinja voi ratkaista paljon Pelsujen kohtaloa.
Kärpät: Parantanut otteitaan, mutta ei missään nimessä ole mikään "Nukkuva Jättiläinen. Lyhyessä säälisarjassa voi tulla noutaja saman tien.
HIFK: Pelaajat eivät alisuorita yhtään, vaan joukkue on sillä paikalla johon tolla materiaalilla ylletään. Voi silti nousta varsinaisiin Playoffeihin.
Sport: Pelin taso ailahtelee liian paljon eikä yllä sääleihin. Jos kuitenkin yltää niin ilman kotietua putoaa saman tien.
Jukurit: Nykyinen tekeminen ja pelin taso ei riitä jatkoon. Putoaako jopa jumboksi?
Lukko: Tästä joukkueesta ei ikinä tiedä, paitsi että maalivahtien taso heittelee liikaa. Helppo loppuohjelma voi nostaa joukkueen kuitenkin jatkoon.
KooKoo: Ilmeisesti talousongelmat pakotti myymään parhaita pelaajia. Silti joukkueessa on kokemusta ja Irving voi ratkaista minkä pelin tahansa. Kova säälijoukkue jos sinne nousee.
Saipa: Erittäin vaikea loppuohjelma. Nousun olisi pitänyt alkaa paljon aiemmin.
Joukkueiden voimasuhteet.
13
365
Vastaukset 13
- lasiöljy
Jäätävää analyysia.Älä mene pikkutakki päällä jäähalliin joudut pian Ilveksen valmentajaksi
- dfesrgyh
Kyllä Tapparalle mikä tahansa muu lopputulos kuin mestaruuden voittaminen tällä kaudella on epäonnistuminen. Niin paljon tuo on muita joukkueita edellä materiaalissa ja runkosarja voittokin tulee vaikka varmaan puolet peleistä on pelattu puolivaloilla.
- Huikkooppa
Viime pelien perusteella voimasuhteet ovat:
1 Jyp
2 Tappara
3 TPS
4 HPK
5 Kärpät
6 Pelicans
7 Kalpa
8 Lukko
9 Ässät
10 HIFK
11 Ilves
12 Jukurit
13 KooKoo
14 Saipa
15 Sport- Anonyymi
naurattaa hahahahahah
- juhyty
Helmikuun peleillä ei vaan ole paljon merkitystä kun pelataan 60 ottelun sarja, jossa pelataan vain pääsystä pleijareihin eikä mestaruudesta. Tappara, TSP ja Kalpa ovat voineet peleilla puolivaloilla pleijareihin valmistautuen samalla kun muiden joukkueiden on täytynyt pelata täysillä, että edes pääsevät pleijareihin ja mielellään välttävät säälit.
- ergtyh
Siis kommenttina siihen, että Jyp on mukamas Tapparaa todennäköisempi mestari.
- huikkooppa
Jos Tappara ja JYP kohtaisivat nyt niin Tappara olisi kotiedun turvin suosikki pitkän sarjan voittajaksi. Mutta mielestäni Jypin peli on juuri tällä hetkellä paremmassa kuosissa. Runkosarjan loputtua tilanne voi olla ihan toinen.
- tosipätijä
Tapparan peli on luultavasti tukkoista ja raskasta myös viimeiset kuusi jäljellä olevaa runkosarjan ottelua, kun runkosarjan jälkeen on joka tapauksessa lyhyt tauko säälien takia. Sama pätee Kalpaan ja tepsiin. Kaikilla voi olla tukkoista myös pari ensimmäistä peliä puolivälierissä, mutta mitä pitemmälle pleijarit etenevät, sitä enemmän löysempi runkosarjan loppu ja säälien välttäminen tietenkin pelaa niiden pussiin.
- tgfgf
Eipä vieläkään oikein vakuuta sarjan kovakuntoisin joukkue Jyp. Tapparaa vastaan munasivat johtoaseman pari kertaa, vaikka olivat kolmannen erän alussa kaksi maalia edellä. Heikkovireistä Tepsiä vastaan kovakuntoinen Jyp nuhjasi myös varsinaisella peliajalla tasurin tasurin, vaikka tepsinkin peli on ollut Tapparan tapaan tukkoista helmikuussa.
Näköjään Tappara ja TPS ovat kuitenkin sen verran vahvoja, että pystyvät tukkoisella pelilläkin pelaamaan tasavertaisesti kovavireistä Jyppiä vastaan. - Leike
Ei kuulu tänne mutta onko Tuomainen M Kalpan tiimissä ensi kaudella?
- kaaleeraikku
Urpot!!!!!!
- EinoRoope
Tärkeitä pelejä tänään. Luulisi hallien olevan täynnä, kaikilla kotijoukkueilla on kova panos.
Lukko-Ilves ehkä etukäteen mielenkiintoisin.
KooKoon ja Sportin taistelu viimeisestä pudotuspeli paikasta voi myös loppua jo tänään.
Kärpät ja HIFK kohtaavat Oulussa, onko Kärpät nousemassa sittenkin kuuden joukkoon vai ottaako HIFK jopa kotiedun sääleihin?
Mikkelissä on varmasti halli loppuunmyyty kun KooKoo asettuu vastaan.
Tekeekö Sport Jyväskylässä jymypaukun? Tuskin, mutta Veikkauksen 5.90 vierasvoitolle on mielestäni ylikerroin.
Iltapelinä pelataan TPS-Tappara. KalPan ja Jypin jahtaama TPS tarvitsee pisteitä välttääkseen kohtaamasta jomman kumman joukkueen puolivälierissä.
KalPa-Saipa. Tää peli ei paljon herätä mielenkiintoa, mutta löytääkö yleisö vihdoin KalPan kotihalliin?
Itte menen Poriin katsomaan Ässät-HPK matsia. Joukkueet ovat peräkkäisillä sijoilla, mutta eroa on silti kahdeksan pistettä. Voitto vankistaisi Ässien kuudetta sijaa, muuten sekä Pelicans että Kärpät saattaa tulla ohi.
Veikkaan että hallit on aika lailla täynnä ja kokonaiskatsojamäärä nousee reilusti yli kolmenkymmenentuhannen.- EinoRoope
Hallit tosiaan olivat täynnä ja katsojien yhteismäärä nousi miltei neljäänkymmeneen tuhanteen.
Sportin ja KooKoon mahdollisuudet sitten menivät eilen. Ässät, Kärpät ja HIFK taistelevat kuudennesta paikasta. Eroa on Ässien ja HIFK:n välilä on neljä pistettä. TPS, KalPa ja JYP edelleen kolmen pisteen sisällä. Ilves ja Jukurit taistelevat kymmenennestä sijasta. Lukollakin on vielä mahdollisuuksia mutta se tarvitsee paljon apua toisilta.
Mun veikkaus sääleistä:
Pelicans-Ilves =2
HIFK-Kärpät= 2
Puolivälierät:
Tappara-Ilves= 1
TPS-Kärpät= 2
JYP-Ässät= 1
KalPa-HPK= 2
Välierät:
Tappara-Kärpät= 1
JYP-HPK= 1
Finaali:
Tappara-JYP= 1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.881323Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu41872- 13807
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.40798Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.81710- 90705
- 46698
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl17697Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27647- 58638
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan96623- 65610
- 43591
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa56575Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47566- 43544
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.129537- 9535
Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13512Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31505