Oletko sinä sattuman tuotos?

wereijwjierwierw

ajatteletko näin itsestäsi?

14

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.Teisti

      En ole sattuman tuotos, kaikki ihmiset ovat evoluution "tuotoksia". Evoluutiossa ei ole kyse sattumasta. Luonnonvalinta ohjaa evoluutiota, ei sattuma.

    • Voi harmi. A.Teisti meni ja paljasti kreationistien olkiukon heti alkuunsa.

      Mutta kiitos aloittajalle. Vahvistat sitä tosiasiaa, että kreationistit ovat sisäistäneet evoluutiosta lähinnä harhaoppeja. Koska Jeesus, ja koska kaatumaseurojen levittämä harhaoppinen ja valheellinen propaganda evoluutiosta.

      Missähän aloittaja oli silloin kun muut oppivat ymmärtämään mitä evoluutio tarkoittaa?

    • Jos pitäisi etukäteen arvata ihmisten keskisessä luonnollisessa siitostapahtumassa se siittiö joka kymmenistä tai sadoista miljoonista onnistuu hedelmöittämään munasolun niin veikkaanpa että harva siinä onnistuu.

    • Selvemmin sanottuna, että jos pariskunta päättää saada aikaan vauvan luonnonmenetelmällä, niin vähissäpä vanhemmilla ovat keinot vaikuttaa mitä geenejä käytettävissä olevasta geenipoolista tuleva vauva saa.

    • IlkimyksenTeologitäti

      Sikäli olen, että on ollut hyvin todennäköisesti pelkkä sattuma, että vanhempani tapasivat toisensa ja kiintyivät toisiinsa niin että halusivat lapsia.

      • vasta.kalma.korjaa

        Minustakin jotkut vahingot ovat korjaamattomia.


      • sitä.odotellessa
        vasta.kalma.korjaa kirjoitti:

        Minustakin jotkut vahingot ovat korjaamattomia.

        Niin sen sinä opit kun käsitit mikä moka olet, mutta sinua täytyy vain sietää.


    • 825

      Mitä tarkoittaa termi "sattuma". Jos esim. salama lyö johonkin niin löikö se siihen "sattumalta" vai ei. Jos ei "sattumalta" niin miksi sitten.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Ei, vaan koen olevani useiden onnekkaiden sattumien tulosta.

    • sattumansatoa

      Ennen ei lapsia suunniteltu, niitä vain tuli rakkauselämän sivutuotteena, haluttiin sitä tai ei. Tämmöinen suunnittelematon minäkin aivan varmasti olen.

      Jälkeen päin voi tietysti viisastella, että takana oli Jumalan suunnitelma.

      Ihminen sinänsä on tietysti kehityksen tulosta. Jonkun mielestä kehityksen takana on Jumala. Olkoon vain! Mulle ihan sama!

    • Olen kuullut väitettävän, että koska olen saluki, vanhempani olisivat olleet ihmisen parittamia. Kaikkea ei tarvitse uskoa.

      Toisaalta voi pohtia ohjaako mikään jumala tai Jumala ihmisten parinmuodostusta lisääntymistä. Kaiken maailman uutisista päätellen asialla tuntuu useammin olevan saatana, mutta ehkä on silti järkevämpää olettaa ihmisten etsivän aika lailla itsensä kaltaisia parikkeja.

    • TolkkuPolkku

      Kyllä. Äiti tuli luokkaretkelle monen sadan kilsan päästä. Synnyin 9 kuukauden päästä. En todellaan ole älykkään suunnittelun tulos

    • Siinä mielessä miten arkikielessä käsitetään sattuma olen usean hyvin epätodennäköisen sattuman tulos. Esim että vanhempien vaakatanssi saa aikaiseksi juuri tämän uniikin yhdistelmän geeneistä, mihin muutkin ovat viitanneet.

      Avauksen todellinen tarkoitus oli tietenkin levittää kretuvalheita evoluutiosta, joten todettakoon että luonnonvalinta ei ole satunnainen prosessi.

    • kleekirjain

      Kreatinonistit eivät sattuman tuloksia.
      Jeesus on ohjannut parit toisilleen, ohjannut penikswt vaginaan ja valinnut omin käsin sopivat siittiöt ja munasolut. Jeesus on valinnut hedelmöitymishetkenkin.
      Kaikki ihmiset ovat juuri sellaisia kuin Jeesus haluaa.
      Ihmiset ovat kaikki samanlaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe