Selvästi se on aika kova paikka suruille

saamme.nauraa

kun he tietysti seuraavat Ruotsin tilannetta, ja maan yhä pahenevia ongelmia tietyn mamuporukan kanssa. Että kuinka sille ruotsille oikein mahtaa käydä, maton alle kun ei enää pysty ongelmia sutaisemaan - kuten ennen. Se henkinen kotimaa kun on tärkeä.

Suomen valtamediakin on alkanut jo jotain kertomaan ruotsin tilanteesta, mutta Suomen valtamediat eivät ole kuitenkaan koskaan esitelleet avoimesti ja laajasti Ruotsin maahanmuuton todellisuutta. Toisin kuin Tanska ja Norja tekee.

Suomen media nöyristelee.

Voin kuvitella että ruotsin feministihallituksella on nyt kova paikka, kun Trumpin johdolla eri maiden mediat kertovat avoimesti ruotsin vaikeuksista.

13

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älskandesverige

      Hurreille Ruotsi on henkinen kotimaa, som ska älska alltid. Mietin, kuinkahan monta "kungsvägeniä" on nimettynä hurrikunnissa, varmaan monta. Toinen, joka ihmetyttää, miksi suomenlinna on heille yhä sveaborg, vaikka asumme Suomessa?

      • dhfhfhf

        Ja sehän heitä kovasti huolettaa, että voiko Ruotsi tosiaan upota tuohon mamuroskaan.


      • Och du har tidigare sagt att du inte bryr dig om vilka namn vi använder på ställen bara du får använda finska namn. Vårfrö blir det då plötsligt fel för dig att vi använder scensak namn på ställen?


      • höhöhöhöhöhöö
        twervig kirjoitti:

        Och du har tidigare sagt att du inte bryr dig om vilka namn vi använder på ställen bara du får använda finska namn. Vårfrö blir det då plötsligt fel för dig att vi använder scensak namn på ställen?

        Osaatkohan Suomea?


      • dhfhfhf kirjoitti:

        Ja sehän heitä kovasti huolettaa, että voiko Ruotsi tosiaan upota tuohon mamuroskaan.

        -Ja sehän heitä kovasti huolettaa, että voiko Ruotsi tosiaan upota tuohon mamuroskaan.

        Kauhuskenaario nro uno.

        Ruotsalaiset, mamut etunenässä, ryntäävät tänne fennolandiaan.

        Ehkä myös länsiraja pitää miinoittaa?


    • svekorusujen_kauhu

      Svekorusut ovat kauhuissaan, kun ensiksi ruotsalaisuus häviää Suomesta ja lopulta näköjään itse Ruotsistakin.

    • Finskasvenska

      Hinduilla pyhä joki on Ganges, Rusuilla se Mälaren Tukholmassa. Muslimien pyhä kaupunki on Mekka, rusuilla se on Tukholma. Muslimien pyhä kirja on koraani, Kristittyjen on raamattu ja rusujen Ruotsin perustuslaki. Juutalaisilla on itkumuuri, rusut taas käyvät itkemässä Tukholman valtiopäivätalolla kun pakkoruotsiin kokeillaan puuttua. Budha on pyhä henkilö budhalaisille, rusujen profeetta on Birger-jaarli. Taolaisuus on enemmän filosofia kuin uskonto, suomenruotsalaisuus on sekä uskonto että filosofia.

    • iloa_uutisista

      Mielestäni tällä palstalla ainoa Ruotsin tilannetta seuraava on fennomaani. Fennomaani on nimenomaan se, joka raportoi päivittäin Ruotsin uutiset koko palstan iloksi.

      • hohohohoohh

        Ja kaikki pohjanmaan hurrit seuraavat ruotsin tv:tä suorana.


      • sjukligtintresse

        De enda som skriver om Sverige är de här fanatiska språkaktiva.


    • stybido

      Tässä hyvä esimerkki päättäjien toiminnasta kun ei voida myöntää tehtyjä virheitä.
      Päättäjät uhraavat omat kansalaisensa, koska pelkäävät tiedon epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta leviävän maailmalle.

      ”Soitin hätänumeroon ja kerroin pahoinpitelystä. Silti yhtään poliiseja ei tullut paikalle. Myöhemmin ymmärsin, että he olivat istuneet autoissaan koko ajan.”

      “On aivan käsittämätöntä, että he eivät tehneet yhtään mitä, vaikka torilla oli sota käynnissä. Ihmisiä olisi voinut kuolla”.

      Dagens Nyheterin lähteet vahvistavat Chaima Hakamin kertoman. Suuri joukko poliisiautoja miehistöineen seisoi tuntien ajan pysäköitynä Rissneledenillä kilometrin päässä Rinkebyn torista.

      Aluepoliisi Hanif Azizi huokaa syvään vihaisten rinkebyläisten tapaamisten välissä.

      ”Vihaa on niin paljon. He eivät voi ymmärtää, miksi emme ota näitä tekijöitä kiinni.”

      “Kerron heille, että johdolla on ehkä ollut jotain tietoa, minkä vuoksi päädyttiin olla puuttumatta mihinkään. Nyt on kuitenkin niin, että minun rooliini aluepoliisina kärsii siitä, kun en osaa antaa kysyjille mitään järkeviä vastauksia”.

      Rinkebyn poliisialueen päällikkö Niclas Anderssonkaan ei itse ole tyytyväinen poliisin panokseen.

      ”Ei ole mikään huippujuttu, että tässä kävi näin”, hän kertoo toimittajille ja selittää poliisien passiivisuutta työympäristöriskeillä.

      Hän ei itse johtanut monia paikalle lähetettyjä partioita, vaan hommaa pyöritti aluepoliisihallinnon alainen erityisryhmä. Myös aluepoliisihallinnon sijaisjohtaja Jan Evensson on itsekriittinen.

      ”Jos koetaan, että olemme olleet liian passiivisia, on meidän otettava onkeemme ja toimittava paremmin ensi kerralla”.

      Tiistai-iltaan mennessä ensimmäistäkään epäiltyä ei oltu saatu kiinni mellakoinnista.

      ”Nolla kiinniottoa tällaisen tapauksen jälkeen ei ansaitse hyväksyttyä arvosanaa”, Jan Evensson kommentoi.

    • stubbido

      Stubbin on maailman rauhallisin maa? Tosin Stubbidon mukaan vain marginaaliporukka Suomessa vastustaa pakkoruotsitusta! ;-)

      • korjaus

        Stubbin mukaan Ruotsi on maailman rauhallisin maa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      75
      4009
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      202
      3302
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3006
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      77
      2671
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      379
      2408
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2072
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1605
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      36
      1586
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1418
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1392
    Aihe