DeGiro veroilmoituksen laatiminen

Moi
Avasin viime vuonna DeGiro osakevälittäjällä tilin ja olen siellä ostellut joitakin osakkeita viime vuoden puolella.
Nyt on tulossa vastaan ensimmäinen veroilmoituksen teko ja olisinkin kysynyt osaisiko joku antaa neuvoa tuon laatimisessa.
Välittäjältä saa raportin tehdyista kaupoista ja osingoista, mutta miten verottajalle nuo oikein pitäisi ilmoittaa. Olen googlannut ja en ole löytänyt oikein kunnon vinkkiä asiaan.
Kiitos etukäteen!

MasaHiro

4

8179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • degirokäyttäjä

      Itse viime vuonna liitin verottajalle vain raportin ja hyvin kelpasi suoraan eikä tarvinnut mitään ihmeellistä tehdä.

      • Anonyymi

        Kuinka liitit veroittajalle raportin? Pystyykö lähettämään tosiaan ihan pdf liitteenä vai miten?


    • jdgfhfgf

      Jos Degiro osaa tehdä suomalaiselle verottajalle kelpaavan raportin, se on oikein hyvä. Muistakaa vaan tarkistaa sen tiedot, koska olette itse vastuussa verottajalle ilmoitettujen tietojen oikeellisuudesta.

      Jos olet vain ostanut osakkeita, sinun tarvitsee ilmoittaa verottajalle
      - omistukset 31.12.2016
      - viime vuonna saamasi (ulkomaiset) osingot ja niistä maksetut lähdeverot, valuuttakurssit joko ko. päivältä tai vuoden keskikurssilla

      Jos olet myös myynyt osakkeita viime vuoden puolella, niistä tarvitaan tietysti myyntihinta ja myyntikulut (myyntipäivän valuuttakurssi) sekä ostohinta ja ostokulut (ostopäivän valuuttakurssi). Tuo ostohinnan valuuttakurssi taitaa olla yleisin kohta, jossa ulkomaalaisten välittäjien raportit ovat pielessä.

      Jos omistat Degiron kautta myös suomalaisia osakkeita, joudut todennäköisesti ilmoittamaan niidenkin tiedot ihan itse, koska nekin ovat hallintarekisterissä. Tässä kohtaa kiinnostaa, paljonko niistä on mennyt ennakonpidätystä tai lähdeveroa?

    • Hei

      Kiitos vastauksista!!

      Masa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      124
      7092
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      409
      6793
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      132
      3008
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2594
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2144
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1874
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1737
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1407
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1297
    Aihe