https://www.instagram.com/p/BRLgwBMA0EX/?hl=fi
Nyt on kovaa yritystä. On kaivettu paistinpannu esiin, kaadettu kasa rapuja sille, saksittu päälle ruohosipulia ja laskettu lusikalla aurinkokuivattua tomaattia vielä. Mikä kokki! Se laskiämpäri- arvostelu taisi kuulkaa satuttaa Jasminia. Kohta hän onkin matkalla Australian kotiinsa takaisin, sopii esitellä miesystävälleen kokkaustaitojaan.
Nyt on kovaa yritystä. On kaivettu paistinpannu esiin, kaadettu kasa rapuja sille, saksittu päälle ruohosipulia ja laskettu lusikalla aurinkokuivattua tomaattia vielä. Mikä kokki! Se laskiämpäri- arvostelu taisi kuulkaa satuttaa Jasminia. Kohta hän onkin matkalla Australian kotiinsa takaisin, sopii esitellä miesystävälleen kokkaustaitojaan.
Vastaukset 129
Vanhimmat
Jaskan kokintaidoilla on varmasti ollut osuutensa siinä että Riku löi kalossinkuvan perseeseen heti mahdollisuuden tullen. Raavas mieshän raskaan työpäivän jälkeen ehdottomasti haluaa suljuttua kaninruokaa syödäkseen astioilta jotka on pesty kenkien kanssa.
Onko noissa katkaravuissa vielä kuori persiissä mukana tuossa pannulla? Kuoria on halppiskatkiksissa ja ne pitäisi nyppäistä pois ennen paistamista. Miksi katkaravut ovat kuivalla (kylmälläkö?) pannulla? Mitä kastiketta mahtaa olla tarjolla vai syödäänkö ne noin kuiviltaan?
On sulla isot ongelmat. Jos noin kovasti ärsyttää Jassun kokkailut niin eikö kannattais lopettaa hänen instan seuraaminen.
En mä sitä seuraa. Saatan vilkaista, jos joku laittaa linkin kokkauksista.
Mee kysyy, et saat sitte unenpäästä kiinni sinäkin. "RailiSuominen"
Tai muuten vaan ihmettele tuotakin taas.
Luuleks sää et muut ei tiiä mittään ja nää.
Katkiksia pannulle..ruohosipulia tai sitruunaruohoa päälle, sen päälle aurinkokuivattua tomaattia. PANNULLA.
Ymmärtäisin jos olisi laitettu tarjolle smetanan ja paahtoleivän kanssa lautaselle.
Nuita tomaatteja en ymmärrä, muut ovat namia,
mut mitä niitä paistaa, eeeeeeiiii!! Tilliä ja smetanaa juu.
Ne on nuinaan jo syätävää nui katkikset,Matamoinen heeei!!
Jos haluaa valmistaa ja syödä todella herkullisia katkarapuruokia, niin kannattaa katsoa ohjeita Valion sivuilta. (Valio.fi.)
No nyt!! Katkarapuja ja kallista lohta samana iltana. Ei oo Jassukan rahat ruuhkautuneet Kelaan.
Korvauspäivä ollut juuri. P-Suomen Kelahan pelittää hyvin.
Toivottavasti Jassu pääsee pian suuntaamaan Australiaan, kokkaustaidot on ainakin hanskassa. Lähden itsekin sinne 1,5 kuukauden lomalle (siis ihan palkkatyöstä otin lomaa). Jänskättää, kun en ole koskaan käynyt ja lennotkin on pitkiä. Ihan koko aikaa en vietä Australiassa, vaan pari viikkoa myös Fidzillä. Aika ison loven tekee S-marketin kassan kukkaroon, mutta olen säästänyt vuoden verran. Celebrity modelilla tietty budjetti ihan eri tasoa ja rikas mieskin vielä, ei tarvii säästää. Tiedä vaikka tulisi Jassu samassa koneessa, kun hän kerran asuu Australiassa. Mulla lennot finskillä Singaporeen ja quantaksella Sydneyyn.
heklan rahoilla se noita ostelee tietenkin.
Kaveri kävi Fidzillä jokin aika sitten.
Odotin uteliaana kertomuksia siitä, millaista siellä oli. Onhan paikka eurooppalaisen korvaan aika eksoottinen...ei kuulemma ollut häävi mesta, kuulemma ihan ylimainostettu. Kertoi, että aikalailla samanlainen kuin kaikki muutkin "turistirysät". Harmillista.
Mutta toivottavasti sinulla on hyvä loma, ja et pety Fidziin!
"perjantainkela" jospa nui on kaikki herkut siltä
joulun kalaukkelilta saanu jostain palkaks, hmmm.....
Oisko kuperkeikkalaisten eläkepäivä tänään, hehheh :)
No voihan harmi jos Fidzillä tommosta... mä odotan sitä kovasti, melkein enemmän kuin Australiaa. Pitäisikö vaihtaa sinne Perthiin, kun sitä on niin kehuttukin...
Tuostapa mieleen et oisko Jaspatimiinalla eläke, sairas sellainen.
Oisko niinku salannu tän puolen, hmmm...
koala.ja.kenguru: Hei, kiva kuulla! Kerro sitten kuulumisia reissun päältä! :))
Minäkin saatan lähteä Sydneyn suuntaan vielä tänä vuonna. Sikäläinen kaverini on vuosia arponut road tripille lähtöä, nyt kuulemma tarvis vaan jonkun lähtemään kanssaan. Enköhän minä jouda... ;-)
jatka kaikin mokomin itsesi hauskuuttamista, syvältähän tuo on hmmmmmjou!!
Aussit on jo niin nähty, odottelen tässä neljän viikon Uuden-Seelannin reissua, mikä huhtikuussa. Fidzeillä ei valitettavasti tosiaan mitään näkemistä. Mutta voihan ne vuoden säästöt huonompaankin mennä :-)
JEP.
Nii että ottiko syvältä, elämme vaikeita aikoja.
Juntit täällä taas ihmettelee, kun joku tekee muutakin kun lämmittää maksalaatikkoa. Ja hei. Ruoka voidaan viedä tarjolle monella muullakin tavalla, kuin aukaisemalla se mikrouunikeitto, mitä varmaan nautitte päivittäin.
Hmm oletko kenties itse Kiimakatse?
Ja hei. Näädät on sentään työssäkäyviä joten vara ostaa pikkasen parempaa pöperöä kuin Kelan uuninpankolainen. Ja hei. Harva suomessa elää Kelan tuella köyhästi kuten Jaska. Ja hei.
Itse asiassa katkarapuja ei ole tarkoitettu syötäväksi pääruokana...
Ei taida "foodie" tietää sitäkään, että katkikset nostaa kolesteroliarvoja aivan älyttömästi!
Eikä tollaisessa pakastekatkarapu-aurinkokuivattu säilyketomaatti-annoksessa ole mitään valmistettavaa!
Minä en ensinkään paistaisi katkiksia. Niistä tulee purukumia...
Eikä kukaan laita tollasta määrää ja noin kookkaita yrttejä annokseen.
Paljon on "foodiella" opeteltavaa.
Ketä kiinnostaa? Jospa ammattikokki ihan ensiksi opettelet erottamaan jokiravunpyrstöt katkaravuista. Palaa sen jälkeen kattilan ääreen;).
Juu..ollaan kauheita juntteja ja kansainvälinen uuninpankojaska se taitaa ruoanlaiton salat DDD Minä olen ammattikokki ja tiedän tasantarkaan että katkarapuja ei edes pidetä kauaa kuumalla pannulla sitkistymässä. Koskaan ei tarjota niitä noin.
Kun sillä rääsyllä ei ees tietoa, ei niitä ruokia voi nuin tyhjällä
päällä häslätä, kaipa se makaroonilaatikonkin paistaa
kypsentämättä makarooneja, mut eipä Matami niistä uuniruuista.
Sanoppa kokkelikakki, miks mun kuivakakun rusinat aina
nousevat pinnalle, vaikka kuinka tekisin mitääääää......
vaikkei tää ookaan kokki kolmonen.
Vitsi miten taitava kokki oot kun kuvan perusteella näet miten kauan noita on pidetty pannulla!
Just oli muuten jossain ohje että makaronilaatikon voi tehdä kypsentämättä aineita. Eli seuraisit vähän muutakin kun tätä palstaa ja Jassun instaa niin pysyisit kärryillä
Kuivakakun rusinat nousevat pinnalle, jos et ennen taikinaan lisäämistä pyörittele niitä kunnolla jauhoissa.
kokkelikakki XD :D, tuossapa oiva lisänimi kalaukolle vai mikä kalakukko se oli kalapärekiimasilmäkokkelikakille :DDDDDDDDDDDDDDDDD
että tätä tasoa? Ties mitä vielä keksitte?
Nii-ih jokohan se hekla on keksinyt sen kakun?
Kokeiltu on perhana, eeeeiii toimiiiii..........
Oi luoja ota min............kärsimästääääääöööööääää.....
Kyökkikakki, mut miten mää niitten rusinoitten kans??
työnnä vaikka hehtaarihanuriis! Tai arkiaamusta jonnekin kokkikurssille? Voi olla liikaa...Onko tämä julkkisjuorupalsta, häh
Perhana, aikas kauan tälläkin planeetalla oon tallannu,
ei oo jotain nuin hullua ruokaohjetta silmäparkani nähny,
ei siinä mittään, menikkönä kokeilee sinäkin pruutukseni.
Menikönä mämmiksi, sopivasti päässiäiseksi.
Arvatenkin.
Mut hyvä oon keitteleen namia.
Mut sul on muodot veenuksen. DDDDDD!!
juujuu onhan tämä julkkisjuorupalsta, mutt kyllä rusinat kuvastaa liiankin hyvin palstan päähenkilöä. Järkälemäisessä vartalossa pienenpieni rusina päänuppina. Woopotiwoo ja sillai.
MINÄ olen ammattikokki 😂😂😂
Hahaa. Vai että "ammattikokki"!! Ja et erota jokiravunpyrstöjä katkaravuista. Huvittavaa. Älä kuule mene ainakaan mihinkään kalaravintolaan tai edes pizzeriaan duuniin. Parasta, että noilla tiedolla ja taidoilla pysyt edelleen siellä Esson baarissa nakkeja vahtaamassa ja haaveilemassa ulkomaanmatkoista. Sovitaanko näin?
Hähää! 😃 Kyllä on jaskalla kippuraisen ja kuivan näkösiä katkiksia.
Ei se tietenkään tiedä että katkaravut täytyy käyttää pannulla ihan pikapikaa, muuten kuivuvat mauttomaksi kumiksi.
Lisäks nuo näyttää semmosilta syömävalmiilta suola vedessä eli Jaska olis smetanan kanssa, ja pilkkomalla noi yrtit HIUKAN pienemmiksi, saanut makoisan katkisleivän ja aurinkotomsku "kirsikaks" päälle 😋
Osaahan se paahtaa leipää?
Onkohan se osannut tai älynny poistaa kakkasuolen katkaravuista? Epäilen. Mut väliäkös sillä, mylife myfood muntyyliin, wooohooo!
Yleensä vaan raa'at katkaravut tarttee kypsentää ja noihan on jo kertaalleen kypsennetty. Vähä niinku rapujenkin kanssa, kuka vielä paistais ravunpyrstöjä keittämisen jälkeen. Ehkä Jassu ei vaan tiedä et katkaravun pyrstöt on syömäkelpoisia sellaisenaan? Jos niitä haluaa lämpiminä esim. keittoon, niin sitten vaan lisätään kuumaan keittoon eikä keitetä, muutoin tulee sitkeetä. Tarkkaa hommaa.
joka keitetyn paistaa se makian maistaa;)
Onko tuo hometta tuo vihree mönjä tuolla pannun pohjalla, enkä tarkoita noita hehtaariheiniä.....Torpassa on kyllä muinaisjäänteitä nuo ruokailu astiat, milloin mummon kusipottaa milloin mitäkin. Seuraavaksi kai Jasso esittää meille sotakypärässä lilluvan kaurrrapuurrron.
Älä hassua yllytä.
Olsko kalapäremies tulossa kylään? Tuonut tarvikkeet mukanaan kun torpan omat antimet on tunnetusti nuukanlaisia...Keitettyä pottua tomaatilla tai sipulipitsaa. Emäntäkin tällingissä. Ei kai kalamiehellä oo omaa rouvaa kotosalla? Vaikka taitaa sisustuksesta päätellen asua sekin kyllä äitimuorinsa kanssa.
Nyt ST Maria Salome paikalle, pliiiiiiis.
:D kyllä nyt on, Jassun sanoin "seriously foodporn" ja Jaska itsekin "ja hei"neen ennätti paikalle. Kyllä nyt on torpassa herkuteltu skottilohella, lidlin suolakurkuilla ja nahkeilla katkaravuilla, ja kasariklassikolla veneperunoilla, joissa oli ihan jukelittomasti pipprinjötkäleitä, vai mitä ihmettä? Yummy foodporn mystyle!
Jaa ne olikin Lidlin kapriksia, ja niitä oli tungettu veneperunoiden joukkoon pellille. Yummy yummy, maistuu varmaan upealta, palaneet kaprukset ja pottu.
Tää on niin #foodporn. Ja hei, jos arvostelet niin oot vaan kateellinen. Ja hei, mun hyvä ystävä nyt vaan sattuu olemaan keittiömestari Eero Oi....... jonka luo monesti pämppäämään meen ja kalapäreet vien kotiin. Ja hei, tiiän sun IP osotteen!
Yummy, yummy! Lätkäsen valmiit lohiviipaleet lautaselle, viereen sitruuna ja katkispurkki, yummy, yummy! Ruosteiselle pannulle katkiksia kakkasuolineen,purkillinen kuivattuja tomaatteja ja heinää, yummy, yummy! Lisukkeeksi pottuja, pottuja! Yummy, yummy! Kaikkeen tähän kului aikaa 4 minuuttia, yummy, yummy, food porn! Jos oon oon oikeen nopeen niin ens kerralla vaan 3 minsaa! Yummy!
Palstahäirikkö loistaa poissa olollaan... Yummy!
Halvalla "hyvää"
Katkaravut on namia. Ovat tuoreena väriltään mitättömiä, jopa harmaita ja kypsennyksen jälkeen punakoita. Kypsät katkikset lisätään aina ruokaan aivan lopussa, muuten muuttuvat sitkeiksi ja menettävät sen ihanan mehevyytensä. Rapuruoassa kaikki muu kypsennetään ensin ja aivan lopuksi lisätään mehevät katkikset joukkoon.
Vain idiootti ottaa edes kuvaa punaisista ravuista kylmällä pannulla.
Jos on tyhmä, niin todellakin sitä tämä Jasmin on.
Totaalisen sivistymätön moukka, vintin kasvatti, joka haluaisi olla citizen of the world.
Ei noilla aivoilla ja taidoilla sellaiseksi tulla koskaan.
Onkohan tuossa selostuksessasi jotain ristiriitaa? " Ovat tuoreena väriltään mitättömiä, jopa harmaita ja kypsennyksen jälkeen punakoita. Kypsät katkikset lisätään aina ruokaan aivan lopussa, muuten muuttuvat sitkeiksi ja menettävät sen ihanan mehevyytensä." On täällä päteviä kokkeja, jopa kuvasta päätellään pannun lämpö! Öitä.
No ei tarvitse olla ammatiltaan kokki huomatakseen että tuossa kuvassa pannu on kylmä.
Tuossa ylemmässä selostuksessa ei ole mitään omituista. Tottahan tuo on.
aivan totta, " Ovat tuoreena väriltään mitättömiä, jopa harmaita ja kypsennyksen jälkeen punakoita. Olisiko aika mennä optikolle? pannukin näyttää kylmältä, heh, juu ei helota punasena. Pätevä olet.
Ravut muuttuvat punasiksi keitettäessä ja niin mä tuon ruuantekijän kommentin tajusin.
NIINKÖ? Omaa selitystäsi paikkailet, parempi pysyä siellä Esson keittiössä nakkeja vahtaamassa. Ja käy optikolla! "Vain idiootti ottaa edes kuvaa punaisista ravuista kylmällä pannulla."
Jaska pitäis ilmoittaa siihen Suomen surkein kokki ohjelmaan, voitto olis varma noilla taidoilla :) On se niin tohelo huoh.
Te keskusttelettä täällä katkiksista??
Hyvä Jassukka! Vielä tarvitsee harjoitusta, ennenkuin olet Sara De La Fountainin tasolla! Onneksi hokasit, ettet enää ottanut kuvaa siitä emalikiposta! Mitäs jos aloittaisit ihan tavallisista ruuista? Älä yritä olla hienompi, kuin olet, koska se näkyy niin selvästi kaikista kuvistasi!
Jassun öööh ruuat on kaikki valmistavaraa suoraan pussista, purkista, putkilosta tai paketista. Tollasta pientä välipalaksi naposteltavaa. Ei yhtään mitään muuta. Ei niiden eteen oo nähty mitään vaivaa, kunhan on purkki ja paketti avattu ja kaadettu sisältö lautaselle.
Joko Jassu taas teitä kiusaa?
Taidat olla se parin vuoden takainen "satuja ja tarinoita"-tyyppi, kun kommenttisi kirjoitukseen kuin kirjoitukseen on aina tuo sama kerran keksimäsi älynväläys.DDD
Hekla tai tussujassu se on.......toistavat samaa kuin papukaijat.
Onks sulla kaikki kotona, joka päivä tuo sama iänikuinen, älytön kommentti.
Indeed, pientä purtavaa välipalaksi, ei koskaan mitään oikeeta ruokaa. Tollaset tekasee parissa minuutissa ja sitten pullonkorkki auki ja ilolientä kuppiin, hahaha! Aikaa jää rrrrentoutumiseen.
Jasso on niiiin laiska, ettei saa edes kaikkia kymmentä kynttään lakatuksi, saati kokattua jotain _oikeaa_ ateriaa. En ihmettele, ettei kutsua Ausseihin ikinä saavu, tai aussipappaprinssi saavu noutamaan.
Grillaaminen on parhaillaan taidetta eikä Jaska hallitse edes sähköhellaa! Jassu ei osaa muuta ku avata säilykepurkit.
Taidetta???? No jaa voihan sitä sinäkin pitää, jos ei osaa safkaa laittaa.
Aussit rakastaa barbeque partyjään ja tarjoiltavat ovat mahtavia! Mutta koska Jaska vaan sammuili takapihan patiolla, ei aussi voinut järjestää yksiäkään partyjä vaikka iso grillikin oli käytössä. No, saattoi siinä syynä olla Jaskan muukin käytös.
no voi voi, sekös sua harmittaa. Täällä joku aikaisemmin tahtoi Jasminin julkaisevan kuvia, tuon helkkarinmoisen rääpisen takiako. Aivan sama minkälaisia annoksia kuvaa samaa sontaa sataa niskaan. Sama juttu, kun tuo yksi, en niin rumaa nimitystä voi edes käyttää, ketjusta ketjuun, : tämä on keskustelu mt- Jasminista.... KESKUSTELU. Minä en näe tuossa keskustelussa muuta kuin räävitöntä haukkumista, nimittelyä johon sotketaan lähipiirikin. Kuvitellaan tulevia,varsinaisia ennustajaukkoja. Yksi suunsoittaja vielä painotti olevansa mies. Siis MIES!!!
Eikö se Riku sitten osaa grillata, vaikka se yleensä mielletään miesten hommaksi?
Kaikki sen annokset ja ruokajutut ovat 5 vuotiaan tasoisia paskaläjiä. Surkeita räpellyksiä. Miten edes kehtaa julkaista tuollaisia. On oikea monialaluuseri ja laiska vätys.
Olen MIES..MIIEEEEEEEEEEEES
Pahimman lajin ukko oletkin! Luoja varjele minua moisesta!!! Täällä.... ei vit.. mene pilkille, ja laita mekko päälle!!!
Sehän on letku. Jokohan se sai ostettua uuden TV:n tän kuukauden korvauksista. Voisi katsella Salattuja Elämiä siitä, eikä tarvitsisi Jassusta haaveilla.
Miksei Matamista saisi haaveilla pöljä.
Totta kai saa haaveilla. Tuo vaan niin ristiriitaisesti esille sen haaveilunsa. Montako eri nikkiä sä letku käytät?
Huh huh olet sinä sairas koukkunokka jos luulet kirjoittajien haaveilevan arpiroikuistasi tai työttömyydestäsi/mt-ongelmistasi :D :D Ja hei, koukkunokka sun kirjoitus/tyyli tunnistetaan täällä. Ja hei, sinusta ei haaveile kukaan vaan tarjoat sketsin Suomelle. Ja hei koukkis, meitä on muitakin kuin letku kirjoittamassa täällä. Ja hei hae toitä niin kuin muutkin ihmiset. Ja hei ottaako nuppineulapäähän kun vaalea Debbie kelpasi Rikulle mut sä istut YKSIN TAAS vintillä kalossin kuva roikkuvassa lankussa?:D Ja hei, ootko dille kun täällä notkut? Mene uuninpankolle lokkeilelemaan/putsaamaan ja hei lopeta tuntemattomien vaino joka on hullua/mielisairasta.:D Ja hei yritä hakea kouluun, muillakin on koulutus/työtä. Ja hei oio ne vinot hevosen hampaat. Ja hei kerro kerrankin rrrrrehellisesti KELAN pitkäaikaistyöttömän elämästä/mt-ongelmistasi, millaista on asua ÄITINSÄ vintillä keski-ikäisenä. Millaista elämä on ilman koulutusta. Ja hei koukkis, kerropa rrrehellisesti oletko rrrrakastunut letkuun? Letku varmasti sais traumoja jos kaksimetrinen sumopainijan löysä ruho tarrrrrrautuisi kiinni, letku hiljennettäisiin kuten ne lukuisat papatkin hiljennettiin. Kukaan ei haaveile arpisista letkutisseistä tai uuninpankon mt-ongelmista vaan juoksevat henkensä hädässä karkuun. Nyt kyllä on sellaiset harhat vintillä paukahtanut päälle, sumopainija luulee satojen "fanien" olevan rrrrakastunut mt-ongelmiinsa ja vinttiloisen työttömään elämään! HEH HEH nyt ollaan jännän äärrrrrellä :D
Kohta taas koukkis kaivelee jotain vanhoja tekstejä päivämäärineen ja kellonaikoineen, on se tyhmä! Just niinko skitsot jankkaa, nyt jankataan jotain Letkun tv/salkkari juttua ja vielä uskoo itse keksimiinsä olettamuksiin! Nyt varmasti jankataan kuukausia skitsotyyliin Letkun tv:stä. Aiemmin jankattiin Kirjain tyypin vaimosta että olisi hairahtanut lesboileen Jaskan kanssa. Keksii omasta nuppineulapäästä olettamuksia, uskoo niihin ja kuin sktiso vielä jankkaa niistä joten eiköhän ole selvä mikä se Jaskan diagnoosi Peltolan mielisairaalassa annettiin;) Just saying;) Taitaa olla melkoiset neuroleptit Jaskalla päällä;) Hullua kaivella päivämäärineen jotain vanhoja kirjoituksia, uskoa niihin totena ja jankata niistä kuukaudesta toiseen mutta paljastipahan "tautinsa";)
Helka myös palstalla. Luoja varjekoot miehiä hekloilta ja sen jälkipolvelta. No eipä kukaan normaali ole noihin edes koskenut.
mee ite hoitoon, kun kuvittelet olemattomia. Minä en ole Helka, en myöskään Jasmin. Oikeasti jos olet olevinasi MIES, eiköhän isäs häpeäisi tuommoista juoru-ukko poikaansa.
HEH, HEH nyt sä letku haukut väärää henkilöä. Se olen minä, joka näitä sun Salattuja Elämiäsi tänne postaan. Siellä ne on netissä tallessa, jos joku viitsii kaivaa esiin. Miksi sulla nyt jälkikäteen on noin kova tarve perua puheitasi? Laitan tähän vielä sen päivämäärän, minkä kohdalta kyseinen juttusi löytyy. Se on 17.2.17 Seuraavan kerran kun avaudut haaveilustasi Jassua kohtaan, niin otan linkin talteen.
Oot sinä dille:D Ja en ole letku;) Skitsojankkaus taas päällä;) Siitä vaan kaivelet vaikka lopun ikääsi kirjoittajien vanhoja tekstejä, jokainen varmasti seisoo sanojensa takana ja sanoisi saman uudelleen eli ei varppina kukaan peru puheitaan:D HEH HEH kaivatko seuraavana kellonajatkin kirjoituksille:D On sulla skitso sitten huvit kaivella ihmisten kirjoituksia netistä päivämäärineen, usko jo pelle että ihmiset sanoo samat asiat uudelleen joten turha kellonaikoja kirjoituksille kaivella, oot sinä tyhmä!!!
Sulla on samat oireet. Vastaus sopii silloin kummallekin.
He, hei, hei älkääpä sekoittako mua ny letkuun eikä pötköön,
huulena heitin tuo haaveilun hassuun,
mut eihän haaveilu oo kiellettyy, voihan ny ankeroiset, joopati jou.
Jouluna tämä woohottaja kirjoitti blogiinsa ettei syö epäterveellistä pottua eikä varsinkaa mässää leivällä.
Juu, ja täällä joku intopinkeenä sotkeutuu omaan näppäryyteensä, KOUKKUTISSI!
Perskale, perunako epäterveellistä, oisin kuallu ajat sitte,
kun koko ikäni oon syöny pottua.
Perunassa ON vitmiineja ja kaikki on liikaa syötynä lihottavaa,
oon vaan syödessäni tämänkin asian ratkaissu.
Kalakin on epäterveellistä liikaa syötynä, kun sekin nyt on
tutkittu, et elohopeaa on.
Mäntyskäkin vetää sitte rautanappeja kun ei leipään koske, voi kiasus,
vinttielämä on pistäny kuupan sekasi.
Missä te kaikki keittiömestarit näette kuvissa katkarapuja? Luulette noita jokiravun pyrstöjä paistetuiksi katkaravuiksi? Varsinaisia asiantuntijoita.
Kuvassa on kaupan purkkikin näkyvissä. Jokirapuja suolaliemessä. Ne ovat siis valmiiksi kypsennettyjä ja siksi osin punaisia. Lukekaa mitä on astaksantiini.
Minusta kuvassa on niistä valmistetu salaatti tai tapas, jossa on jokiravunpyrstöjen lisäksi ainakin aurinkokuivattuja tomaatteja ja ruohosipulia. Kuvausalustana taitaa olla kylläkin paistinpannu tai kasari. Toki niitä voi kevyesti kuumentaakin. Jasmin ei mielestäni puhu missään katkaravuista.
Viihdyttävän "asiantuntijakeskustelun" saitte kuitenkin aikaiseksi hölmöjen päätelmienne vuoksi. Jassuakin varmaan naurattaa.
Ny kalaperä nukkumaan
Jassua ei nyt naurata mitkään ravunpyrstöt, joki-tai katka- ihan sama.
Jassu on hyvässä nousussa, boobsikuvia pukkaa Instaan. -Onkohan Riku taas romahtanut, ja parisuhde huonontunut, kun pitää hakea huomiota kieli pitkällä kuolaavilta peräkamarin pojilta?
Hyvä Hummeeripoika! Täällä on edes joku on kartalla ruoanlaitosta ja äyriäisistä. Itse mie kalastan ja ravustakin silloin tällöin.
Mutta nää eri nimimerkeillä kirjoittelevat sossuämmät tarjoaa suurta viihdettä! Kukka kulloinkin kokki ja kuka Australian matkaaja. Mainiota luettavaa.
Väärin. Kyllä sitä naurattaa.
Miksi ne on paistinpannulla? Siksi, että se talon toinen astia haukuttiin maan rakoon:/
ONKO TUO VÄHÄNJÄRKINEN JASKA LÄTÄNNYT NUO MÖNJÄT SILLE VANANAJAN LIEDELLE SUORAAN. KATSELIN TARKEMMIN KUVAA JA SILTÄ SE NÄYTTÄÄ. ONKO SE SEONNUT LOPULLISESTI. MITÄÄN SALAATTIA TUO EI OLE NÄHNYTKÄÄN.
Jaska on tyhmä ja syrjäytynyt aikuinen lapsi.Kalastelee huomiota milloin milläkin.Pitkällä tissivaolla saa rumilta miespuolisilta instafaneiltaan kosolti tykkäyksiä,ruokakuvat naurattaa useimpia.Mitäänhän tuo ei oikeasti osaa, naurunpyrshkähdyksien tuottajana kuitenkin erinomainen.
Jaskan viimeisimmässä tissikuvassa oli eilen illalla alun perin pari muutakin #hästäkkiä. Oli ainakin #myboobs #surprise.
On poistanut ne yön aikana tai aamulla kun humala on haihtunut. Samalla tavalla katosi kuin JT merkintä mielenterveysjutusta!
Ja koirankuppi näyttää taas olevan trendikkäästi kattauksessa.
Vielä saa Jassukka harjoitella kokkaamista, ei vieläkään mitään,
mitä kehtaisi edes maistaa!! Riippurintoja on jälleen kuvattu selällään
maaten, yrittää hämätä, etteikö ne roikkuisi jo navan korkeudella.
Eiköhän Jassu tunne itseään ihan älyttömäksi, kuvatessaan ja veikistellessään yksin kameralleen? Hullun hommaa!
Sokea reettakin näkee roikut. Normi ihminen jos makaa selällään niin tissit ei valahda kurkun ympärille, on se sketsihahmo! Jasso on niin tyhmä ettei älyä oikeasti mitään! Tekopyhiä ristiriitaisia vihakirjoituksia ja omin sanoin merkki huonoista parisuhteista jos pitää vilautella roikkuja kaiken kansan naurettavaksi. Kyllä sai Testerin perhe kunnon opetuksen intialaisesta ja ei ihme että Jasso on blogattu, samoin koukkunokka Helga potkaistiin pihalle kun erehtyi tykkäileen kuvasta. Ja sitten pokkana Mäntylän vinttifriikit valehtelee suhteen olevan totta:D Mut hei lisää sketsiä!!
On se kumma kun ei vieläkään ole päässyt Ausseihin "rakkaansa" luo, kaikenlainen muu näpertäminen noiden hölmöjen selfieiden sekä "kokkailujen" kanssa taitaa olla tärkeämpää.
Eikös Jassu hakenut viime talvena vuoden viisumin Aussseihin? Sen 12 kk:n aikana saa käsittääkseni oleskella Ausseisssa joko yhdessä tai useammassa jaksossa max 3 kk. Jassuhan oli kerralla sen 3 kk täyteen.
Mielestäni uuden viisumin voi hakea vasta, kun tuon vanhan viisumin viimeinen voimassaolopäivä on ohitettu.
Eri asia sitten hakeeko viisumia ja onko yleensäkään aihetta sinne mennä enää. On sen verran hintava reissu, että eipä taida Seiskakaan kustantaa matkalippuja
Jaska ei ole tervetullut Perttulan patiolle. Mitään parisuhdetta ei ole.
Blogissa joku kyseli Jaskalta että mitähän mahtaa maksaa lennot aussilaan. Jaska vastasi kierrellen ettei hänen tarvi niistä asioista "huolehtia". Eli maksumies on joku muu ja siksi ei paljoakaan matkustele.
Sehän se on sun toiveesi, ettei vaan haaveittesi kohde lähde Rikun luo Ausseihin.
12 kuukauden viisumi ja saa kerrallaan olla max 3 kuukautta. Mutka Australian ulkopuolelle ja taas olisi saanut mennä takaisin - vaan ei mennyt. Tai no kävi parin päivän reissulla. Tarina ei kerro sata varmasti, pääsikö tullia pidemmlle Australiassa. Mikäli pääsi, yllättävän lyhyt reissu noin kauas.
Jep, olen varma että sillä hätäisellä minireisssulla jumahti tulliin ja postasi Instaan vanhoja kuvia edeltävältä Aussi-reissulta, että näädät uskoisi jotta oli Richardin kotona. Kallis reisu mutta tulipahan tehtyä (turhaan).
Riku viettää aikaa Debsin kanssa ja lotjake taas yksin vintillä haukkumassa muita ihmisiä! Riku tykkäilee Debsin postauksista mutta ei Jaskan rullatissikuvista tai muista halvoista postauksista. Onhan Jaskalla toki syitä olla katkera kun elämä ei todellakaan ole mennyt ok verrattuna muihin kauniisin naisiin, mutta Jaskalla ei ole älyä kuten muilla. Ja Jaskan haukut Martinaa tai Saaraa kohtaan ovat naurettavia! Jaskasta voitaisiin oikeasti tehdä haastis siltä kantilta kun julkkis haukkuu muita julkkiksia, häiriköi jopa keskustelupalstoja ja valehtelee olemattomia suhteita, blogikirjoitukset on toisinaan jopa vihakirjoituksia. Jaska on varoittava esimerkki kuten Martina sanoi. Ymmärrän jos ne ukot juoksee karkuun sillä jos piina jo tuntemattomia kohtaan on tällaista niin ei ihmekään!
Sinä tässä katkera olet. Jasmin sinut testasi, huonoksi havaitsi ja pisti meneen mäkeen. Sä et pääse siitä erosta yli etkä ympäri ja nuppis sekosi, koska tuota samaa shittiä sanasta sanaan toitotat. Kannattaisi tiivistää! Pääsihän Jassu estelyistäsi huolimatta Ausseihin, harmittaako vai peräti vituttaako? SAMI K....NEN
Tuo muistetaan ja tiedetään. Jos olisin Jasmin Mäntylä menisin asemalle tekemään tutkintapyynnön ko. henkilöstä. Ei kukaan ansaitse tuonmoista herjaamista.
Uskotko taas omiin harhoihisi? Usko pois vaan et ei suhun ole ihastuttu vaan puhtaasti nauretaan tyhmyydellesi ja valheillesi. Kirjoittajia on monia eikä vain yksi kuten harhoissasi uskot. Ainoa sktiskojankkaaja täällä on palstahäiriköijä eli suomen nauretuin pelle vintiltä:D Ja hei, edes pappoja ei roikut, mt-ongelmat ja vinttielämä kiinnosta niin saati sitten palstalaisia:D Suurudenhulluja harhat jos kuvittelee ihmisten ihastuvan kun ihmiset puhtaasti nauraa, kammoksuu, kritisoi ja ihmettelee vinttiloisen outoa elämää äitinsä kanssa:D On se hauska tämä häiriköijä!!
Roikut tiskiin ja itkemään Oulun pollariasemalle kun Sami kiusaa:D Vois poliisisedälle hyvin pian selvitä Jaskan julkiset vihapostaukset, haukut muita julkkiksia kohtaan, palstoilla riehuminen ip-osoitteen perusteella jne jne! Iso kakku odottaisi Jaskaa kun tuomioita paukahtelisi! Myös rasistinen vihapostaus venäläisistä ja vanhuksista vois saada kivan tuomion! Siinä Samin totuuden kertominen Jsskan valheista ei olisi mitään verrattun Jaskan saamaan tuomioon! Ja tuskin Sami saisikaan mitään kun totuudenhan vaan on Jaskasta kertonut!
Oikeassa "jatkaeloa" on. Jouduit heti puolustautumaan. Letku täältä puuttuu, joka puheitasi puolustaisi.
Tekispä Jaska tutkintapyynnön sillä silloin vastapuoli saa ilmaisen oikeusavustajan ja Jaskan teot ja valheet tulisi päivänvaloon:D Kaikki Rikusta kaivettaisiin esiin ja tuomioita paukahtelisi. Mut joo ei tuo Jaskan riehuminen ihan ok ole. Haluaa jakaa elämänsä, haukkuu muita julkisesti mutta häntä ei saisi arvostella takaisin esim, rasistisista haukuistaan. Kyllä Denun ja haahkan kohtelusta Jaska saisi mujuvan tuomion. Jaskahan ei ole ensikertalainen rikollisena rattijuoppoilun jälkeen joten vankila taitaisi kutsua. Julkkiksetkin voisi tehdä tutkintapyynnön Jaskan haukkuviesteistä! Tulisi tuomioita kuin liukahihnalta Jaskalle! Ja oikeudenkäyntikulut menisi listan hännille uo-listaan, eli odottamaan että vouti napsaisee vanhan töllin!! :D
Näkyykö taas Eeroja ja Maijoja? Vai letkuja ja pahvisaulia? Heinäpään oraakkelikin ja maria salome rakastunut suhun? Vai onko Sami ja palstalaiset taas rakastunut? Ei suhun olla ihastuttu, mutta naurua kyllä tarjoat! Ethän sinä koomikko sitä älyä tietenkään mutta sitä hauskempaa tämä tarjoamasi komiikka on:) Oulun Hyacint äitinsä vintiltä hauskuuttaa meitä:)
Taas osui ja upposi. Kuinka oikeassa olinkaan. HEH, HEH
Juuri näin:D No kerropas nyt kun osui ja upposi että millaista se vähemmistön vinttielämä onkaan? Harva suomalainen tietää joten siksikin kiinnostaa:) Kerro myös siitä Peltolan mielisairaalassa olossa, oliko apua? Entä miten Riku harhat etenee kun Riku asuu ja työskentelee yhdessä vaimonsa kanssa somen perusteella mitä sinä et blokattuna näe? Saisit varmasti sympatiaa jos olisit rehellinen etkä Hyacinttinä esittäisi muuta? Totuus on kaikkien nähtävissä ja google kertoo menneisyyden joten ei kukaan usko hyacinttimaisia valheitasi:) Sotkan lastulevysänky ei muutu vesisängyksi eikä köyhäintölli muutu linnaksi ;) Just saying, älä taas herrrrmostu!;)
Jaska edelleen luulee että vain yksi henkilö kirjoittaa hänestä täälä. On se sekaiisin D
Hihhii! 😃 Jaska pyöräyttäny vaihteeks tacoja! On sentään saanu suht onnistuneen kastikkeen aikaan mutta tuonko se meinaa lorauttaa tacoihinsa? 😄
Olis parempi keittää riisiä ja syödä kana chili con carnena kun vihanneksetkin viittaa siihen suuntaan.
On se hupaisaa että silloinkin kun Jaska EI epäonnistu safkoissaan niin ei silloinkaan osaa tarjoilla oikein. 😆
Joko kaikki on semmosta raakaa hakkelusta tai purkkien antimia, tai sit löröjä sooseja yms sipulisoppia. Nyt keittokirja esiin ja treenaamaan kun ei AustraaliaaNI kiirekkään ole. Saattas pisteet emäntänä hieman noustakkin, unohtus tiskikoneflipflop farssit ja semmoset. :) Ai että, kyllä Jassoon niin kelpasi Ausseissa kun niitä kuvia selaili. Pari ei näyttänyt kovin romanttisissa fiiliksissä olevalta, mutta puitteet kyllä pesi Oulun kartanon olot varmaan 10-0!
Jassulla on taas lazy sunday, vaan niin on lazy monday, tuesday, wednesday, friday ja saturday. Monen päivän krapulako tekee sunnuntaista erityisen vetämättömän, hahah!
Alkoholisti äiti-tytär kaksikko juopottelee juoppojen näköisessä töllissä syöden rapujen peräsuolia paskaisesta emaliastiasta. Kiimakatsekokki antaa kokkausohjeita. Onko niillä muuten edes sisävessaa tuossa ränsistyneessä töllissä vaiko ulkohuussi?
Saas nähdä koska tuon yhden katkeruus saavuttaa tapin. Viime keväänä vaati tutkinta pyynnön uhalla Jasminilta julkista anteeksi pyyntöä perättömästä väitteestä. Olipa valopää laittanut jopa kellon ajan. Ei tullut lasta eikä pashaa!
Onko Jaska hindu? Sillähän on otsassa kastimerkki mistä kasvaa joku paise.
Eli onko Heklakin hindu?
Mäkin mietin ja olisin halunnut kysyä miten Jassukka on valmistanut noi parsat. Raaka avokado #muntyyliin
Jaska on poistanut instasta ekan kuntoilupäivän "sapuskat"! Ne pippurilla kuorrutetut puolitetut minitomaatit leivinpaperin päällä!
Mitä, eikö ne olleetkaan foodien mieleen?