Vipit kaatuu niskaan

MitäTehdä

Auttakaa ja neuvokaa, mitä tehdä kun vipit kaatuu niskaan maksettavaksi eikä ole millä maksaa!!! Vippejäon useampi eikä rahat riitä niiden maksamiseen!

6

952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläotalisäävelkaa

      Älä ainakaan ota yhtään lisää enää, se ei auta tilannetta, vaan pahentaa. Maksa pienimmät pois heti, ne mitkä voit lyhentää yhdessä tai kahdessa erässä. Muut anna mennä perintään ja kun saat kirjeen, ota yhteyttä heti perintään ja kysy millaisen maksusuunnitelman saisi tehtyä. Jos saat järkevät suunnitelmat, niin lyhentele niillä. Jos erät ovat liian suuria, pyydä vapaaehtoisen perinnän keskeyttämistä, jolloin velat siirtyvät mahdollisesti nopeammin oikeuteen ja ulosottoon, eikä vapaaehtoisen perinnän kuluja kerry lisää. Maksuhäiriömerkintä toki tulee joka velasta, mutta turha yrittää sopia mitään, jos tietää jo valmiiksi ettei pysty noudattamaan maksuohjelmia. Kysyä kuitenkin aina kannattaa. Velasta, sen määrästä, velkojasta ja perinnästä riippuen saatat saada hyvinkin kohtuulliset erät kun laskut menevät perintään.

    • Edellinen vastaaja antoi täydelliset ohjeet, juuri näin.
      Pelisi on pelattu. Tästä edes pidät huolen että asumismenot hoidetaan aina ensin esim vuokra ja sähkö. Sitten muu kuten ruoka yms. Velat ovat tästäedes niitä viimeisimpiä pl ne pienet velat joita voi maksella heti pois. Kannattaa valmistautua ulosottoon ja ekaan merkintään jos niitä ei vielä ennestään ole. Hanki nyt ne jutut joita et saa kun merkintä on tullut kuten kotivakuutus ja ehkä puhelinliittymä. Tarkastele myös muita kk-menojasi ja kaikki turha pois. Itse aikoinani karsin kk-menoni vuokraan, sähkölaskuun ja puhelinlaskuun. Prepaid mokkula toimi hyvin kalliin nettiliittymän sijaan. Autonkin laitoin pois noin vuoden ajaksi.
      Jos olet vakituisessa työssä niin tsekkaa Takuu-Säätiön tarjoama järjestelylainatakaus, olisiko sulle sopiva. Tässä auttaa myös kunnallinen velkaneuvoja.
      Olin muuten samassa tilanteessa kuin aloittaja vuonna 2012. Nyt 2 kk päästä maksan viimeisien säätiön takaaman 34.000€ järjestelylainan erän. Luotot palautui 4 vuoden jälkeen alku kuusta. Nyt alussa tuntuu todella pahalta ja toivottomalta mutta kovalla työllä asiat saa selvitettyä, ei tosin heti...

    • Anonyymi

      Onko vipeissä tosiaan sellainen ominaisuus että ne pitää maksaa takaisin ??
      Olen aina luullut, että pikavippaajat ovat jonkinlainen hyväntekeväisyysjärjestö.

    • Anonyymi

      Riipuu paljonko edestä niitä vippejä on. Jos summa on suuri niin helpoin ratkaisu on ilmoittaa että saavat laittaa ne ulosottoon. Usealle perintäfirmalle maksaminnekana ei ole helppoa,mutta ulosoottoon kun annat mennä niin maksat vain yhtä, menetät luottotieodt joka estää lisävelkanatumisen mikä on hyvä asia. Lisäksi ne valat todellakin tulee myös maksettua pois. Sitten viieläotat tästä opiksesi.

    • Anonyymi

      Mut jos ottaakin megavipin ja maksaa sillä pois ne pikkuvipit, niin helpottaa.

    • Anonyymi

      Jos antaisivat kerralla mitä hakevan mieli tekee olisin minäkin hakenut 50 tuhatta jos kulut olisivat edes siedettäviä sillä käyttäisin vain pienen osan omiin tarkoituksiin ja loput lyhennyksiin. Iso laina summa antaa aikaa selivtellä raha asioita rauhallisesti mut ei se niin mene sillä,apurahoitusta tarjoavien nykyisellä lainan anto käytännöllä vippaaja ihan aikuisten oikeasti vedetään hitaasti hirteen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe