Kuulin vasta sisään tullessani klo 17 uutisista, että Niskanen taisteli ladulla kullan.
Onhan se hyvä lohtu sen menetetyn sprinttikisan kullan korvaukseksi. I.N oli melko ylivoimainen.
Ihan hyvä mieli tästä tuli monelle urheilusta kiinnostuneelle ihmiselle.
Onhan se hyvä lohtu sen menetetyn sprinttikisan kullan korvaukseksi. I.N oli melko ylivoimainen.
Ihan hyvä mieli tästä tuli monelle urheilusta kiinnostuneelle ihmiselle.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Upea Hiihto!
Hieno kunnonajoitus Iivolla. Kyllä kisaisäntien pitää jokaista mitalia edes yksi saada. MM-mestarit muistetaan.
Meni ihan tunnepuolelle koti nojatuolissa katsellessa 15km hiihtoa. Upeaa oli katsella Iivon mahtavaa hiihtoa, sanoi isä Niskanen:"Teit miehen työn." Uskon isä Niskanen oli todella onnellinen pojan hiihdon suorituksesta.
Yllätyksenä tuli, MM- mestari on vasta 25v.Mihin vielä ehtiikään.
Muistan kun Mikko Kolehmainen meloi olympia´kultaa. Joku joukkueen johtaja onnitteli Mikkoa suomalaisittain:
Poika perkele minkä teit.
Oli kai Barchelonan olympiakisat v. 1992.
Ihanaa että Iivolla on morsian, Saana. Saana tunnusti koko Suomen kuullen rakkautensa. Kaiken takana on nainen, joka ihanasti rakastaa, lauloi Matti ja teppo.
Perheen tuki Niskasen perheessä mahtava voima. Jännää että yksi sisko on vaatesuunnittelija.
Vieremän kunnan menestynyt Ponsse-yrittäjä Einari Vidgren ponsoroi Niskasten sisarustenkin urheilua.
Kerran Einari voitti totossa yli 400.000. Toiset tietävät oliko jo €uroaikaa ja mummoillako makseltiin.
Einari V lahjoitti voittosumman raviurheilun kehittämiseen.
Kun Iivo pääsi maaliin, hän kosketti Ponssen merkkiä ja vilkaisi ylös, kiitos Einarille meni sinne pilven päälle. Iivo muisteli kauniisti myös edesmennyttä Mika Myllylää.
Vieremän kunta saattaa antaa Iivolle lisää metsää mitalien kunniaksi. Varmasti juhlitaan siellä komeasti.
Iivo taitaa jättää viiskymppisen väliin. Kultapyöritys on imenyt mehut nuoresta miehestä ja pientä vilustumista on.
Sääliksi käy Iivon Kerttu siskoa, jonka kunto romahti tänään 30 km:n hiihdossa totaalisesti. Jalat kramppasivat täysin.
Onhan hänellä vielä tulevia kisoja jäljellä.
Voiko iivo niskanen todella nauttia kullastaan. Joka on hankittu epärehellisin keinoin. Ihmettelin miten väsyneeltä niskanen vaikutti kun venäläinen sai hänet kiinni, mutta se oli vaan esitystä. Jos on hyvä hiihtämään niin eikö voin vain hiihtää.
iivo niskanen on savolainen. savolaisella suoristuu selkäranka vasta kuollessaan
Iivo vaihtoi sukset, venäläinen ei. Se saattoi ratkaista kultamitalin. Tänään Krista pääsi hopealle sen takii että Itävallan hiihtäjätär valitsi väärän ladun ja tipahti mitaleilta.
Monelta on jäänyt huomaamatta, että meillä on virolainen voitelumestari liukkaiden suksien takaajana.