Toimiko Vasemmistoliiton Liikenneministeri Merja Kyllönen (presidenttiehdokas) mielestänne mallikkaasti ministerikaudellaan, kun hänen "valvomansa" Finavia teki ne miljardimokat ?
Vai sitten jälkeinen ministeri teki väärin ?
Saattaa käydä niin, että SDP asettuu myös Kyllösen taakse presidenttinä.
Kun ei ole SDP:llä omaa ehdokasta.
Mitä Känä tuumit ?
Vai sitten jälkeinen ministeri teki väärin ?
Saattaa käydä niin, että SDP asettuu myös Kyllösen taakse presidenttinä.
Kun ei ole SDP:llä omaa ehdokasta.
Mitä Känä tuumit ?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllönen pääsi kuin koira veräjästä, kun joukkonsa alkoi nyt metakoimaan, joka jäi Kyllöseltä tekemättä.
lähettää perään !
koko juttu teatteria, ei miljoonia keneltäkään takaisin saa..
Keskusta näyttää yksissä tuumin ja harkiten lähteneen valehtelulinjalle. Ilmeisesti Alkio-opistossa on tiedotusopin kirjana joku Göbbelsin kirja? Riittävästi toistettuna valheesta tulee tosi. Valehtelua ja sen läpimenoa edistää merkittävästi Keskustan jäsenien alhainen henkinen ja sivistyksellinen taso. Kun yksilön äo liikkuu kengännumeron tietämissä, uppoaa häneen valhe kuin valhe.
Tiedän turhaksi jankuttaa em. ongelman lisäksi poliittisuskonnollista humahenkisyyttä hehkuville kepuleille mitään faktoja. Mutta josko jollekin pieni epäuskon liekki jäisi lepattamaan. Lyhyesti:
Johdannaiskaupat tehtiin 2009 - alkuvuosi 2011. Omistajaohjausministerinä Finaviassa Anu Vehviläinen vuoden 2010 loppuun. Kesäkuun loppuun 2011 Suvi Linden.
Epätoivoiset nettikepulit selittävät, että kirjanpitokäytäntöön ja tilinpäätökseen kuuluu oleellisena osana VTV:n laillisuustarkastus ja heidän logiikallaan yhtiön kuin yhtiön tilinpäätös valmistuu useita vuosia myöhässä. Laittomat johdannaiskaupat, joita tehtiin vuonna 2009 tulivat heidän mukaansa ilmi 2012?
Joku ei-kepulainen voisi muuten lyhyesti kertoa mitä laki sanoo tilinpäätöksestä. Samalla voitaisiin porukalla miettiä, olisiko yhtiön johto, hallitus ja valtion omistajaohjaus voinut toimia ammattitaitoisemmin ja huolellisemmin. Kuitenkin kyse yhtiön liikevaihtoon suhteutettuna isoista rahoista. Kepulogiikalla mitään ongelmaa ei ollut: "Kyllä se VTV sitten kolmen vuoden kuluttua kertoo menikö
oikein"
Kuinka on yrittäjät? Valtiolta tulee vuosittain lauma tutkijoita kaivelemaan kolme vuotta vanhoja kuittejanne?
Surkeintahan tässä kepulipropagandassa on se, että he katsovat varsinaisen mokan tehneen, valtion etuja ajamaan nimitetyn omistajaohjausministerin täysin puhtaaksi pulmuseksi, kun taas kaikki muut asian päällä olleet, silloinen johto ja hallitus, saivat korvauskanteen koska eivät hoitaneet valvontavelvollisuuttaan joko laiskuuttaan tai kyvyttömyyttään. Tuskin edes kepulainen kehtaa väittää, etteikö johdannaiskaupat olisi näkynyt ammattilaisen silmin kirjanpidossa. Eiköhän tämä liennyt kanteen nostamisen peruste.
Mutta kepulipropagandistit, ja vain he, hakevat epätoivoisesti syyllisiä muualta ja joku heistä keksi Kyllösen ja toinen Tiuraniemen. Kumma kyllä kumpaakaan näistä ei mikään instanssi virallisesti edes maininnut rosvokoplaan kuuluvaksi.
On todella kummallista tämä kepulien kiihko kieltää kaikki negatiivinen puoluettaan ja sen nimissä toimivia kohtaan. Kuten joskus todettu, kepulaisuus on ennemminkin uskonlahko kuin poliittinen liike.
Miksi vasemmisto ei halua kannetta nostettavaksi 30 miljoonan osalta vaan möykkäväät 300 000 palasesta. Veikkaan Kyllösen, Tiuraniemen ja Rinteen saaneen jättilahjukset. Muuten asiaa ei voi selittää.
kyllä tuossa oli kysymys pernerin poikkeuksellisesta vaikuttamisesta ohi yhtiön hallituksen, senhän nyt näkee soke reettakin. näin on miltä se näyttää.
kepuloiset heittivät eduskunnassa muumi o osaston puolustamaan, eräskin varmaan kysyi pöntöön mennessään kangelta, mikä olikaan päivän aihe.
Eipä siinä haluttu muuta kuin säästää tuoreempien kasvoja kuntavaali kentille, puhumaan mustaa valkoiseksi.
Berner kiistää vaikuttamisen, siitä ei ole mitään näyttöä..
Kyse on miksi 30 miljoonaa jätetään käsittelemäättä. Vasemmisto hyökkää 300 000 kimpuu eikä vaadi kannetta 30 miljoonan osalta? Miksi
Paljonko Kyllönen, Rinne ja Tiuriniemi on nostaneet lahjuksia?
epäillys ja Panamtilien pimitys kertoo kyllä jotakin..
nimi muistissa..
vaalit tulossa.
Kyllöseen, minä en..
Kyllösestä on yhtä mahdoton tulla pressa kuin arhinäestä tai anderssonista, liitetään vielä yksi nimiehdokas Dosentti.
Kylönenhän pätkäs Malminlentokentän asunnoille..
Onhan se kovaa maata.
muuallakin..
Kylläisen oloisen Kyllösen osaaminen on niin ala-arvoista, ettei hän tuollaisista johdannaisista ymmärrä yhtikäs mitään. Ei siis voida syttääkkään.
En osaa sanoa Kyllösen tekemisistä, kun en tunne asiaa, se on jo sen verran vanha. Voi sitä minun puolestani tutkia.
Mutta ministerit saavat aina edellisen ministerin keskeneräisiä juttuja hoitaakseen ja vaikka Kyllönen olisi mokaillut kuinka, niin ei se tarkoita että Berner ei olisi vastuussa omista toimistaan ja päätöksistään, vaikka onkin perinyt asian hoidon edellisen hallituksen ministeriltä.
Ei se anna Bernerille oikeutta hakea Finavian hallituksen selän takana sopuratkaisua tilintarkastaja Deloitten kanssa, varsinkin kun Bernerillä on läheinen yhteys Deloitteen, koska tämä on ollut Bernerin firmassakin tilintarkastajana.
Syntyy vääjäämättä epäilys jääviydestä. Ja politiikassa on tärkeää myös se miltä asiat näyttävät ulospäin - ei vain se miten ne ovat. Vaikea todistaa että Berner on ajanut Deloitten etua, mutta sellainen epäilys on perusteltu.
Joku sanoi aikoinaan että kansanedustajan voi saada vastuuseen lahjonnasta/lahjuksen vastaanottamisesta vai jos hän itse tunnustaa. Sama se taitaa olla ministerienkin osalta.