Piispat eivät aio hyväksyä homoparien vihkimistä kirkossa. Asia jakaa kirkon kahtia. Osa papeista aikoo vihkiä homopareja ja kantaa seuraamukset, jos niitä tulee.
Piispat ovat kahden tulen välissä. Jos homopareja vihitään kirkossa, niin vaarana on aitojen uskovien joukkoero kirkosta. Heitä on vähän, joten piispat kallistunevat ajan mittaan homoparien vihkimisen puolelle. Silloin kirkko saa jopa uusia jäseniä homoihin myönteisesti suhtautuvista liberaaleista. Ainakin kansan suosio on silloin taattu ja sitähän piispat rakastavat enemmän kuin Jumalan sanan pyhyyttä ja Jumalaa.
Maailman historiassa ei ole koskaan aiemmin vihitty homoseksuaaleja avioliittoon. Elämme poikkeuksellista aikaa. Siihen sopii porttokirkon tapa vihkiä samaa sukupuolta olevia avioliittoon.
Homoparien vihkiminen jakaa kirkon kahtia
79
585
Vastaukset
"Maailman historiassa ei ole koskaan aiemmin vihitty homoseksuaaleja avioliittoon. "
Melko heikkoa on historian tuntemisesi, esim. naapurimaassamme on vihitty samaa sukupuolta olevia avioliittoon jo vuosia.- varmajuttu
Heti, kun tiedän, että yksikin homo pari on vihitty kirkossa, johon itse kuulun, eroan kirkosta.
Kirkko on sen jälkeen saastutettu ja se ei ole enää minun kirkkoni.
Tämä on vakaa päätös.
En tule äänestämään koskaan ketään sellaista, joka hyväksyi oksettavat homo liitot.SInähän olet lukuisilla nimimerkeilläsi eronnut kirkosta tällä palstalla kertomasi mukaan jo kymmeniä kertoja.
>Kirkko on sen jälkeen saastutettu ja se ei ole enää minun kirkkoni.
Fundamentalismiin liittyy siis myös taikausko. kai ymmärrät, että tuo "kirkon saastuttaminen" on juuri sitä?- etoleainoa
Noin tomii moni muukin.
- ei.homovihkimisille
Tuette siis edelleen kirkon homotusta maksamalla kirkollisveroa? Maksamalla kirkollisveron annatte hyväksynnän kirkkohomoilulle.
- ilopoizu
ei.homovihkimisille kirjoitti:
Tuette siis edelleen kirkon homotusta maksamalla kirkollisveroa? Maksamalla kirkollisveron annatte hyväksynnän kirkkohomoilulle.
Näin tapahtuu!!!
- Rauhoitu.pois
Mielikuvituksesi laukkaa kovin alatyylisissä asioissa. Etkö voi pysyä tunnetasolla, etsiä ihmisistä hyvää, uskoa rakkauteen, läheisyyteen ja hyviin tekoihin-. Niitä voi tuntea ja osoittaa jokainen, yksinäinen, vammautunut, vanhus, lapsi...
Kirkko ottaa vastaan jokaisen, samoin Taivaallinen Isämme. Mutta sinä ajattelet vain homojen aktia ja oksennat.
Kukin tyylillään. Olisikin kurjaa, jos oksentaisit kirkonpenkkiin .
>Jos homopareja vihitään kirkossa, niin vaarana on aitojen uskovien joukkoero kirkosta. Heitä on vähän
Heitä tosiaan on vähän, kiitos rehellisyydestäsi. He tosin käyttävät kirkossa suurinta valtaa ja pääosin sen myös tietävät. Siksi erojen määrä jää minimaaliseksi ja vain muutamat hidasälyisimmät vanhoilliset lähtevät.
>Elämme poikkeuksellista aikaa.
Kuten kaikki aiemmatkin sukupolvet. Mitähän olisitkaan tuumannut elämisestä mustan surman aikaan tuolla vähän etelämpänä, jos nykyaika on mielestäsi erityisen poikkeuksellinen...- Sekoiraälähtää
Homot ja homomieliset kommentoivat halukkaasti mielipiteitä, joissa kyseenalaistetaan homoliittojen moraali. Vaikuttaa suorastaan siltä, kuin taustalla olisi jonkinlainen syyllisyydentunto. No, se on ihan oikein, niin pitääkin olla. Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
Sekoiraälähtää kirjoitti:
Homot ja homomieliset kommentoivat halukkaasti mielipiteitä, joissa kyseenalaistetaan homoliittojen moraali. Vaikuttaa suorastaan siltä, kuin taustalla olisi jonkinlainen syyllisyydentunto. No, se on ihan oikein, niin pitääkin olla. Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
>Homot ja homomieliset kommentoivat halukkaasti mielipiteitä, joissa kyseenalaistetaan homoliittojen moraali.
Koska teidän pieni poppoonne kirjoittelee noita mielipiteitä 24/7 ja lähes ketjuun kuin ketjuun, eihän täällä sitten voisi kommentoida paljon mitään, jos ei niitä kommentoisi.
- äitykkä
Papeille potkut jotka eivät noudata Raamatun oppeja!
- Jipk
Niin ehkä tässä pitää alkaa miettiä kirkonvaihtamista, mikäli piispat eivät säilytä jämäkkää otetta virkarikkomuksiin. Täytyy jo alkaa katsella missä STLK:lla on messutoimintaa.
Sinähän ole jo lukuisilla eri nimimerkeilläsi eronnut kirkosta kymmeniä kertoja sen perusteella mitä tänne kirjoittelet.
- Jipk
YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:
Sinähän ole jo lukuisilla eri nimimerkeilläsi eronnut kirkosta kymmeniä kertoja sen perusteella mitä tänne kirjoittelet.
Ei en ole aikaisemmin miettinyt kirkosta eroamista. kirkosta eroaminen on vakavan ja huolellisen harkinnan paikka. Raamattu muistuttaa meitä Esausta, joka papusopasta oli valmis vaihtamaan esikoisosuutensa. Näin huolettomasti ei seurakuntayhteydestä tule luopua. Kristuksen kirkko on kuitenkin maailmanlaajuinen ja koostuu Kristukseen uskovista. Luther toisaalta sanoo, jotenkin niin(ulkomuistista), että maanpäällisessä seurakunnassa on aina sekoittuneena lustetta joukkoon ja siitä huolimatta se on Kristuksen kirkko. "Lutherin opetuksessa kysymys ulkonaisesta kirkosta ja sen toiminnasta on käytännöllinen. Hänen oppinsa on yhteneväinen Augsburgin tunnustuksen 7. uskonkohdan kanssa, joka kuuluu: "Kirkko on pyhien yhteisö, jossa evankeliumi puhtaasti julistetaan ja sakramentit oikein toimitetaan."
Toisaalta Luther sitten kuitenkin vetäytyi pois harhaopillisesta katolisesta kirkosta ja kehotti muitakin. "Lutherin peruste sanoutua irti roomalaiskatolisesta kirkosta oli väärä oppi, armonvälineiden pysyvä vääristyminen ja sille perustalle rakentuneet monet väärinkäytökset."
"Kun Luther havaitsi roomalaiskatolisen kirkon erheen Raamatun arvovallan suhteen ja sen, että roomalaiskatolisuus hyökkää varmaa Jumalan sanaa vastaan, tuli eteen toinen kysymys: "Voiko kristitty, yksilö tai seurakunta, sallia Jumalan sanan sekoittamista." Vastaus tähän oli ehdottoman kielteinen. Kun harha on tullut ilmeiseksi ja pysyväiseksi, ei ole ehdonvallan asia pysyä sellaisessa yhteydessä. Sellaisesta menosta ja yhteydestä on erottauduttava. Luther sanoo: "Niinpä teemme nyt sen johtopäätöksen, että mistä ikinä löytyy kristillinen seurakunta, jolla on evankeliumi, sillä on, ei ainoastaan oikeus ja valta, vaan myös velvollisuus sielun autuuden menettämisen uhalla, sen velvoituksen mukaisesti, johon se on kasteessa Kristukseen nähden sitoutunut, välttämään, pakenemaan, erottamaan sekä vetäytymään pois sellaisesta esivallasta, jota nykyiset piispat, apotit, luostarit, säätykunnat ja sen sellaiset pitävät; koska kirkkaasti nähdään, että he opettavat ja hallitsevat Jumalan ja hänen sanansa vastaisesti. Niin että tämä ensiksikin on varmasti ja vahvasti perusteltu, ja että on huoletta jäätävä siihen, että tämän on jumalallinen oikeus ja että sielujen autuuden tähden on välttämätöntä poistaa sellaiset piispat, apotit, luostarit ja mitä muuta sellaista hallitusvaltaa on ja välttää niitä." (Seurakunnan Jumalan sanaan perustuvasta oikeudesta ja vallasta arvostella kaikkea oppia sekä kutsua, ottaa ja erottaa opettajia, vuodelta 1522, julkaistu kirjassa M. Särelä: Kristus meidän edestämme. STLK. 1998. s. 203.) "
Lainaukset luterilainen.com sivuilta.
Eli paljon seurakuntakysymykseen ja ev.lut kirkonjäsenyyteen vaikuttaa nyt se kuinka tuomiovaltaa käyttävä kirkko suhtautuu mahdollisiin virkarikkomuksiin syyllistyviin pappeihin.
- kopsattua
Homoparisuhde on syntiä, josta kastettu uskovakin menettää pelastuksensa. Pelastuksensa menettää myös se pappi, joka vihkii homoparin kirkollisin menoin.
1 Kor 6:9 Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet,
Mt 7:21 "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon.
Papin velvollisuus on varoittaa homopareja synnistä. Jos pappi yllyttää homoseksin harjoittamiseen vihkimällä homoparin, niin Jumala laittaa papin syylliseksi tehtyyn syntiin.
Hes 33:8 Ellet sinä puhu hänelle, ellet varoita häntä hänen elämänmenostaan, hän kuolee syntiensä tähden -- ja hänen kuolemastaan minä vaadin tilille sinut. 9 Mutta jos sinä varoitat jumalatonta hänen vaelluksestaan ja kehotat häntä kääntymään tieltään eikä hän silti käänny, hän kyllä kuolee syntiensä tähden mutta sinä pelastat elämäsi.
Näistä kolmesta saa kovimman rangaistuksen helvetissä pappi, joka vihki homoparin.
Jaak. 2:1 Veljeni, kovin monien teistä ei pidä ryhtyä opettajiksi, sillä te tiedätte, että meidät opettajat tullaan tuomitsemaan muita ankarammin.
Pappien tulee nyt valita, joka pelastus tai kadotus. Kumpaa rakastatte enemmän maailmaa vai Jumalan sanaa? Nyt jaetaan papit vuohiin ja lampaisiin.Ja taas kerran muistutan tuon moneen kertaan kopsatun ja poistetun vuodatuksen perään, että vuohet ovat kirkkaasti fiksumpia otuksia kuin lampaat. Ja takaan, että ovat vielä huomennakin.
Sika onkin jo aivan ylivoimaisesti lammasta älykkäämpi.RepeRuutikallo kirjoitti:
Ja taas kerran muistutan tuon moneen kertaan kopsatun ja poistetun vuodatuksen perään, että vuohet ovat kirkkaasti fiksumpia otuksia kuin lampaat. Ja takaan, että ovat vielä huomennakin.
Sika onkin jo aivan ylivoimaisesti lammasta älykkäämpi.Vertaat siis itseäsi sikaan joka raamatussa todetaan saastaiseksi ?!
Sen lisäksi, että sinulla itselläsi ei näytä olevan parempaa tekemistä kuin kommentoida joka kommenttiin jotain tyhjänpäiväistä niin kysyisin vaan että oletko ikinä kuullut metaforista??? Vuohi=saatana ja lammas=Jumala, duh, ei kyse ole itse eläimestä...
Aina kun poiketaan Raamatun opetuksesta tapahtuu jakaantuminen. Toiset rientävät innolla toteuttamaan omaa tulkintaansa, osa jatkaa raamatullisella linjalla kohti pelastusta. Valitettavasti nykyään ihminen haluaa luoda itse itselleen sopivaa kristinoppia, oppia jossa jumala ei ole Jumala, vaan pelkkä ihmisestä itsestään nouseva symboli tai ominaisuus, jolla kuvataan inhimillisia ominaisuuksia. Olin itse aivan viime aikoihin saakka juuri tällainen. Rukoilen kirkkomme piispoille voimia ja selkeää näkyä näinä aikoina.
- valehtelet
et oo koskaan pvv ollutkaan! pvv jyräis sut maan rakoon selittelemään!
- erotkoon.papit.itse
Minusta heidän tulisi älytä itse erota elleivät kunnioita kirkon arvoja.
Ortodokseilla ja Katolilaisilla samoin kuin monilla herätysliikkeillä ja Vapaissa kristillisissä liikkeissä on saat arvot avioliiton suhteen. Miksi vain luterilaista kirkkoa painostetaan muuttamaan kantaansa.Luterilaisen kirkkomme on vaikea enää uskottavasti perustella, miksi sen tulisi pitäytyä raamatullisessa opetuksessa. Naispappeus on niin räikeässä ristiriidassa selvän raamatullisen käskyn kanssa, että kun se hyväksyttiin vastoin Raamatun sanaa, miksi muissakaan kysymyksissä Jumalan Sana tulisi asettaa ihmismieltymyksen yläpuolelle. Kirkon suuntaa kohti kadotusta ovat vauhdittamassa paitsi liberaalipapit myös muuten kirkosta piittaamattomat luterilaiset, jopa kirkosta eronneet, jotka näiden kysymysten noustessa esiin aktivoituvat osallistumaan keskusteluun. Rukoilen voimia ja selkeää näkyä kirkkomme piispoille ja suoraselkäisille (mies)papeille, jotka jaksavat pitää esillä Jumalan Sanaa.
ex-pvv kirjoitti:
Luterilaisen kirkkomme on vaikea enää uskottavasti perustella, miksi sen tulisi pitäytyä raamatullisessa opetuksessa. Naispappeus on niin räikeässä ristiriidassa selvän raamatullisen käskyn kanssa, että kun se hyväksyttiin vastoin Raamatun sanaa, miksi muissakaan kysymyksissä Jumalan Sana tulisi asettaa ihmismieltymyksen yläpuolelle. Kirkon suuntaa kohti kadotusta ovat vauhdittamassa paitsi liberaalipapit myös muuten kirkosta piittaamattomat luterilaiset, jopa kirkosta eronneet, jotka näiden kysymysten noustessa esiin aktivoituvat osallistumaan keskusteluun. Rukoilen voimia ja selkeää näkyä kirkkomme piispoille ja suoraselkäisille (mies)papeille, jotka jaksavat pitää esillä Jumalan Sanaa.
Rukoilemme Totuuden henkeä ja rohkeutta papeille ja piispoille. Ja rohkeutta olla Jumalan puolella eikä ihmisen.
ex-pvv kirjoitti:
Luterilaisen kirkkomme on vaikea enää uskottavasti perustella, miksi sen tulisi pitäytyä raamatullisessa opetuksessa. Naispappeus on niin räikeässä ristiriidassa selvän raamatullisen käskyn kanssa, että kun se hyväksyttiin vastoin Raamatun sanaa, miksi muissakaan kysymyksissä Jumalan Sana tulisi asettaa ihmismieltymyksen yläpuolelle. Kirkon suuntaa kohti kadotusta ovat vauhdittamassa paitsi liberaalipapit myös muuten kirkosta piittaamattomat luterilaiset, jopa kirkosta eronneet, jotka näiden kysymysten noustessa esiin aktivoituvat osallistumaan keskusteluun. Rukoilen voimia ja selkeää näkyä kirkkomme piispoille ja suoraselkäisille (mies)papeille, jotka jaksavat pitää esillä Jumalan Sanaa.
Luterilainen kirkko tarvitsisi uutta uskonpuhdistusta. Samanlaista rohkeata esitaistelijaa, joka uskaltaisi käydä kirkon hapatusta vastaan.
Sellaista kirkkoa kunnioitetaan, joka ei ole kaikkien virtojen vietävissä ja vedettävissä, eikä sellaista, joka on tänään yhtä ja huomenna toista.evita- kirjoitti:
Luterilainen kirkko tarvitsisi uutta uskonpuhdistusta. Samanlaista rohkeata esitaistelijaa, joka uskaltaisi käydä kirkon hapatusta vastaan.
Sellaista kirkkoa kunnioitetaan, joka ei ole kaikkien virtojen vietävissä ja vedettävissä, eikä sellaista, joka on tänään yhtä ja huomenna toista.Taitaa jäädä aika pieneksi kunnioittajien joukko sinun reseptilläsi. Kunnioitus itse kunkin omien arvojen vastaista toimintaa kohtaan kun on parhaassakin tapauksessa rajallista.
evita- kirjoitti:
Luterilainen kirkko tarvitsisi uutta uskonpuhdistusta. Samanlaista rohkeata esitaistelijaa, joka uskaltaisi käydä kirkon hapatusta vastaan.
Sellaista kirkkoa kunnioitetaan, joka ei ole kaikkien virtojen vietävissä ja vedettävissä, eikä sellaista, joka on tänään yhtä ja huomenna toista.Tuo on totta. Luterilaisen kirkon tunnustuksessa ja opissa ei ole mitään puhdistettavaa. Mutta kirkkoon on ujuttautunut eksyttäjiä sitä tunnustusta ja oppia muuttamaan.
- lähtölista
usko.vainen kirjoitti:
Tuo on totta. Luterilaisen kirkon tunnustuksessa ja opissa ei ole mitään puhdistettavaa. Mutta kirkkoon on ujuttautunut eksyttäjiä sitä tunnustusta ja oppia muuttamaan.
Kuten muuttamaan Lutherin ajan maallisen asian avioliiton kirkolliseksi. Meilläkin vasta 1700-luvulta lähtien.
lähtölista kirjoitti:
Kuten muuttamaan Lutherin ajan maallisen asian avioliiton kirkolliseksi. Meilläkin vasta 1700-luvulta lähtien.
Miten tuo häiritsee sinua?
usko.vainen kirjoitti:
Rukoilemme Totuuden henkeä ja rohkeutta papeille ja piispoille. Ja rohkeutta olla Jumalan puolella eikä ihmisen.
>Rukoilemme Totuuden henkeä ja rohkeutta papeille ja piispoille. Ja rohkeutta olla Jumalan puolella eikä ihmisen.
Tässä varmaan tulikin patmoslaisen kristillisyyden kovin ydin: Jumala ei ole ihmisen puolella vaan ihmistä vastaan.RepeRuutikallo kirjoitti:
>Rukoilemme Totuuden henkeä ja rohkeutta papeille ja piispoille. Ja rohkeutta olla Jumalan puolella eikä ihmisen.
Tässä varmaan tulikin patmoslaisen kristillisyyden kovin ydin: Jumala ei ole ihmisen puolella vaan ihmistä vastaan.Tuo Setan oppisi olla joko puolella tai vastaan on turmellut aivosi, Repeliini mussukainen :D
Me olemme aina Jumalan puolella. Mutta te sillä Setassa tunnutte olevan aina Jumalaa vaataan.RepeRuutikallo kirjoitti:
>Rukoilemme Totuuden henkeä ja rohkeutta papeille ja piispoille. Ja rohkeutta olla Jumalan puolella eikä ihmisen.
Tässä varmaan tulikin patmoslaisen kristillisyyden kovin ydin: Jumala ei ole ihmisen puolella vaan ihmistä vastaan.Tässä sinullekin hyvää kunneltavaa
https://m.youtube.com/watch?v=gTx7S3o4VaUusko.vainen kirjoitti:
Tuo Setan oppisi olla joko puolella tai vastaan on turmellut aivosi, Repeliini mussukainen :D
Me olemme aina Jumalan puolella. Mutta te sillä Setassa tunnutte olevan aina Jumalaa vaataan.Edelleenkin Setan kanta kannattaa kysyä Setasta. Minun tietääkseni Seta on oikeasti uskontoneutraali järjestö, ei leikisti kuten eräs sinulle läheinen yhdistys, johon pääsee maksamalla vain äänettömäksi kannatusjäseneksi. Setassa näköjään samat pari kymppiä riittävät myös päätöksentekoon osallistumiseen eli täysjäsenyyteen.
RepeRuutikallo kirjoitti:
Edelleenkin Setan kanta kannattaa kysyä Setasta. Minun tietääkseni Seta on oikeasti uskontoneutraali järjestö, ei leikisti kuten eräs sinulle läheinen yhdistys, johon pääsee maksamalla vain äänettömäksi kannatusjäseneksi. Setassa näköjään samat pari kymppiä riittävät myös päätöksentekoon osallistumiseen eli täysjäsenyyteen.
Samoin Patmoksen kantaa kannattaa kysyä Patmoksesta, Repeliini mussukaiseni :D
Kerro lisää,kuitenkin Patmoksen kannattajamaksuista ja jäsenyyksistä kun vauhittin pääsit :D- pano.mäenpää
RepeRuutikallo kirjoitti:
Edelleenkin Setan kanta kannattaa kysyä Setasta. Minun tietääkseni Seta on oikeasti uskontoneutraali järjestö, ei leikisti kuten eräs sinulle läheinen yhdistys, johon pääsee maksamalla vain äänettömäksi kannatusjäseneksi. Setassa näköjään samat pari kymppiä riittävät myös päätöksentekoon osallistumiseen eli täysjäsenyyteen.
Tässä tärkeää tietoa sinulle
http://seta.fi/tue-setaa/jaseneksi/ usko.vainen kirjoitti:
Samoin Patmoksen kantaa kannattaa kysyä Patmoksesta, Repeliini mussukaiseni :D
Kerro lisää,kuitenkin Patmoksen kannattajamaksuista ja jäsenyyksistä kun vauhittin pääsit :DMellerin läheinen ystävä siinä taas selittää, että ei tiedä Patmoksen asioista mitään, paitsi silloin kun hänen pitää vakuuttaa että sillä menee oikein hyvin, jolloin hän yllättäen taas tietää. :D
- konsultoi
usko.vainen kirjoitti:
Tuo Setan oppisi olla joko puolella tai vastaan on turmellut aivosi, Repeliini mussukainen :D
Me olemme aina Jumalan puolella. Mutta te sillä Setassa tunnutte olevan aina Jumalaa vaataan.Onko usko.vainen rakastunut Repeen, kun niin kovasti hellittelynimityksillä häntä kutsuu;DDD Ei se mikään yllätys ole, niin häntä näyttää samaa sukupuolta olevat eroottisesti kiinnostavan. Tosin taitaa olla aika yksipuolista tuo tunne.....
RepeRuutikallo kirjoitti:
Mellerin läheinen ystävä siinä taas selittää, että ei tiedä Patmoksen asioista mitään, paitsi silloin kun hänen pitää vakuuttaa että sillä menee oikein hyvin, jolloin hän yllättäen taas tietää. :D
En minä mitään selitä. Sinä saat hankkia omat tietosi, Repeliini :D
konsultoi kirjoitti:
Onko usko.vainen rakastunut Repeen, kun niin kovasti hellittelynimityksillä häntä kutsuu;DDD Ei se mikään yllätys ole, niin häntä näyttää samaa sukupuolta olevat eroottisesti kiinnostavan. Tosin taitaa olla aika yksipuolista tuo tunne.....
Tämä on ihan silkkaa lähimmäisenrakkautta :D
Eikö ole hyvä kun pystyy rakastamaan pilkkaajiaan?konsultoi kirjoitti:
Onko usko.vainen rakastunut Repeen, kun niin kovasti hellittelynimityksillä häntä kutsuu;DDD Ei se mikään yllätys ole, niin häntä näyttää samaa sukupuolta olevat eroottisesti kiinnostavan. Tosin taitaa olla aika yksipuolista tuo tunne.....
Äläs nyt, kyllähän Räyhiksen yksi olomuoto täällä on ollut nainen. Kukapa tietää, vaikka juuri se olisi lähimpänä totuutta...;)
Tosin pelkään pahaa, että on niin ruma, että en tunne houkutusta aviorikollisuuteen.- konsultoi
RepeRuutikallo kirjoitti:
Äläs nyt, kyllähän Räyhiksen yksi olomuoto täällä on ollut nainen. Kukapa tietää, vaikka juuri se olisi lähimpänä totuutta...;)
Tosin pelkään pahaa, että on niin ruma, että en tunne houkutusta aviorikollisuuteen.Mutta voi vaude...olet selvästi päässyt Repe usko.vaisen sisäpiiriin. Hänellähän on muistaakseni melkoiset kriteerit siihen, että kuka on hänen lähimmäisensä.
konsultoi kirjoitti:
Mutta voi vaude...olet selvästi päässyt Repe usko.vaisen sisäpiiriin. Hänellähän on muistaakseni melkoiset kriteerit siihen, että kuka on hänen lähimmäisensä.
Vahinkoja sattuu.:)
- Näkökulmaa1
Tehkööt jumalattomat mitä tahtovat ihmiskäsin rakennetuissa rakennuksissaan,joissa Jumala ei ole koskaan asunut,eikä asu,lukuunottamatta tämän maailman jumalaa.
Mitä tapahtui lähetyskäskylle?- homotkentälle
Lähetyskäsky on annattu homoille Askolan toimesta.
>> Piispat eivät aio hyväksyä homoparien vihkimistä kirkossa. <<
Valtaosa ei hyväksy eli totta.
>> Asia jakaa kirkon kahtia. <<
Kirkko on jakautunut useiden eriasteisesti konservatiivisten herätysliikkeiden, eri tavoin liberaalien ja muiden kesken jo moneen kertaan.
Tämä avioliittoasia ei ole kuin yksi tikku lisää kirkon hanuriin.
>> Osa papeista aikoo vihkiä homopareja ja kantaa seuraamukset, jos niitä tulee. <<
Totta ja kirkko puolestaan kantaa syntyvästä mediasirkuksesta oman taloudellisen taakan menetettyinä verotuloina.
>> Piispat ovat kahden tulen välissä. <<
Ainakin kahden jos ei kolmen tai neljän tulen välissä. Lisäksi tämä sota käydään kirkon sisällä eikä kirkkomaalla kuten perinteisesti.
>> Jos homopareja vihitään kirkossa, niin vaarana on aitojen uskovien joukkoero kirkosta. <<
Totta, en tosin käyttäisi tuosta sanaa vaara vaan mahdollisuus. Mahdollisuus muutokseen jene, mutta aitouskovien joukkopako kirkosta taitaa jäädä pelkäksi aikomukseksi. Aitouskovat kun pysyy kirkossa tiukasti kuin purkka housunpersauksissa.
>> Heitä on vähän <<
Tämäkin on totta. Aitoja fundamentalisteja ja erittään konservatiivisia kristittyjä voi olla muutama hassu prosentti.
>> piispat kallistunevat ajan mittaan homoparien vihkimisen puolelle <<
Eipä taida kallistua, koska piispat ovat mitä konservatiivisempia, eikä piispoilla ole edes valtaa ratkaista asiaa.
Menee ainakin 10 vuotta ihan nykymeiningillä. Edes valtion puuttuminen tilanteeseen ei saa kirkolliskokousta tekemään päätöstä, että kirkko vihkisi homoparitkin.
>> Herramme-tulee <<
Tuosta on muuten varoiteltu ennenkin. Mutta ei kait pienessä syrjäisessä maassa sijaitsevan pienen ev.lut. kirkon pari papin vihkimää homoparia ole Jumalallesi riittävä syy pistää ns peli poikki.- Kuolema.kristityille
Kaikki uskovaiset pitäisi kiduttaa hengiltä.
- ilmoitus.tehty
Kuolema.kristityille kirjoitti:
Kaikki uskovaiset pitäisi kiduttaa hengiltä.
kerrotko poliisillekin?
- TotuusSattuu
Itse en oikein ymmärrä mitä piispat katsovat saavuttavansa tällä "viivytystaistelulla"? On aivan selvä asia että ennemmin tai myöhemmin kirkko tulee vihkimään myös homopareja. Sen päätöksen kanssa tullaan toki kipuilemaan aikansa kuten kävi naispappaudenkin kanssa aikoinaan kun siitä äänestettiin monta kertaa ennen kuin se meni läpi. Jokainen kuitenkin tiesi sisimmässään että se tulee toteutumaan aikanaan.
Nyt kirkko saa vain taakakseen jälleen yhden kirkkoa ja sen jäseniä jakavan asian joka peittää alleen muita tärkeitä asioita ja kirkon perustehtäviä. Mitä pahaa tapahtuisi jos kirkko yksinkertaisesti päättäisi että halukkaat papit saavat samaa sukupuolta olevia pareja vihkiä mutta haluttomien ei tarvitse? Olisiko se pahempi tilanne kuin se jossa piispojen halu jättää hankalien kysymysten ratkaisu myöhemmille seuraajilleen aiheuttaa jatkuvasti vellovan keskustelun ja jakautuneisuuden tilan sekä pahimmillaan pappien erottamisia ja paljon katkeruutta?- Ihmisryhmänsyrjimistä
"Mitä pahaa tapahtuisi jos kirkko yksinkertaisesti päättäisi että halukkaat papit saavat samaa sukupuolta olevia pareja vihkiä mutta haluttomien ei tarvitse?"
Se loukkaisi niiden ihmisten hengellistä vakaumusta, jotka pitävät Raamatun ilmoitusta pyhänä ja haluavat elää elämäänsä Raamatussa annetun ohjeen mukaan.
Se olisi ikäänkuin rasismia, joka ilmenisi propagandana tai syrjimisenä ihmisryhmää vastaan. - Tasa-arvoako
Ihmisryhmänsyrjimistä kirjoitti:
"Mitä pahaa tapahtuisi jos kirkko yksinkertaisesti päättäisi että halukkaat papit saavat samaa sukupuolta olevia pareja vihkiä mutta haluttomien ei tarvitse?"
Se loukkaisi niiden ihmisten hengellistä vakaumusta, jotka pitävät Raamatun ilmoitusta pyhänä ja haluavat elää elämäänsä Raamatussa annetun ohjeen mukaan.
Se olisi ikäänkuin rasismia, joka ilmenisi propagandana tai syrjimisenä ihmisryhmää vastaan.Eikö valtio monilla toimillaan pyri nk. "tasa-arvoon"? Puhutaan naisten palkkatasa-arvosta ja tasa-arvoisesta avioliitosta. Se, että yhden ihmisryhmän vakaumus poljetaan katuojaan, jotta toiselle ihmisryhmälle voidaan antaa absurdi uusi etu ei ole tasa-arvoa. Se on uudelta mantereelta kopioitua populismia, jota ajetaan läpi hinnasta tai konservatiivisia arvoja kunnioittavista ihmisistä välittämättä.
- TotuusSattuu
Ihmisryhmänsyrjimistä kirjoitti:
"Mitä pahaa tapahtuisi jos kirkko yksinkertaisesti päättäisi että halukkaat papit saavat samaa sukupuolta olevia pareja vihkiä mutta haluttomien ei tarvitse?"
Se loukkaisi niiden ihmisten hengellistä vakaumusta, jotka pitävät Raamatun ilmoitusta pyhänä ja haluavat elää elämäänsä Raamatussa annetun ohjeen mukaan.
Se olisi ikäänkuin rasismia, joka ilmenisi propagandana tai syrjimisenä ihmisryhmää vastaan."Se loukkaisi niiden ihmisten hengellistä vakaumusta, jotka pitävät Raamatun ilmoitusta pyhänä ja haluavat elää elämäänsä Raamatussa annetun ohjeen mukaan.
Se olisi ikäänkuin rasismia, joka ilmenisi propagandana tai syrjimisenä ihmisryhmää vastaan."
Tilannehan on se että aina loukataan jotain, mennään kummalla linjalla tahansa. Ei sitä voi välttää lykkäämällä vaikeita päätöksiä. Lisäksi on täysin selkeästi nähtävissä mihin suuntaan niin maailma kuin kirkkokin on menossa homouteen liittyen ja on pään laittamista pensaaseen kuvitella että asia voidaan lopullisesti kirkossa torjua. Ja toisaalta on turhaa pelottelua sanoa että muutos väistämättä aiheuttaisi huonoja asioita. Monissa naapurimaissamme on jo menty tähän suuntaan eikä taivas ole pudonnut niskaan.
Ja on muuten aika hankala ymmärtää miten on enemmän rasismia antaa jokaisen elää uskossaan niin kuin haluaa, joko perinteisen avioliittoon uskoen tai sitten modernimmin kuin se että nyt kielletään sen haluavilta kirkollinen vihkiminen sukupuolisen suuntautumisen perusteella. Suurempi vapaus ja variaatio on vapautta ja joidenkin erotteleminen on sitä rasismia vaikka kuinka muuta yritetään monesti väittää. Ihmisryhmänsyrjimistä kirjoitti:
"Mitä pahaa tapahtuisi jos kirkko yksinkertaisesti päättäisi että halukkaat papit saavat samaa sukupuolta olevia pareja vihkiä mutta haluttomien ei tarvitse?"
Se loukkaisi niiden ihmisten hengellistä vakaumusta, jotka pitävät Raamatun ilmoitusta pyhänä ja haluavat elää elämäänsä Raamatussa annetun ohjeen mukaan.
Se olisi ikäänkuin rasismia, joka ilmenisi propagandana tai syrjimisenä ihmisryhmää vastaan.No, nythän tässä käy niin, että kirkko syrjii seksuaalivähemmistöjä vaikka on tähän asti puhunut kuinka homot ja lesbot ovat ihan yhtä hyviä ihmisiä jne.
Itse pidän tässä juurikin naurettavana sitä, että annetaan tuollaisia vihkimispäätöksiä kuin nyt piispat ja sitten alkaa kirkkoja ilmottautumaan joissa ei edes suostuta rukoilemaan /siunaamaan näitä pareja kun tähän asti nuo ihmiset ovat hyvinkin kirkolle kelvanneet jäseneksi ja toisaalta Kari Mäkinen kommentoi naamakirja sivuillaan tänään näin :
" Toivon että kirkossa ymmärretään, miten merkittävä, iloa ja helpotusta tuova asia avioliittolain muutos on sateenkaariväelle. Hääjuhlassa etusijalle tulee laittaa elämänsä merkkihetkeä viettävät ihmiset, ei kirkon ristiriidat. Vetoan sen puolesta, ettei kenenkään avioliittojuhlasta tehtäisi kirkkopoliittisen kamppailun välikappaletta, arkkipiispa Kari Mäkinen "
Kirkossa tuskin tuota ymmärretään. Se, että ajelee rehvakkaasti kaksilla rattailla ei kyllä pitkälle kanna. Paskanpuhumisella on kyllä nykyaikana tietty maaginen raja jollonka se alkaa haista kuuntelijoille juuri siltä itseltään.- Ihmisryhmänsyrjimistä
TotuusSattuu kirjoitti:
"Se loukkaisi niiden ihmisten hengellistä vakaumusta, jotka pitävät Raamatun ilmoitusta pyhänä ja haluavat elää elämäänsä Raamatussa annetun ohjeen mukaan.
Se olisi ikäänkuin rasismia, joka ilmenisi propagandana tai syrjimisenä ihmisryhmää vastaan."
Tilannehan on se että aina loukataan jotain, mennään kummalla linjalla tahansa. Ei sitä voi välttää lykkäämällä vaikeita päätöksiä. Lisäksi on täysin selkeästi nähtävissä mihin suuntaan niin maailma kuin kirkkokin on menossa homouteen liittyen ja on pään laittamista pensaaseen kuvitella että asia voidaan lopullisesti kirkossa torjua. Ja toisaalta on turhaa pelottelua sanoa että muutos väistämättä aiheuttaisi huonoja asioita. Monissa naapurimaissamme on jo menty tähän suuntaan eikä taivas ole pudonnut niskaan.
Ja on muuten aika hankala ymmärtää miten on enemmän rasismia antaa jokaisen elää uskossaan niin kuin haluaa, joko perinteisen avioliittoon uskoen tai sitten modernimmin kuin se että nyt kielletään sen haluavilta kirkollinen vihkiminen sukupuolisen suuntautumisen perusteella. Suurempi vapaus ja variaatio on vapautta ja joidenkin erotteleminen on sitä rasismia vaikka kuinka muuta yritetään monesti väittää.Ainako loukataan ja sekö on sinusta luonnollista ja pakko hyväksyä?
Miksi tässä tapauksessa pitää loukata enemmistöä? Eikö voitu pysyä vanhassa, jolloin mahdollisesti pakkoloukattavia olisi ollut vain murto-osa siitä määrästä, joita nyt loukataan?
Ja siitä pään pensaaseen laittamisesta: onko se pään pensaaseen laittamista, kun sanon, että lainsäätäjä teki väärän ratkaisun ja että JUURI NYT homoliittojen hyväksymisen johdosta Suomi on menossa kovaa vauhtia kohti moraalin rapautumista ja eripuran lisääntymistä yhteiskunnassa. Mitä muuta voin tehdä asian korjaamiseksi demokraattisessa yhteiskunnassa, jonka väitetään kaiken lisäksi olevan myös oikeusvaltio? Minusta on vastuullista sanoa tämä vielä kerran, vaikka se on sanottu jo tuhat kertaa aikaisemminkin.
- Jakautunut_mieli
Kahtia männöö. Piä halakioo.
- kirottu.Jeesus
Kaikki kristityt tulisi hävittää pois maan päältä.
- näin.tulee.käymään
Tuo toiveesi toteutuu heti, kun Jeesus hakee meidät täältä kotiin. Älä kuitenkaan unta näe, että sitten täällä alkais juhlat, ei ala vaan entistä pahemmat ajat.
näin.tulee.käymään kirjoitti:
Tuo toiveesi toteutuu heti, kun Jeesus hakee meidät täältä kotiin. Älä kuitenkaan unta näe, että sitten täällä alkais juhlat, ei ala vaan entistä pahemmat ajat.
"Hävittämistämme" juuri odotamme!
- kirkonrappio
Ja lisäksi ihmettelen, että kirkko vielä ehtii rappeutua, vaikka maallisessa mielessä vasemmistoliberaalien vastainen liike on jo kovaa vauhtia lliikkeellä, Trumpi, Englannin, Kiinan ja Putinin johdolla.
- Kauko_Kankkunen
Papit antavavat lupauksen että kaikessa toimivat raamatun opetuksen ja kirkon opin mukaan.Homoparien vihkiminen avioliittoon on raamatun vastaista.
Jos pappi vihkii homoparin niin rikkoo antamansa pappislupauksen.
Tälläinen pappi on erotettava virasta. - Erottava.juopa
Kirkko valitsee puolensa ja JUMALA OMANSA. Piispoilla on kirkossa ylin valta ja heillä ei ole lupaa käyttää tuota valtaa Jumalan sanaa vastaan. He saavat sitä suuremman tuomion jos tekevät väärin. Niin ei voi kukaan tuomita kuin Jumala tuomitsee ja antaa jokaiselle tekojensa mukaan. Ihmisille on annettu tieto ja heille on myös varoituksen sana Raamatussa. Itse he valitsee tiensä ja sen mukana tulevan siunauksen tai kirouksen. Jumala on Pyhä, hänestä on synti yhtä kaukana kuin itä on lännestä. Jos Valtio estää kirkkoa noudattamasta Raamatun sanaa, on kirkon erottava Valtiosta. Enemmän tulee kunnioittaa Jumalaa ja hänen sanaansa kuin maallista käskyvaltaa joka vie maata kirousten tielle.
- Pudis55
Ehkä jotkut fundikset tosiaan eroavat kirkosta, ainakin "Eroa kirkosta" palvelun erokäyrä näyttää hienoista piristymistä tämän päivän osalta, hyvä hyvä...
- erot.avaa.silmiä
Jospa nuo lisääntyvät erot avaisi päättäjien silmiä ja antaisi heille ymmärrystä kieltää kaikki syntielämän siunaamiset.
- tulispa.suuri.eroaalto
Tosiaan eilen oli yli kahden sadan eron päivä ja tänäänkin käyrä on nousussa heti aamusta ja siinä on ihan selkeästi mukana fundiksien eroja, mutta aika pientä kärpästen surinaa nämä tämmöiset määrät on isossa kuvassa. Ehkä fundiksia ei sitten ole tämän enempää? Ne eromassat saadaan tavallisesta maallistuneesta ja liberalisoituneesta kansasta, joita syystä tai toisesta kuuluu kirkkoon vielä miljoonia. Näihin homokohujen aiheuttaneisiin eroaaltoihin verrattuna nämä muutaman kymmenen fundiksen eropiikit eivät ole mitään.
- Uskovainen34
Tämän asian ja kaikkien elämän alueiden suhteen meidän ei tule toimia miltaä meisät tuntuu, vaan mitä Jumala sanoo kyseisestä asiasta ja jos Raamatun sanaa ei totella, siitä tulee tuomiot.
Room 1:16 Sillä minä en häpeä evankeliumia; sillä se on Jumalan voima, itsekullekin uskovalle pelastukseksi, juutalaiselle ensin, sitten myös kreikkalaiselle.
1:17 Sillä siinä Jumalan vanhurskaus ilmestyy uskosta uskoon, niinkuin kirjoitettu on: "Vanhurskas on elävä uskosta."
1:18 Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa,
1:19 sentähden että se, mikä Jumalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan; sillä Jumala on sen heille ilmoittanut.
1:20 Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa, >> Jakeen lisätiedot
1:21 koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
1:22 Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
1:23 ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi.
1:24 Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,
1:25 nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.
1:26 Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
1:27 samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
1:28 Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
1:29 He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä;
1:30 ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia,
1:31 vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta;
1:32 jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät. - hygtfrfdr
NIIN TEKEE JA VIE OTTOLAPSILTA OIKEUDEN HETERO PARIEN PERHE YHTEISÖN LUONNOLLISIIN KASVATTAMISIIN...
Voihan homo hankki lapsia itsekkin, itselleen leikkikavereikseen, sperma pankki toiminta auttaa.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132031
- 1131657
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421523Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201006Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35947Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15939