Fenno klagar, att Sverige är fullt av våld och muslimer. Dessutom talas världens onödigaste språk, svenskan, där, tillsvidare.
Annat är det i Estland. Estland har väldigt få (färgade) invandrare och de enda rasistbråken har varit i Tallinns gamla stad, där några lokala lowlifes gick åt några färgade. De råkade dock vara Nato soldater från USA, så bråkstakarna fick sig en läxa värd att minnas.
Fenno vet, att ingen svenska talas i Estland. Det är inte sant, men faktum har aldrig vägt speciellt tungt i fennos övertygelse. Världsspråket finskan, kan alla i Estland – åtminstone om man inte beger sig utanför centrala Tallinn och inte påbörjar ett samtal själv.
Varför mass-emigrar fenno inte till detta Eldorado?
Kan det vara, för att man måste förtjäna sitt levebröd själv där? Kan det vara för att arbetslöshetsunderstödet är 141 €/månad? Andra understöd är inte heller att hänga i julgranen. Kan det vara därför?
Estland, fennos drömland
2
65
Vastaukset
- heja.Estland
Eesti, suomeksi sanottuna Viro, on veljeskansamme, onnittelut heimoveljille, huomenna heillä on 99 itsenäisyyspäivä.
- Muuttoauto
Samalla voidaan kysyä että miksi hurri ei muuta omaan unelmamaahansa. Ruotsissa saa palvelua ja juttu seuraa aina ruotsiksi(pois lukien lähiöt). Tietenkin edut joihin Suomessa on tottunut loppuvat siihen ja päähän lyödään finnjävelin leima mutta omaa muumian saa kumminkin käyttää juuri niin paljon kun haluaa. Suomihan on yksi maailman yksikielisimmistä valtioista joten ei tämä voi olla helppo paikka pienelle kielivähemmistölle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591174Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501
