Auttakaa ja neuvokaa, mitä tehdä kun vipit kaatuu niskaan maksettavaksi eikä ole millä maksaa!!! Vippejäon useampi eikä rahat riitä niiden maksamiseen!
Vipit kaatuu niskaan
6
951
Vastaukset
- äläotalisäävelkaa
Älä ainakaan ota yhtään lisää enää, se ei auta tilannetta, vaan pahentaa. Maksa pienimmät pois heti, ne mitkä voit lyhentää yhdessä tai kahdessa erässä. Muut anna mennä perintään ja kun saat kirjeen, ota yhteyttä heti perintään ja kysy millaisen maksusuunnitelman saisi tehtyä. Jos saat järkevät suunnitelmat, niin lyhentele niillä. Jos erät ovat liian suuria, pyydä vapaaehtoisen perinnän keskeyttämistä, jolloin velat siirtyvät mahdollisesti nopeammin oikeuteen ja ulosottoon, eikä vapaaehtoisen perinnän kuluja kerry lisää. Maksuhäiriömerkintä toki tulee joka velasta, mutta turha yrittää sopia mitään, jos tietää jo valmiiksi ettei pysty noudattamaan maksuohjelmia. Kysyä kuitenkin aina kannattaa. Velasta, sen määrästä, velkojasta ja perinnästä riippuen saatat saada hyvinkin kohtuulliset erät kun laskut menevät perintään.
Edellinen vastaaja antoi täydelliset ohjeet, juuri näin.
Pelisi on pelattu. Tästä edes pidät huolen että asumismenot hoidetaan aina ensin esim vuokra ja sähkö. Sitten muu kuten ruoka yms. Velat ovat tästäedes niitä viimeisimpiä pl ne pienet velat joita voi maksella heti pois. Kannattaa valmistautua ulosottoon ja ekaan merkintään jos niitä ei vielä ennestään ole. Hanki nyt ne jutut joita et saa kun merkintä on tullut kuten kotivakuutus ja ehkä puhelinliittymä. Tarkastele myös muita kk-menojasi ja kaikki turha pois. Itse aikoinani karsin kk-menoni vuokraan, sähkölaskuun ja puhelinlaskuun. Prepaid mokkula toimi hyvin kalliin nettiliittymän sijaan. Autonkin laitoin pois noin vuoden ajaksi.
Jos olet vakituisessa työssä niin tsekkaa Takuu-Säätiön tarjoama järjestelylainatakaus, olisiko sulle sopiva. Tässä auttaa myös kunnallinen velkaneuvoja.
Olin muuten samassa tilanteessa kuin aloittaja vuonna 2012. Nyt 2 kk päästä maksan viimeisien säätiön takaaman 34.000€ järjestelylainan erän. Luotot palautui 4 vuoden jälkeen alku kuusta. Nyt alussa tuntuu todella pahalta ja toivottomalta mutta kovalla työllä asiat saa selvitettyä, ei tosin heti...- Anonyymi
Onko vipeissä tosiaan sellainen ominaisuus että ne pitää maksaa takaisin ??
Olen aina luullut, että pikavippaajat ovat jonkinlainen hyväntekeväisyysjärjestö. - Anonyymi
Riipuu paljonko edestä niitä vippejä on. Jos summa on suuri niin helpoin ratkaisu on ilmoittaa että saavat laittaa ne ulosottoon. Usealle perintäfirmalle maksaminnekana ei ole helppoa,mutta ulosoottoon kun annat mennä niin maksat vain yhtä, menetät luottotieodt joka estää lisävelkanatumisen mikä on hyvä asia. Lisäksi ne valat todellakin tulee myös maksettua pois. Sitten viieläotat tästä opiksesi.
- Anonyymi
Mut jos ottaakin megavipin ja maksaa sillä pois ne pikkuvipit, niin helpottaa.
- Anonyymi
Jos antaisivat kerralla mitä hakevan mieli tekee olisin minäkin hakenut 50 tuhatta jos kulut olisivat edes siedettäviä sillä käyttäisin vain pienen osan omiin tarkoituksiin ja loput lyhennyksiin. Iso laina summa antaa aikaa selivtellä raha asioita rauhallisesti mut ei se niin mene sillä,apurahoitusta tarjoavien nykyisellä lainan anto käytännöllä vippaaja ihan aikuisten oikeasti vedetään hitaasti hirteen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2994565Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3592663Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1292524Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1712413Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2022330Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5191325Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4161217Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki121161Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v38963- 94959