Voi voi ainoastaan rattayalla

Tyypillinen pattayaboissi surullista http://yle.fi/uutiset/3-9469789
20256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Mene akka jo goisiin.

Äänestä

Eikös lerpalle tapahtunut vastaavaa kuusvitosena, mutta Pattayan Gogo Enkeli pelasti hänet?

Äänestä

Pattayapoissit elää kadulla ja hyppii parvekkeilta ja silloilta.

Sellainen paratiisi ja sellaisia kovia työmiehiä ne rattayapoissit.

Äänestä

Johtajaa jos jonkinlaista. Totuus lienee toisenlainen...

Äänestä

Tuliko aloittajalle hyvä fiilis jollain menee vielä huonommin kuin sulla.
Henkisesti silti taitaa toikin ressukka olla vahvempi kuin sinä.
Minusta on surullista, että joku iloitsee toisten vastoinkäymisistä.

Äänestä

Suolesta löytyy ihan kättelyssä 500.000 turhaa tuonne karkoitettavaksi. Pysyvät hengissä mutta eivät ole täällä jaloissa veronmaksajain tiellä.

Äänestä
  • Sinäkö olet päällikkö ?

    Äänestä

Lerppa käy Pattayalla kun thaivaimo tienannut arabien kanssa paneskelemalla tarpeeksi rahaa lyhentämässä velkojaan entisille Ilen baarin kavereilleen.

Äänestä

Lopulta nuo pummit kotiutetaan veronmaksajien rahoilla vaikka lähetystö sanoo, ettei makseta. Tuo porukka on kuitenkin pääosin yhteiskunnan elättejä jo tänne tullessaan, joten millä muulla rahoituksella heidät täältä saadaan Suomeen. Se thaikkujen idea, että jokainen turisti varustetaan seurantalaitteella, olisikin ollut hyvä. Ei mennyt läpi, kun pelkäsivät turistikatoa, mikä varmaan tulee joka tapauksessa hintojen nousun ja sotilashallinnon toimenpiteiden takia.

Äänestä
  • Hyvä Paavo, lähes oikein sanottu. Tosin unohdit, että Pattayalla 1kk-3kk/vuodessa lomailevista yli puolet lorvii siellä suomalaisen yhteiskunnan varoin, näin tein itsekkin nuorempana. Kesät painettiin duunia yötä päivää myöhäiseen syksyyn asti, ja viimeistään Tammikuussa 3kk Pattayalle LIITON RAHOILLA ja tietenkin omilla säästöillä... Eikä ole sen aikaisen ammattiveljieni tavat muuttuneet mitä heitä tuossa olen nähnyt. Itse valmistuin, perustin perheen ja seksimatkailuni loppui. Alkoi tämä ns. Oikea elämä lomailemme kyllä vieläkin Thaimaassa, mutta Pattaya on liian likainen paikka verrattuna esmes, Krabiin. Enään kun ei tarvitse lomailla siellä missä seksi ja ikkunattomat murjut saa halvimmalla. Aika moni Pattayalla lomaileva muuten saa työttömyyspäivärahaa kelalta, lomansa ajalta. Näin olen ihmisten jutuista itseni antanut ymmärtää. Ei haittaa mua, mä pärjään ja maksan saman veroprosenntini, huolimatta siitä, lorviiko joku Pattayalla vai Vantaalla.

    Äänestä

  • Olisihan meidän porukastakin suurin osa kyennyt lomailemaan pelkillä omilla säästöillään, mutta ei niin tyhmää miestä porukasta löytynyt, joka olisi sanonut kiitos ei, liiton 1700-2000e/kk antamalle tuelle? Luulisin ettei löydy nykyäänkään?

    Äänestä

  • Ei kyllä siellä pysyt jos et saa rahaa lentolippuihin sakkoihin thaikuille myöski jos satuu heittään lusikan nurkan sinne jäät

    Äänestä

  • 2234. oikein, näin maailman paras Suomi niminen valtio pitää huolta kansalaisistaan, ulkomailla. Hyvinvoinnin ja pisa pärjääjien kärkimaa?
    "4 ihanaa" vuodenaikaa? 2x sataa vettä, 2x sataa räntää.

    Äänestä

  • solveiginlaulujakolaulat kirjoitti:

    2234. oikein, näin maailman paras Suomi niminen valtio pitää huolta kansalaisistaan, ulkomailla. Hyvinvoinnin ja pisa pärjääjien kärkimaa?
    "4 ihanaa" vuodenaikaa? 2x sataa vettä, 2x sataa räntää.

    Suomi niminen valtio pitää parempaa huolta kaikista tänne väkisin tulleista rättipäistä ja rupikulleista, kuin oman maan kansalaisista.

    Äänestä

  • Sitä nimitetään vieraanvaraisuudeksi. Ja se on normaalia suomalaista käytöstä. Jos teille tulee Lauantaina vieraita, te siivoatte ja haette ananaspaistin kaupasta? Tarjoatte sitä, vaikka normaalisti lämmittelette päivän vanhaa kalakeittoo omalle perheelle. Valtio toimii kuten sen kansalaisetkin? Suomi on valtioiden eliittiä? Näin olen Suomalaisen eliitin puheista ymmärtänyt.

    Äänestä

  • Eikä Suomi tänne ole päästänyt ainuttakaan rättipäätä!! "Itsenäisen Suomen asioita hoitava konsultti" EU on antanut määräyksen jonka mukaan toimitaan.... Eläköön itsenäinen Suomi 100v?

    Äänestä

On aloittaja vielä säälittävämpi ko tämä Jari. Täytyy mennä tosi huonosti jos tämä juttu nostaa aloittajan itsetuntoa.
No Jari on ihmis raunio esim. 4 lasta ja mitä ymmärsin ei kiinnosta mutta
kyllä aloittaja vetää itsensä alemmaksi.

Äänestä
  • Jari ei kuulu suomalaisen terveydenhoidon tai kela rahoituksen piiriin. Moni muu "Pattayan lomailija" kuuluu? Jari elää omillaan vaatimattomasti, tosin Jarille määrätyt lasten elatusmaksut maksaa suomalaiset veronmaksajat.

    Tosin suomalaiset veronmaksajat maksavat myös minun thaikku vaimoni edellisestä avioliitosta thain kanssa olevien, nyt Suomessa asuvien 2 lapsen elatusmaksut n. 300e kuukaudessa.

    Hyvinvointivaltiomme maksaa myös lapsilisät 2 lapsesta ja kodinhoitotukea Tallinnassa asuvan ystäväni Martin perheelle, koska Mart on Suomessa töissä ja maksaa Suomeen veroa, nämä etuudet kuuluvat hyvinvointivaltion veronmaksajille. Asumis ja ruoka menot ovat Tallinnan liepeillä asuvalla Martin perheellä kohtuullisemmat kun Helsingissä asuvilla. Taisipa Mart mainita, että etuudesta jää vielä 150e säästöön kuukaudessa.

    Äänestä

  • Martilla ei ole omia lapsia, mutta hän adoptoi siskonsa lapset, koska sisko työskenteli prostituoituna Tallinnassa ja siskon mies on narkkari. Mart halusi antaa lapsille mahdollisuuden kun pääsi Tänne Vantaalle töihin. Eesti ei maksa samanlaisia lapsilisiä. Mart osaa hyödyntää maailman kärkimaan järjestelmää, eikä Mart ole ainoa.

    Äänestä

  • solveiginlaulujakolaulat kirjoitti:

    Jari ei kuulu suomalaisen terveydenhoidon tai kela rahoituksen piiriin. Moni muu "Pattayan lomailija" kuuluu? Jari elää omillaan vaatimattomasti, tosin Jarille määrätyt lasten elatusmaksut maksaa suomalaiset veronmaksajat.

    Tosin suomalaiset veronmaksajat maksavat myös minun thaikku vaimoni edellisestä avioliitosta thain kanssa olevien, nyt Suomessa asuvien 2 lapsen elatusmaksut n. 300e kuukaudessa.

    Hyvinvointivaltiomme maksaa myös lapsilisät 2 lapsesta ja kodinhoitotukea Tallinnassa asuvan ystäväni Martin perheelle, koska Mart on Suomessa töissä ja maksaa Suomeen veroa, nämä etuudet kuuluvat hyvinvointivaltion veronmaksajille. Asumis ja ruoka menot ovat Tallinnan liepeillä asuvalla Martin perheellä kohtuullisemmat kun Helsingissä asuvilla. Taisipa Mart mainita, että etuudesta jää vielä 150e säästöön kuukaudessa.

    Pointti ei ollut kuka maksaa vaan 4 lasta ja mielummin pummina Thaikuissa? Miten ois ollut metsään menneitten ravintoloitten jälkeen cambodian palata suomeen ja ottaa vastuu...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


656546456456 kirjoitti:

Tyypillinen pattayaboissi surullista http://yle.fi/uutiset/3-9469789

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu