Luulisi olevan tännekin virkaan valitulla sen verran kunnianhimoa, että aikuisen oikeesti olisi se pätevin. Että ei kalpenesi yhtään taakseen jättäneitään maistereita.
Paikallinen virka
8
420
Vastaukset
- Mikälievirka
Mikälie tuo virka?
- valitkaa-pätevin
Ihan oikea virka jossa tyyliin merkonomi "pesee" maisterit. Ja silloinhan ei ole kyse pätevyydestä ollenkaan. Se, että on sopeutunut työympäristöön kesätöittensä ja suhteilla saatujen määräaikojensa aikana, ei voi olla valintaperuste, kun kymmenille tätä virkaa hakeneille maistereille ei oltu sitä sopeutumisnäyttöä järjestetty ollenkaan.
- kynänteroitin
Suonenjoelle ei pääse töihin kuin kuin kepulaiset ja vasurit.Ammattitaitoiset virkailijat ja toimenhaltijat ahistellaan pois työpaikaltaan ja otetaan ammattitaidoton tilalle koska se on sopiva. Sempä takia koko hallinto on aivan sekaisin ja tulee tälläisiä Suonenjoen soitto tapaisia sekamelskoja jota tehdään salaa että saadaan kaverille työpaikka ( kolmen naisen kopla) näitä järjestää.Koskahan vene karahtaa kiville kunnolla niin että verokirjoja jaetaa toimiston ovella ja pyydetään jättämään lyijykynä pöydälle.
- Höpöhöpöpö
Taitaa tämä olla näitä Suomi 24 höpö höpö juttuja. Ei kaupungilla ole ollut mitään tuollaista virkaa avoinna saati sitten täytetty.
- Nyt-Tarkkana
Ollut puhe paikkakunnan nimeltään Suonenjoki viroista. Ei kaupungin viroista.
- hyvinmeneekin
Suonenjoen taloushan on nyt loistavassa kunnossa. Huolimatta siitä miten valtavasti persut ovat valtakunnallisesti mamuttaneet. Se ei ole realisoitunut meillä, vaan on enemmän etelän ongelma miten pettäneet vaalilupaukset sekä kääntäneet takkinsa vähän jokaisessa asiassa.
- Väykkä
Väy väy... kyllä tää janipetteri jaksaa...
Suonenjoella persut on ajaneet järkevää säästölinjaa... ja se näkyy... kuntaveroa laskettu ja palvelut on loistavia.....
persut yritti ajaa viinan ostokieltoa kaupungin rahoilla mutta muut ei kannattanut.... vauvaraha on myös suonenjoen persujen keksintö.... - valesuomalaiset
Kaupungin työntekijät ne ovat ansioituneet siinä että kaupunki voinut säästä sekä palvelut pelaa. Valehtelevilla ja takinkääntö persuilla siinä ei ole mitään sijaa. He voivat keskittyä miettimään sitä miten hyvin persut ovat pitäneet valtakunnallisesti vaalilupauksensa rajat kiinni politiikasta, EU:sta eroamisesta ja Kreikan tukemisesta. Ja sitten vasta ryhtyä valehtelemaan paikallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1873076
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642626- 2032240
- 741886
- 1021793
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041509
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089