Olen lisäpäivillä ja täytän ensi kuussa 63. Synt -54. Voinko vielä päästä varhentamattomalle eläkkeelle?
Eläkkeelle
keväälläkin
10951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Työeläkepuolella vuonna 1954 syntyneen alin vanhuuseläkeikä on pääsääntöisesti 63 vuotta, eli voit hakea karttuneen vanhuuseläkkeen maksuun jo 1.4. alkaen ilman lisäpäivätodistusta.
Halutessasi voit hakea lisäpäivien perusteella vähentämättömän eläkkeen makuun jo 1.3. alkaen edellyttäen, että hakemus on jätetty käsiteltäväksi helmikuun aikana.
Jos sinulla on lisäksi oikeus kansaneläkkeeseen jonka vanhuuseläkeikä on 65 vuotta, saat lisäpäivien perusteella myös kansaneläkkeen ilman varhennusvähennystä ennen 65 vuoden ikää.
Miksi toiset saa kansaeläkeosan varhentamattomana ja toiset ei , olen 63 ja täytän 64 loppuvuodesta ja minulle tulee varhennus ,kun en ole ollut työttömänä ,vaan yrittäjä ja lopetin yritykseni, kun se ei kannattanut.
Tarkoitatko vanhuuseläkkeellä työeläkettä?. Jos haen molemmat eli työeläkkeen ja kansaneläkkeen maksuun 1.3 ja lähetän maksajalle viimeisimmän lisäpäivätodistuksen heti kun sen saan. Vai onko viisainta hakea maksuun vasta 1.4? Onko varmaa että saan varhentamattomana molemmat eläkkeet?
Lisäpäivillä ollessasi voit itse valita, haetko sekä työeläkkeen että kansaneläkkeen maksuun vanhuuseläkkeenä jo 1.3. alkaen vai siirrätkö eläkkeen hakemista. Kummassakaan tapauksessa eläkkeisiin ei tehdä varhennusvähennystä. Eläkkeen saamisen ehtona lisäpäivien perusteella on, että hakija on saanut vähintään yhden lisäpäivän eläkkeen alkamista edeltävän kuukauden aikana. Lisäpäivien perusteella eläkettä hakevan pitää pyytää päivärahan maksajalta eläkkeen hakemista varten tarkoitettu lisäpäivätodistus. Jos todistus ei ehdi hakemuksen liitteeksi, sen voi toimittaa jälkikäteen.
Nimimerkille ”Syrjintää”
Tämän viestiketjun keskusteltu oikeudesta vähentämättömään vanhuuseläkkeeseen koskee lisäpäivillä olevia 62 vuotta täyttäneitä. Yrittäjällä ei ole oikeutta lisäpäiviin.
Sinulla on ikäsi perusteella jo oikeus työeläkkeeseen ilman vähennystä. Sen sijaan kansaneläkkeen saat ilman varhennusvähennystä vasta 65 vuoden iässä.
Onko pakko ottaa sitä kansaneläkettä vielä, pärjään työeläkkeellä kyllä tuon vajaa 2 vuotta ja ottaisin kansaneläkettä vasta 65v voinko näin toimia.
siis, työeläke ei saa olla yli ,oliko se jotain 700 /kk (korjatkaa) jotta saa kansaneläkettä? oonko ymmärtänyt asian oikein. ja onko tuokin bruttoa, täytyy olla rahaa jemmassa jos tuolla esim, vuokralla pärjää, itte kituutan hiukan rajan ylittävällä työeläkkeellä, ei mee oikein mun mielestä nää eläkkeet. 62 vee
Kansaneläkettä ei ole pakko ottaa samanaikaisesti työeläkkeen kanssa eli voit mainiosti siirtää sen hakemista myöhemmäksi.
Kiitos.
Jos työeläke on 1400€/kk en tule koskaan saamaan Kansaneläkettä.