Mitä rintaperillinen voi vaatia?

enmitäänjätä

Olen seitsemänkymppinen ja rintaperillisiä on, mutta yksi on alkanut lakimieheksi perintöni päälle.
Koittaa määrätä etten saisi myydä metsää ja sanoo että hänellä on oikeus lakiosaa metsän myynnin osalta.
Tämä perillinen on minulle toistanut seuraavasti että,::
Lakiosa on puolet perintöosasta. Lakiosa on tarkoitettu suojaamaan rintaperillistä perittävän elinaikanaan toteuttamien myyntien ja luovutusten vaikutuksilta, testamentilta ja lahjanlupaukselta.

13

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huijataan

      Pesä jaetaan vasta kuoleman jälkeen, ennen sitä ei voi tulevat mahdolliset perijät päättää mitään. Älä mene halpaan ja anna huijata.

    • Osalaki

      Oman omaisuutesi saat tuhlata elinaikanasi vaikka viimeiseen senttiin, siihen ei ole rinta- eikä muillakaan perillisillä nokan koputtamista.

      Toisaalta, jos sinulla on esimerkiksi puolisosi jälkeen vain hallintaoikeus metsään, jonka puolisosi on jättänyt lapsilleen perinnöksi, et voi myydä metsää ilman heidän suostumustaan.

    • Osalaki

      Oman omaisuutesi saat tuhlata elinaikanasi vaikka viimeiseen senttiin, siihen ei ole rinta- eikä muillakaan perillisillä nokan koputtamista.

      Toisaalta, jos sinulla on esimerkiksi puolisosi jälkeen vain hallintaoikeus metsään, jonka puolisosi on jättänyt lapsilleen perinnöksi, et voi myydä metsää ilman heidän suostumustaan.

    • 6496983

      Lakiosalla ei ole mitään merkitystä niin kauan kuin perittävä elää.

      Tuo suoja "perittävän elinaikanaan toteuttamien myyntien ja luovutusten vaikutuksilta, testamentilta ja lahjanlupaukselta" saadaan sitten perinnönjaossa. Rintaperillinen saa esimerkiksi lakiosansa lähtökohtaisesti silloinkin kun testamentti sanoo muuta.

      Saat tietysti eläessäsi antaa yhdelle rintaperilliselle vaikkapa metsää myymällä saatuja rahoja. Tällöin tosin muut lakiosaan oikeutetut voivat perinnönjaossa saada enemmän lakiosaa kuin tuollaisen luultavasti suosiolahjaksi tai ennekkoperinnöksi katsottavan rahasumman saanut.

    • tumastatoimeen

      Lakiosa on puolet siitä summasta minkä perillinen muuten perisi esim. jos on 4 perijää osuus on 25 % on laki osa tästä 12,5 %.
      ilman testamenttia hänellä on 25% osuus. Vaadi sinäkin hänen omaisuudestaa osuutesi jos hän on lapsesi niin hänen kuolessaan perit lapsesi.

      • Selkäperillinen

        Isällä ei ole lakiosaa lapsen jättämään perintöön. Lakiosa on vain rintaperillisillä eli vainajan lapsilla ja heidän jälkeläisillään.


    • annalakimiehelleopetus

      Jostain on vaan jäännyt tämä kummajainen, että jotkut yrittää (ja joskus onnistuukin) periä eläviä. Jätä tälläinen perintöjen kärkkyjä ilman perintöä, niin oppii ahnehtimaan!

      Jos teet testamentin ja suljet tämän perinnön vaatijan ulkopuolelle, joutuu hän tyytymään lakiosaan.

      • AlliumCaeruleum

        Huomionarvoinen seikka on, että lakiosaa pitää ymmärtää erikseen vaatia, se ei tule mitenkään automaattisesti. Jos perinnönjättäjä esim. testamenttaa koko omaisuutensa vaikkapa kapisten kettujen hoitokodille, pitää hänen rintaperillistensä erikseen vaatia lakiosaansa, jos sen haluavat. Eri asia ja huomattavasti sotkuisempi - ja usein kalliimpi selvittää - on se varsin yleinen tilanne, että pesä ensiksi kuolleen aviopuolison jälkeen on jakamaton.


    • On taas tutkittu hevosmiesten tietotoimiston lakikirjaa. Älä,ole moksiskaan. Pidä huoli, että kärkkyjällä ei aihetta hakea edunvalvontaa. Neuvot omaisuuden hassaamisesta elinaikana kannattaa kyllä sivuuttaa.

    • eieläviäperitä

      Jos omistat yksin kaiken tai omistatte puolisosi kanssa, niin ei siinä mitään lakiosia peritä teidän eläessä. Ja voit/te varmistaa, että perivät vain lakiosan kuoltuannekin.
      Voitte myydä kaiken ja jättää hallintaoikeuden omaisuuteenne, jolloin kukaan ei saa mitään, jos ette halua jättää mitään perillisille.
      Omalla saa tehdä mitä haluaa.

    • Eurot.pyörivät.kivasti

      Ei kaikkea kannata ottaa kaikkea todesta mitä ahneet "perijät" vaativat. Kuten edellä on jo kerrottu, perintöjä jaetaan vasta omistajan kuoltua. Sitä ennen omaisuuden siirrot ovat pääsääntöisesti lahjoja tai kauppoja. Aloittaja ei kertonut omistaako hän mainitun omaisuuden yksin, puolisonsa kanssa tai onko puolisonsa leski. Mikäli omistaa itse saa menetellä kuten haluaa. Vaikka tosiaan lahjoittaa kapikettujen suojeluyhdistykselle. Tai voi myydä omaisuutensa ja pistää niin sanoaksemme eurot pyörimään. Jo seitenkymppinen on kutakuinkin terve, ehtii vielä tuhlata melkoiset summat.

    • wanahuustullunna

      Koska olet jo tuonikäinen vanhus, ei lapsesi voi enää rintaa vaatia.

    • herranhuomaan

      Seurakunnat varmasti ottaa mielellään omaisuutesi vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe