Viime aikoina en ole kirjoitellut täällä.
Tällä hetkellä tilanteeni näyttää jo vähän valoisammalta.
Olen saanut toimeentuloni jo jotenkin järjestymään ja näin ollen olen voinut syödäkin.
Uneni on lähes normalisoitunut ja pystyn taas harrastaa liikuntaa. Kuntoni ei ole vielä ihan sitä, mitä ennen pahinta masennusvaihetta, mutta kovasti noussut siitä rapakunnosta. Se antaa myös uskoa, ettei sinne rotkon pohjalle tarvi jäädä. Tosi pohjalle sitä tosiaan joutui vajota, ennen kuin alettiin puuttumaan kunnolla tilanteeseeni. Vaikka olen menettänyt lähes kaiken omaisuuden ja pudonnut köyhien joukkoon, oloni on silti parempi. Uskon nyt vähän enemmän siihen, että jossain vaiheessa tulen vielä nousemaan. Ehkä jossain elämän vaiheessa minulla on taas varaa autoon. Ja vaikka ei olisi, että pystyisin kuitenkin elämään vähintään kohtuullista elämää. Köyhyyteni vuoksi olen menettänyt aikalailla kaikki entiset kaverit. Ei siksi, että he syrjisivät köyhiä, vaan siksi, etten voi harrastaa kaikkea sitä, mitä he harrastavat. Nyt olen sairaslomalla ja uskon tai toivon, että jossain vaiheessa löydän vertaisiani kavereita.
Tällaista kuuluu minulle siis tänään.
Uskon pääseväni eroon masennuksesta
2
87
Vastaukset
- Syrjäytyneen_vanhempi
Olipa mukava kuulla.
- Pilvenreuna1
10 vuotta tätä masennusta on kestänyt, nyt alkaa olla jo välillä parempiakin päiviä. Onpa jopa tullut 6 tunnin yöuniakin. Mutta mies ei ole enään entinen, persoona on muuttunut, ystävät kaikonneet(ei silti heidän syynsä).
Positiivistä on että muutokset aivoissa ovat tapahtuneet käyttöjärjestelmän tasolla jossa entiset uskomukset ja toimintavat ovat korvautuneet uudellaisella käsityksellä elämästä. On myös toteutunut Jumalan luomistyö jossa hän loi omaksi persoonakseen miehen ja naisen. Toivottovasti rauhanyhdistyksen luoma (Jumalan)?lapsi olisi saanut jo oman aikuisen ihmisen muodon tässä maailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1957334Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721436