Olen seitsemänkymppinen ja rintaperillisiä on, mutta yksi on alkanut lakimieheksi perintöni päälle.
Koittaa määrätä etten saisi myydä metsää ja sanoo että hänellä on oikeus lakiosaa metsän myynnin osalta.
Tämä perillinen on minulle toistanut seuraavasti että,::
Lakiosa on puolet perintöosasta. Lakiosa on tarkoitettu suojaamaan rintaperillistä perittävän elinaikanaan toteuttamien myyntien ja luovutusten vaikutuksilta, testamentilta ja lahjanlupaukselta.
Mitä rintaperillinen voi vaatia?
13
419
Vastaukset
- huijataan
Pesä jaetaan vasta kuoleman jälkeen, ennen sitä ei voi tulevat mahdolliset perijät päättää mitään. Älä mene halpaan ja anna huijata.
- Osalaki
Oman omaisuutesi saat tuhlata elinaikanasi vaikka viimeiseen senttiin, siihen ei ole rinta- eikä muillakaan perillisillä nokan koputtamista.
Toisaalta, jos sinulla on esimerkiksi puolisosi jälkeen vain hallintaoikeus metsään, jonka puolisosi on jättänyt lapsilleen perinnöksi, et voi myydä metsää ilman heidän suostumustaan. - Osalaki
Oman omaisuutesi saat tuhlata elinaikanasi vaikka viimeiseen senttiin, siihen ei ole rinta- eikä muillakaan perillisillä nokan koputtamista.
Toisaalta, jos sinulla on esimerkiksi puolisosi jälkeen vain hallintaoikeus metsään, jonka puolisosi on jättänyt lapsilleen perinnöksi, et voi myydä metsää ilman heidän suostumustaan. - 6496983
Lakiosalla ei ole mitään merkitystä niin kauan kuin perittävä elää.
Tuo suoja "perittävän elinaikanaan toteuttamien myyntien ja luovutusten vaikutuksilta, testamentilta ja lahjanlupaukselta" saadaan sitten perinnönjaossa. Rintaperillinen saa esimerkiksi lakiosansa lähtökohtaisesti silloinkin kun testamentti sanoo muuta.
Saat tietysti eläessäsi antaa yhdelle rintaperilliselle vaikkapa metsää myymällä saatuja rahoja. Tällöin tosin muut lakiosaan oikeutetut voivat perinnönjaossa saada enemmän lakiosaa kuin tuollaisen luultavasti suosiolahjaksi tai ennekkoperinnöksi katsottavan rahasumman saanut. - tumastatoimeen
Lakiosa on puolet siitä summasta minkä perillinen muuten perisi esim. jos on 4 perijää osuus on 25 % on laki osa tästä 12,5 %.
ilman testamenttia hänellä on 25% osuus. Vaadi sinäkin hänen omaisuudestaa osuutesi jos hän on lapsesi niin hänen kuolessaan perit lapsesi.- Selkäperillinen
Isällä ei ole lakiosaa lapsen jättämään perintöön. Lakiosa on vain rintaperillisillä eli vainajan lapsilla ja heidän jälkeläisillään.
- annalakimiehelleopetus
Jostain on vaan jäännyt tämä kummajainen, että jotkut yrittää (ja joskus onnistuukin) periä eläviä. Jätä tälläinen perintöjen kärkkyjä ilman perintöä, niin oppii ahnehtimaan!
Jos teet testamentin ja suljet tämän perinnön vaatijan ulkopuolelle, joutuu hän tyytymään lakiosaan.- AlliumCaeruleum
Huomionarvoinen seikka on, että lakiosaa pitää ymmärtää erikseen vaatia, se ei tule mitenkään automaattisesti. Jos perinnönjättäjä esim. testamenttaa koko omaisuutensa vaikkapa kapisten kettujen hoitokodille, pitää hänen rintaperillistensä erikseen vaatia lakiosaansa, jos sen haluavat. Eri asia ja huomattavasti sotkuisempi - ja usein kalliimpi selvittää - on se varsin yleinen tilanne, että pesä ensiksi kuolleen aviopuolison jälkeen on jakamaton.
On taas tutkittu hevosmiesten tietotoimiston lakikirjaa. Älä,ole moksiskaan. Pidä huoli, että kärkkyjällä ei aihetta hakea edunvalvontaa. Neuvot omaisuuden hassaamisesta elinaikana kannattaa kyllä sivuuttaa.
- eieläviäperitä
Jos omistat yksin kaiken tai omistatte puolisosi kanssa, niin ei siinä mitään lakiosia peritä teidän eläessä. Ja voit/te varmistaa, että perivät vain lakiosan kuoltuannekin.
Voitte myydä kaiken ja jättää hallintaoikeuden omaisuuteenne, jolloin kukaan ei saa mitään, jos ette halua jättää mitään perillisille.
Omalla saa tehdä mitä haluaa. - Eurot.pyörivät.kivasti
Ei kaikkea kannata ottaa kaikkea todesta mitä ahneet "perijät" vaativat. Kuten edellä on jo kerrottu, perintöjä jaetaan vasta omistajan kuoltua. Sitä ennen omaisuuden siirrot ovat pääsääntöisesti lahjoja tai kauppoja. Aloittaja ei kertonut omistaako hän mainitun omaisuuden yksin, puolisonsa kanssa tai onko puolisonsa leski. Mikäli omistaa itse saa menetellä kuten haluaa. Vaikka tosiaan lahjoittaa kapikettujen suojeluyhdistykselle. Tai voi myydä omaisuutensa ja pistää niin sanoaksemme eurot pyörimään. Jo seitenkymppinen on kutakuinkin terve, ehtii vielä tuhlata melkoiset summat.
- wanahuustullunna
Koska olet jo tuonikäinen vanhus, ei lapsesi voi enää rintaa vaatia.
- herranhuomaan
Seurakunnat varmasti ottaa mielellään omaisuutesi vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 702952
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792128
- 951956
- 321702
- 121526
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191175