Auttakaa

Moi nyt on tullu niin paha muistikatkos että pakko kysyä. Niin pitääkö nelivarvaskilpikonnan lämpölamppu ja uv-lamppu sammuttaa yöksi vastatkaa please!! Kiitos kaikille vastanneile
3243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ite olen sammuttanu kyllä yöksi, muuta en sitten tiedä, tekevätkö muut toisin. Valon määrällähän säädellän kilpikonnan "vuodenaikoja", niin ei kai niitä voi yötä päivää polttaa...

Äänestä

Kannattaa ehdottomasti sammuttaa yöksi! Ensinnäkin konna tietää vuorokauden valojen mukaan, koska on yö ja päivä.
Ja siinä voi jo tulla tulipalo vaara, jos koko ajan kuumentaa valoja...

Äänestä
  • Kiitos ja kumarrus. Itte olisin varmaan pitäny ne yöllä päällä kiitos tosi tosi paljon

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuppu kirjoitti:

Moi nyt on tullu niin paha muistikatkos että pakko kysyä. Niin pitääkö nelivarvaskilpikonnan lämpölamppu ja uv-lamppu sammuttaa yöksi vastatkaa please!! Kiitos kaikille vastanneile

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu