Rahaston kasvuosuus

Juhani-66

"Kasvuosuus tarkoittaa sitä, että osakerahastojen saamat osingot ja korkorahastojen korkotuotot lisätään rahastopääomaan"

Osaisitteko neuvoa mistä tämän voi käytännössä havaita? Olen nyt sijoittanut kaksi vuotta joka kuukausi saman summan indeksirahastoon. Kun katson rahaston merkintöjä, siellä on vain ne kuukausittaiset laittamani summat. Eikö sinne pitäisi tulla nuo yllämainitut vuosittaiset korkotuotot myös?

2

258

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsk

      Rahasto-omistuksesi kasvun havaitset vertaamalla osuuksiesi ostohintoja tämänpäiväiseen hintaan. Kun rahaston arvo kasvaa osinko- tai korkotuloilla, rahasto-osuuden arvo kasvaa samassa suhteessa (miinus kulut).

    • Aina_ei_nouse

      Kyllähän osingot ja korot on lisätty rahastoon, mutta samaan aikaan sieltä on otettu hallinnointipalkkio pois. Rahaston omistusten markkina-arvo on voinut laskea myös näistä riippumattomista syistä.

      Mitään erityistä merkintää koroista tai osingoista ei tule vaan ne näkyvät siellä markkina-arvossa, joka lasketaan joka päivä uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe