130 000 talopaketti ja avaimet käteen... Onnistuuko?

Saako mitään talotoimitusta avaimet käteen tuohon hintaan? Tuohon hintaan lisättäisiin maatyöt ym eli n. 25000-30000. Lopulliseksi hinnaksi koko urakalle voisi tulla n. 160 000 - 170 000 euroa. Tontti olisi vuokratontti.

Talon koko olisi hyvä olla n. 130 neliötä.

Itse voisi hoitaa tapetointia, maalausta, laminaattien laittoa yms.
105392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

lähteä tuolla hinnalla, katso kotisivulta hinnat ja ne tekee perustuksetkin valmiiksi samaan hintaan.

Hullut suomalaiset tekee itse perustuksia kun ruotsista saa valmiina!

Muutto jää itselle ja postilaatikon ostaminen ja niitä myydään tuplahintaan mitä on tulleet maksamaan.

Äänestä
  • "Hullut suomalaiset tekee itse perustuksia kun ruotsista saa valmiina!"

    Ihan Suomalaisen Luja-betoni nimisen firman valmistamat noi perustukset tohon ruattalaiseenkin. Samoin perustusasennus porukkakin on ihan suomalainen urakoitsija.

    Jää siihen silti vähän enemmän kuin pelkän postilaatikon osto.

    Äänestä

Teijo-talojen suurin malli taitaa olla jotain 120 neliötä jos se teille riittää. Tulee ihan saunomisvalmiina tontille perustuksineen. Jotain pohjatöitä ja viemäreiden & sähköjen vetoja ilmeisesti tarvitsee tehdä tontille. Ja hinta oli kun kyselin vuosi sitten, jotain 120-130 tonnia.

Äänestä
  • Joo noiden Teijojen systeemi on kyllä aivan paras mahdollinen. Siinä talosysteemi ihmiselle joka haluaa vain asua!

    Äänestä

  • rakentaminen evvk kirjoitti:

    Joo noiden Teijojen systeemi on kyllä aivan paras mahdollinen. Siinä talosysteemi ihmiselle joka haluaa vain asua!

    Teijjo on kaunis, Teijjo on hyvä, Teijjo on lähes ilmainen, Teijjo on Pelastus !

    Äänestä

  • Rakennustarkastaja kirjoitti:

    Teijjo on kaunis, Teijjo on hyvä, Teijjo on lähes ilmainen, Teijjo on Pelastus !

    eipä oikein vakuuttanut edes nuo sivut....

    Äänestä

suomalainen versio aiheesta. Tosiasiassa eihän tuollainen ole mikään avaimet käteen-ratkaisu. Tuskin antaa sinulle kukaan hintaa talolle , perustuksille ja määtöille yms. römppänä. Varsinkin maatyöt ovat todellakin ennalta arvaamattomia kustannuksiltaan.

Äänestä

muurametaloilta saat laadukkaan talon tuohon hintaan. Oma budjetti on kanssa tuota luokkaa jopa pienempi.

Äänestä
  • ja minkälaisin varustein?

    Äänestä

  • Mietteliäs kirjoitti:

    ja minkälaisin varustein?

    Luin hieman huolimattomasti avauksen. Ihan 130 neliön taloa ei saa ehkä kuin pohjois-suomeen, jossa hinnat selvästi alemmat.

    Oma mallini yksikerroksisista olisi t-121, jonka saa etelään 131000 e ilman tinkausta. Hinnoista voi aina neuvotella.

    Jos ajattelee 130 taloa, kannattaisi varmaan ottaa jokin puolitoista kerroksinen malli. Oma toinen vaihtoehto olisi t-106. Sen saa muistaakseni noin 126000-128000 euroon alakerta täysin valmiina. Ylä-keran voisi tehdä tai teettää itse vähän myöhemmin.

    Huom! Muurame hyvittää harvinaisen hyvin omasta työstä. Esim edellä mainitsemaa t-121:stä, talon saa sisustusta vaille valmiina reiluun 90000e. Siihen saat sisustus-paketin, joka sisältää kaikki puuttuvat sisustus-materiaalit (samat kuin vastaavassa valmistalossa) noin 20000 eurolla, eli yhteensä noin 110000 e! Sisustus työn teet kahdessa kuukaudessa (tiedän yhden joka teki itse kuukaudessa). Vaikka palkkaisit itse jonkun ammattilaisen 2kk:ksi säästät paljon. Vaikka maksaisit 3500euroa X 2kk (sisäl. sos kulut) talon hinnaksi tulee alle 120000 euroa.

    Miettikää noita puheita 160000 euron taloista. Tämä on minun selvitetty suunnitelmani!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mietteliäs kirjoitti:

Saako mitään talotoimitusta avaimet käteen tuohon hintaan? Tuohon hintaan lisättäisiin maatyöt ym eli n. 25000-30000. Lopulliseksi hinnaksi koko urakalle voisi tulla n. 160 000 - 170 000 euroa. Tontti olisi vuokratontti.

Talon koko olisi hyvä olla n. 130 neliötä.

Itse voisi hoitaa tapetointia, maalausta, laminaattien laittoa yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu