Aika ja päivämäärä kotisivuille

kotisivuille

Millä koodilla saa päivämäärän ja ajan kotisivuille? kokeilin googlettaa mut en oikeen keksiny hakusanoja.

7

2548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piru

      googlesta javascript date time

    • Kirjoita vain päivämäärä ja aika ihan normaalisti, käyttäen jotain yksiselitteistä esitystapaa. Kerro samassa yhteydessä, mitä ajankohtaa ne esittävät.

      Jos olet itse asiassa kysymässä, miten saisi "nykyisen päivämäärän ja ajan", niin et ole luultavasti lainkaan miettinyt, miten suhteellista aika on. Varsinkin netissä. Paljonkohan kello on nyt Kaliforniassa? Ja miksi kukaan haluaisi katsoa sivultasi, paljonko kello on olevinaan jossain aikavyöhykkeessä, kun hän voi katsoa oikean ajan omasta kellostaan? Tai vaikkapa tietokoneestaan.

    • abc

      Aiemmin jo tuli vastaus, mutta kerrataan:

      Ketään ei varmaan kiinnosta mitä kello on jossain. Tai mikä on päivämäärä. Tai jos kiinnostaa, niin netissä löytyy lukemattomia sivuja, joista tuon tiedon saa.

      Ainoa klo ja pvm, joka sinun kotisivuilla on kiinnostavaa, on sivujen päivitystieto (jos sekään). Ja ne voit kirjoittaa ihan normaalina tekstinä sivuillesi.

      • vastauksiin

      • -----

        Olen teidän kanssaan hieman erimieltä asiasta. Kyllä nykyinenkin päivämäärä ja aika on hyödyllinen tieto joissain tapauksissa. Esim on joku palvelu mikä toimii kello 8 - 17, tällöin ainaskin itse useasti kaipaan tietoa paljonko kello juuri nyt on siellämaassa missä palvelu toimii.

        Voihan sen toisellakin tapaa ilmoittaa, et palvelu avataan x tunnin päästä jne... Joko olisikin joskus selvempä tapa.

        Tosin useimmiten kello ja päiväys on turhaan.


    • ... hyvä

      • Mitä....

        Paskaa tämänkin viestiketjun vastaukset yhtä lukuunottamatta. Kysyjä ei kysynyt tarvitseeko kukaan tietoa nykyisestä ajasta - vaan sitä kuinka se tehdään kotisivuille. - Eikä myöskään googlen käyttöohjeita. Kiitos minun (ja ehkäpä kysyjänkin) puolesta niille, ketkä avoimesti tunnustivat, Etteivät Vaan Osaa (EVO) ja katsoivat parhaaksi haukkua koko kysymyksen sisällön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe