Simcorp ja Technip Offshore Finland, A Ahlström Kiinteistöt, Satawind ja Eaysywind voisivat alkaa lobbaamaan Risteilyalusliikennettä Porista. Ehdotus olisi, että Terminaali rakennetaan purettavan hiilivoimalan paikalle. Eikä mitään Jetson-pukukoppia, vaan semmonen kunnollinen ravintoloineen kaikkineen! Sinnehän menee jo rautatiekin. Jos nämä firmat saavat lentokentän kannattamaan taikaiskulla, niin voisivat tulla seuraavaksi ulos kertomaan Porin päättäville, että Terminaali on pakko rakentaa ja risteilyliikenne aloittaa. Uhkaus voisi olla, että "yhtiön laajentaminen vaatii tämän".
Terminaali Tahkoluotoon
jet-son
5229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mihinkähän tuo "risteilyalus" liikenne pitäisi liikennöidä jotta siitä saataisiin kannattavaa, Pori on kaukana kaikesta, pitäisi liilennöidä Ahvenanmaan kautta esim. ruotsiin jotta saataisiin verovapaa taxfree tuotevalikoma laivalle liikennöinnin tueksi.
Tosin Tahkoluotokin on kaukana kaikesta, eipähän edes reiitiliikennekään kannattanut Mäntyluodostakaan, vaikka tuolloin oli mahdollista hyödyntää tax free myynti
No hei nimenomaan, idea on Pori-Ahvenanmaa-Tukholma tai Tallinna.
Eipä tarvitsisi ajella Turkuun tai Helsinkiin päästäkseen verovapaille ostoksille ja Buffetiin ja Risteilylle.
Nyt on aika toinen, nopeasti tapahtuu kun tartutaan toimeen. Komea alkaa on hiilivoimalan edustalla! Ja ihan sama kai se on mistä laiva lähtee, kunhan läheltä, Eikai Turkuun tai. Helsinkiin siellä bussilla Turun tai Helsingin takia, vaan koska ei ole muita vaihtoehtoja, laivat nyt vaan lähtee sieltä!
Ja minulle aloitepalkinto, kun homma pyörähtää käyntiin. Aika on nyt otollinen
Huomioi provoissasi jatkossa jotta pori on kaukana kaikesta, kokeile järkeillä jatkossa toimivampia, uskottavampia, ei kuolleina syntyneitä kuten tämä yrityksesi
Sori kirotusvireet, minulla ei vielä ole oikolukijaa tai sihteeriä. Komea ALLAS on hiilivoimalan edustalla piti olla, no komea kyllä alkaakin, ei siinä mitään. Porista Maarianhaminaan on pidempi matka kuin Turusta, risteilyaika siis pitenee ja suurimasta osasta Suomea on Poriin lyhyempi matka kuin Turkuun tai H:kiin.
Got the Point? Voimalaitoshan puretaan...
No mitä miält olisitte?