Henriksson sopi asiasta Sipilän kanssa.
https://kp24.fi/uutiset/507940/henriksson-peruutetaanko-kielikokeilut-sipila
Pakkoruotsittomuuskokeilu perutaan!
11
177
Vastaukset 11
Kylläpä RKPtä nyt ahdistaa.
Jutusta ei käynyt selväksi, aikooko Sipilä-visvilä vispata asiaa vai ei.
Mutta hyvä jos vispaa.
Tämä näyttää koko kansalle sen, millainen hullunlehmäntautinen tärisevä kantturalauma rkp tosiasiassa on.
Heillä ei ole mitään muuta ideologiaa, kuin alistaa kansaa ns kaksikielisyyssössötyksellään.
Herää kysymys, mittaista poliittista huorausta ko ruttorapukestipuolue on kaikki nämä vuosikymmenet harjoittanut hallituksessa ollessaan.
Mitään moraalia ei luultavasti ko puolueella ole.
Mikä tahansa lehmänkauppa on ollut mahdollinen tämän yhden asian liikkeen kaupankäynnissä.- RealismiaSekaan
Eihän ruotsin opetusta lopeteta. Valinnan vapaus takaa sen, että ruotsin valinneilla on todellinen motivaatio oppia ruotsia. Oppimistulosten kannalta valinnanvapaus parantaa tilannetta. Kielteisesti suhtautuvat kun usein häiritsevät oppitunnilla, mikä heikentää niidenkin muutaman tunnollisen tai motivoituneen oppimistuloksia.
- Köyhät.kyykkyyn
Kyllähän sitä kaikkea luvataan...
Noin ennen vaaleja... Opiskelijat pakottivat Matti Vanhasen hyväksymään Yo-kirjoitusten vapaaehtoisuuden ruotsissa. Tulos vastaa kansan tuntoja.
Mikäli RKP :n halu jatkaa pakottamista ja Sipilä hyväksyy tulee vastareaktio. Ruotsin kieli Suomessa kuihtuu pois kotikieleksi.
Kieli ei säily, kun sillä ei ole kaupallista merkitystä.
Kansan kärsivällisyyttä ei kannata kovin pitkään koitella. Itä-Suomessa ihmisillä on myös oikeus hankkia elantonsa. Yhteydet EU:n on turvattava.- SiirtomaaIsäntä
"Vielä emme ole nähneet hallitukselta mitään toimia, jotka olisivat konkreettisesti parantaneet ruotsin kielen asemaa."
Miten helvetissä ruotsin kielen asemaa on enää mahdollista parantaa, ainoa keino parantaa nykyisestään ruotsin asemaa olisi muutta Suomi Ahvenanmaan tapaan kokonaan ruotsin kieliseksi. No hyvä että RKP tuo tavoitteensa selkeästi esille.- Baja-Maja_taas
Niinpä! Vai pitäisi uskomattoman härskin Baja-Majan mielestä tämänkin hallituksen LISÄTÄ pakkoruotsitusta ja ruotsin kielen etuasemaa???
- ÄläUntaNäe
Sipilä kuten poliitikot yleensä vain kohteliaasti kuunteli vierailupaikkansa edustajien mielipiteitä. Mutta siihen se jääkin.
- ickeruotsi
Sipilä on rikas ja menestynyt yritysjohtaja sekä pääministeri, vaikka hän ei puhu sanaakaan ruotsia.
Aika heikkoa olisi tuolta pohjalta lähteä puolustamaan pakkoruotsia, kun itse on elävä esimerkki siitä, että ilman ruotsin taitoa on päässyt uralla niin pitkälle kuin Suomessa nyt voi päästä. - hyväthyssykät
Koskahan hallituksessa herätään tajuamaan ettei RKP tule koskaan olemaan tyytyväinen? Mitä enemmän annetaan periksi, sitä enemmän RKP vaatii tulevaisuudessa.
Kiitollisuudesta, tyytyväisyydestä tai virheiden myöntämisestä RKP:tä ei tosin voi syttää. Niissä asioissa RKP:llä on täysin puhtaat paperit.-Niissä asioissa RKP:llä on täysin puhtaat paperit.
Koskas eliittikarjassa mitään vikaa olisi:-)
- RuotsinKielenAsema
"Vielä emme ole nähneet hallitukselta mitään toimia, jotka olisivat konkreettisesti parantaneet ruotsin kielen asemaa."
Miten ihmeessä ruotsin kielen asemaa pitäisi vielä parantaa, kun se on ainakin kymmenkertaisesti ylidimensioitu ja yliarvostettu ynnä ylikorostettu.
Ruotsin asemasta tulee voida keskustella, sitä pitää voida heikentää kymmenesosaan nykyisestä ylidimensioidusta tasosta. Jopa 90 %:n heikennyksellä ruotsin kielen asemalla on maailman paras vähemmistökielen asema-siis väestöpohjaan nähden kaksinkertainen yliarvostus 90%n heikennyksen jälkeen!
Henrikssonin vaatimus tosiaan todistaa, että pakkoruotsi on äärimmäisen tärkeä tekijä ruotsin kielen aseman turvaamisessa-- ja se turva revitään 95%:n selkänahasta kiusaamalla 95%:n enemmistöä pakkoruotsilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721148
- 1011100
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔72967Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23963Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen22897Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126890- 129828
- 58795
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27761Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6738- 45686
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46681Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka143642Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132642- 19627
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48620- 48604
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80602Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.56601- 35600