Vipit kaatuu niskaan

MitäTehdä

Auttakaa ja neuvokaa, mitä tehdä kun vipit kaatuu niskaan maksettavaksi eikä ole millä maksaa!!! Vippejäon useampi eikä rahat riitä niiden maksamiseen!

6

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläotalisäävelkaa

      Älä ainakaan ota yhtään lisää enää, se ei auta tilannetta, vaan pahentaa. Maksa pienimmät pois heti, ne mitkä voit lyhentää yhdessä tai kahdessa erässä. Muut anna mennä perintään ja kun saat kirjeen, ota yhteyttä heti perintään ja kysy millaisen maksusuunnitelman saisi tehtyä. Jos saat järkevät suunnitelmat, niin lyhentele niillä. Jos erät ovat liian suuria, pyydä vapaaehtoisen perinnän keskeyttämistä, jolloin velat siirtyvät mahdollisesti nopeammin oikeuteen ja ulosottoon, eikä vapaaehtoisen perinnän kuluja kerry lisää. Maksuhäiriömerkintä toki tulee joka velasta, mutta turha yrittää sopia mitään, jos tietää jo valmiiksi ettei pysty noudattamaan maksuohjelmia. Kysyä kuitenkin aina kannattaa. Velasta, sen määrästä, velkojasta ja perinnästä riippuen saatat saada hyvinkin kohtuulliset erät kun laskut menevät perintään.

    • Edellinen vastaaja antoi täydelliset ohjeet, juuri näin.
      Pelisi on pelattu. Tästä edes pidät huolen että asumismenot hoidetaan aina ensin esim vuokra ja sähkö. Sitten muu kuten ruoka yms. Velat ovat tästäedes niitä viimeisimpiä pl ne pienet velat joita voi maksella heti pois. Kannattaa valmistautua ulosottoon ja ekaan merkintään jos niitä ei vielä ennestään ole. Hanki nyt ne jutut joita et saa kun merkintä on tullut kuten kotivakuutus ja ehkä puhelinliittymä. Tarkastele myös muita kk-menojasi ja kaikki turha pois. Itse aikoinani karsin kk-menoni vuokraan, sähkölaskuun ja puhelinlaskuun. Prepaid mokkula toimi hyvin kalliin nettiliittymän sijaan. Autonkin laitoin pois noin vuoden ajaksi.
      Jos olet vakituisessa työssä niin tsekkaa Takuu-Säätiön tarjoama järjestelylainatakaus, olisiko sulle sopiva. Tässä auttaa myös kunnallinen velkaneuvoja.
      Olin muuten samassa tilanteessa kuin aloittaja vuonna 2012. Nyt 2 kk päästä maksan viimeisien säätiön takaaman 34.000€ järjestelylainan erän. Luotot palautui 4 vuoden jälkeen alku kuusta. Nyt alussa tuntuu todella pahalta ja toivottomalta mutta kovalla työllä asiat saa selvitettyä, ei tosin heti...

    • Anonyymi

      Onko vipeissä tosiaan sellainen ominaisuus että ne pitää maksaa takaisin ??
      Olen aina luullut, että pikavippaajat ovat jonkinlainen hyväntekeväisyysjärjestö.

    • Anonyymi

      Riipuu paljonko edestä niitä vippejä on. Jos summa on suuri niin helpoin ratkaisu on ilmoittaa että saavat laittaa ne ulosottoon. Usealle perintäfirmalle maksaminnekana ei ole helppoa,mutta ulosoottoon kun annat mennä niin maksat vain yhtä, menetät luottotieodt joka estää lisävelkanatumisen mikä on hyvä asia. Lisäksi ne valat todellakin tulee myös maksettua pois. Sitten viieläotat tästä opiksesi.

    • Anonyymi

      Mut jos ottaakin megavipin ja maksaa sillä pois ne pikkuvipit, niin helpottaa.

    • Anonyymi

      Jos antaisivat kerralla mitä hakevan mieli tekee olisin minäkin hakenut 50 tuhatta jos kulut olisivat edes siedettäviä sillä käyttäisin vain pienen osan omiin tarkoituksiin ja loput lyhennyksiin. Iso laina summa antaa aikaa selivtellä raha asioita rauhallisesti mut ei se niin mene sillä,apurahoitusta tarjoavien nykyisellä lainan anto käytännöllä vippaaja ihan aikuisten oikeasti vedetään hitaasti hirteen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7284
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4702
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4634
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3378
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1985
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      30
      1768
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1747
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      41
      1610
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      35
      1522
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1287
    Aihe