Minusta EU ja globalisaatioituminen on enimmäkseen hyvästä en ymmärrä mikä kaikilla on niitä vastaan.
Aiheetonta vihaa
Liekki
6165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Et varmaan ole sitten perehtynyt tarpeeksi asioihin. Ainakaan niihin huonoihin, niinkuin en kyllä minäkään riittävästi, mutta sen verran tiedän, että kyllä ne paljon paskaakin saa aikaan.
Siinä vaiheessa viimeistään kun sattuu omalle kohdalle joku "hauska" direktiivin perkele joka muuttaa elämäsi tai elinkeinosi mahdottomaksi niin viimeistään silloin tietää.
Esim. EU:n vaatimus sokerin hinnan puolittamisesta. Mitäs luulet mitä viljelijät siitä tykkää?
Ne tuntuvat häritsevän vain suomalaisia. Johtuu siitä, että muut maat noudattaa omasta mielestään hyviä direktiivejä ja haitallisille ne haistattaa pitkät. Suomi noudattaa orjanlailla kaikkia meitä haittaavia direktiivejä ja vänkää vastaan urhoollisesti kaikissa omia kansalaisiaan hyödyttävissä asioissa. Käytetyn auton verotus, tuliaiset ja turvatakuut. Eli noissa asioissa meidän omat päättäjät tekee EU:sta meille huonon. Vika ei ole EU:ssa.
Jos EU vaatii sokerin hinnan puolittamista sillä ei ole mitään tekemistä globalisaation kanssa ja kaikki tekemistä sosialistisen byrokratian kanssa.
Mainitsinko sokeri esimerkissäni, että se olisi globalisaation aiheuttamaa??
Tais globalisaatio viedä ihan jotai muuta...
katsastamassa Yhteiskunta/Euroopan unioni ja Yhteiskunta/Globalisaatio keskusteluita, niin eiköhän asia valkene sieläkin. Linkistä suoraan yhteiskuntaosioon:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114
Aika jännä juttu tuo, että käytetään mielipidekirjoituksia todistamaan oma mielipide oikeaksi. Nimimerkillä kirjoitettuinahan ne saattaa olla vaikka samojen korvien välistä.
Tarpeeksi äänekäs pieni vähemmistö sattaa kuulostaa jopa enemmistöltä.
Toisaalta, kaksi miljardia siksontiaista ei voi olla väärässä, kyllä paskan täytyy olla hyvää!