Toisaalta voidaanko prookeskustelusta edes puhua, jos se on vain yhden henkilön suoltamaa tekstiä ja keskustelunavauksia, siis yksinpuhelua.
Tavallisten ihmisten kommentit arkipäiväisistä asioista, ei niitä juuri näe. Prookeskustelu ja politiikka? Yksinpuhelua. Todella yksipuolisia avauksia ja kommentteja. Toisten ihmisten haukkumista.
Tavallisten ihmisten kommentit arkipäiväisistä asioista, ei niitä juuri näe. Prookeskustelu ja politiikka? Yksinpuhelua. Todella yksipuolisia avauksia ja kommentteja. Toisten ihmisten haukkumista.
Vastaukset 22
Vanhimmat
sitäpä sitä, samaa sinäkin teet ja väliin piereskelet.
Jos keskustelu olisi asiallista, eikä toisten haukkumista, niin niihin voisi kommentoida. Kaikki muu, mikä perustuu haukkumiseen, ne voidaan sivuttaa, eikä niihin pidä kommentoida. Antaa yksinpuhelijan käydä omaa keskusteluaan, omissa kommenteissaan. Se ei ketään kiinosta. Niitä tuskin kukaan lukee, en ainakaan minä.
Sääntöjen mukaan pitää keskustella. Monilta se on unohtunut.
Ei yksinpuhelu ole mitään keskustelua, jos porukassa on kaksi proota tappelu tulee
Proothan ovat joka tapauksessa oikeassa. "2013 oli todella ihmisjahti parhaimpaan malliin". Kuuleman mukaan jotkut muut ovat käräjillä sepustelemassa mukavia tuomarille. Keskustelukokemus komukoiden kanssa on köyhänlaatuinen. Eivät halua yhteistyötä. Nyt pieni kaupunki haluaisi yhteistyötä. "Enemmistöpäätöksiä" taas odotellen. PS. Ei monitoimihallia veronmaksajien syliin. Typy vois maksaa.
Tiedätkö, tiedättekö. Kaupunki on tehnyt jäähalli kauppakirjan tammikuussa, ennenkuin Tikkanen häipyi kuviosta. Asiaa ei ole tuota kaupunginhallituksen kokoukseen. En ole ainakaan huomannut.
Jos olen väöärässä, kirjoittakaa päiväys ja pykälä. Näin tehdään vain
Pyhäjärvellä, jossa on pimennetyt valot. Asioita salataan.
Se on nyt ja on ollutkin veronmaksajien sylissä. Paljonko vuosien myötä siihen on upotettu, tarvitsis erityistilintarkastuksen.
Niinpä. Proollahan ei ole muuta ohjelmaa kuin "Tita takaisin" sekä ReissuRainerin tukisukat. Eli peruutuspeileihin katselemista, kaunaa, kateutta, kostoa, älämölöä, hämmentämistä, huutamista. Ei mitää tulevaisuuteen suuntautuvaa ja paikkakuntaa kehittävää.
Olipa sinulta hyvä kommentti. Olet varmaan seurannut, kuten kommentoit, että kaikessa ei ole mitään tulevaisuuteen suuntautuvaa, eikä paikkakuntaa kehittävää. Onhan se niin, että, kun ei keskustella tulevaisuuteen suuntautuvista aiheista, eikä keskustella paikkakuntaa kehittävistä aiheista, niin syntyy ongelma, jota sanoisin älämölöksi, johon sisältyy mainitsemasi peruutuspeileihin katsominen monellatapaa, tavoista, joista mainitsit. Jos asioita katsoo vain taaksepäin, ja takertuu menneeseen, eikä katso tulevaisuuteen. Virheitä aina on tehty ja niistä voi oppia. Asiat eivät etene vain toisia syyttämällä, sormella osoittaen.
Kyllä ne lääkäritkin tekevät hoitovirheitä, kuten kuka tahansa.
Mää muuten ehdotan:
Sivistys jää kaupungin itsenäisesti hoidettavaksi.
Siihen kuuluu "sivistys ja koulutus". Miksi Pyhäjärvi ja pyhäjärviset viranhaltijat tyytyvät siihen, ettei meille synny mitään ammattiopintoihin liittyvää koulutusta. Esimerkkinä voisi mainita
- siivoustyönkoulutus
- kiinteistöhuollon koulutus ja opinnot ja siihen kuuluvat luvat.
- ja mitä muuta -- voi hyvänen aika. Miksi on annettu ammattikoulutuksen näivettyä Pyhäjärvellä. On pakko katsoa suoraan sivistysjohtajan päällikkön viran toimenkuvaan.
Mitä hän on tehnyt? Lukio, ammattikoulutus?? ja kaikki muu???
Voi hyvä tavaton, tämä jää peruskunnille, meni sote ja muu minne meni. Sitä varten valitsemme kaupunginvaltuuston jäsenet, perusinfraa varten.
-
Kylla Proo saa nyt todellisen jytkyn, kun meidan koko kyla aanestaa niita, sori puuttuu a:n pilkut, mutta asia tuli selvaksi.
Petroskoskelaiset eivät pääse äänestämään.
Proon tavoite on lopettaa kaikki lasten liikuntapaikat kylältä,he eivät pidä lapsista.
MATOMÄEN MÖLLIPOEKA YRITTÄÄ VIIMEKS ei SOANU KU KAKS IÄNTÄ ITE ja PÖPI-VEL
Kaikenlaisia vaaliteemoja pitää nähdä. "tita takas".
Ja ReissuRainerilla tukisukat sekä ulkomaanmatkan avustaja. Näistä ollaan saatu lukea niin paikallis-, kuin aluelehdissä kohta 2 vuotta.
Miten se pitäjän kehittäminen? Työpaikat, tuleva sote / maakunta?
Miksi proot vastustavat kaikkea.
Monesko palstan vakiohäirikön MAKE..VAN trollin avaus tämä jo on minkä aihe on se jo perinteiseksi muodostunut = "Yksinpuhelua. Todella yksipuolisia avauksia ja kommentteja. Toisten ihmisten haukkumista." ??
Keskimäärin kerran kuussa massapostittaa aina uudestaan saman avauksen missä haukkuu muut kirjoittajat. Persut tällä kertaa kohteen itse kun on lesta kepu. Näitä Sipilän kumartajia.
"Prookeskustelu saa liian suuren huomion?
yksipuolista (MAKE..VAN) 3.3.2017 17:37 Toisaalta voidaanko prookeskustelusta edes puhua, jos se on vain yhden henkilön suoltamaa tekstiä ja keskustelunavauksia, siis yksinpuhelua.
Tavallisten ihmisten kommentit arkipäiväisistä asioista, ei niitä juuri näe. Prookeskustelu ja politiikka? Yksinpuhelua. Todella yksipuolisia avauksia ja kommentteja. Toisten ihmisten haukkumista.
Pyhäjärven palsta? Yksitoikkoista luettavaa.
tositurhauttavaa (MAKE..VAN) 4.3.2017 20:13
Pyhäjärven yksitoikkoiselle keskusteluille ja avauksille, jotka ovat liiaksi politiikkapainotteisia. Arkipäiväiset keskustelunaiheet on sivuutettu, ja politiikalle on annettu painoarvo. Ei täällä muita kommentteja ole, vain politiikka on etusijalla. Aika tylsää luettavaa. Naapuripalstojen keskusteluaiheet ovat monipuolisempia ja kiinostavampia. Niissä ei haukuta ketään päätöstentekijöitä. Keskustelu on asiallista ja aiheet paljon monipuolisempia, kuin Pyhäjärven keskustelupalstalla."
______________________________
Taas unohti nimimerkkinsä joita ilman ei kirjoita viestin viestiä. Vaihtaa taas nimimerkkiä jokaisessa TROLLI avauksessa ettei jäisi aina kiinni. Sama levy pyörii taas ja kirjoittaa TAAS uusia avauksia joissa tapojensa mukaan haukkuu muut kirjoittajat.
"Yksitoikkoisia keskustelunavauksia...samantoistoa (MAKE..VAN) 1.12.2016 21:22 Melkeimpä samantoistoa. Kuulostaa yksinpuhelulta. Ei mitään kiinostavaa.
Keskustelun taso on alle nelosen. missäkäytöstavat (MAKE..VAN) 29.1.2017 21:45 Ja samoin kommentit. Ei Pyhäjärven keskustelupalsta voi ylpeillä laadukkaasta kommentoinnista. Koko palstan voisi lopettaa, kun ei se ketään kiinosta. Yksinpuhelua täällä moni harrastaa. Sama ongelma näyttää vaivaavan muitakin keskustelupalstoja. Saman asian ympärillä vellominen lopettaa keskustelun. Samoin keskustelun lopettaa jatkuva valittaminen ja ihmisiin kohdistuva syyttely ja epäasiallinen käytös.
Hyvää ystävänpäivän iltaa kaikille! ystävänpäiväniltaa (MAKE..VAN) 14.2.2017 20:53 Myös niille, jotka kirjoittavat ala-arvoisesti muista ihmisistä, eivätkä kunnioita hyviä tapoja.
Pyhäjärven keskustelupalsta, kuihtumisen partaalla
jokuvoiloukkaantua (MAKE..VAN) 17.2.2017 19:38 Kovin on yksitoikkoista keskustelua ja sanoisinko yksitoikkoista kommenttia. Kun pieni piiri yksikseen keskustelee ja kommentoi avauksia sen aiheita muuntelemalla ja nostamalla esiin, ei voi puhua monipuolisesta keskustelusta, eriaiheista.
Kuihtumisenpartaalle johtaa keskustelu, missä haukutaan ihmisiä ja heidän tekemisiään. Silloin ollaan kaukana asiallisesta keskustelusta. Se voi johtaa jopa syytteisiin kunnianloukkauksista. Kannattaa harkita, mitä suustansa tänne kommentoi. Kannattaa myös lukea keskustelujen säännöt, ettei joudu vastuuseen sanomisistaan. Säännöt ovat myös olemassa tälläkin keskustelupalstalla. Ne kannattaa lukea, ettei tarvitse myöhemmin katua.
Prookeskustelu saa liian suuren huomion?
yksipuolista (MAKE..VAN) 3.3.2017 17:37 Toisaalta voidaanko prookeskustelusta edes puhua, jos se on vain yhden henkilön suoltamaa tekstiä ja keskustelunavauksia, siis yksinpuhelua.
Tavallisten ihmisten kommentit arkipäiväisistä asioista, ei niitä juuri näe. Prookeskustelu ja politiikka? Yksinpuhelua. Todella yksipuolisia avauksia ja kommentteja. Toisten ihmisten haukkumista.
Pyhäjärven palsta? Yksitoikkoista luettavaa.
tositurhauttavaa (MAKE..VAN) 4.3.2017 20:13
Pyhäjärven yksitoikkoiselle keskusteluille ja avauksille, jotka ovat liiaksi politiikkapainotteisia. Arkipäiväiset keskustelunaiheet on sivuutettu, ja politiikalle on annettu painoarvo. Ei täällä muita kommentteja ole, vain politiikka on etusijalla. Aika tylsää luettavaa. Naapuripalstojen keskusteluaiheet ovat monipuolisempia ja kiinostavampia. Niissä ei haukuta ketään päätöstentekijöitä. Keskustelu on asiallista ja aiheet paljon monipuolisempia, kuin Pyhäjärven keskustelupalstalla."
Lopeta jo Toi Paskanjauhaminen
Avauksien lisäksi hyppii avauksesta avaukseen haukkuen niidenkin kirjoittajat:
MAKE..VAN Pysytään kuitenkin asiassa, keskustelun avaukseen liittyvässä aiheessa, vaikka joku yrittää häiriköidä jatkuvasti. Olen se make...van, vaihdoin välillä nimmaria, keskustelunavaukseen liittyen. Syyn varmaan tiedättekin, kun sama nimmari on liikaa esillä, niin ongelmia trollaamiseen siitä tulee. Jokapaikassa on aina joku joka häiriköi, niin täälläkin, minun trolli avauksiin ja kommentteihin hyökkäävästi esiintyen.
MAKE..VAN - Tiedoksi keskustelunavaajalle. Avaus ei ketään kiinosta. Samaa hölynpolyä.
MAKE..VAN - Keskustelun avaus on liian pitkä, ei sitä jaksa lukea, tuskin kukaan. Kappalejakokin on unohdettu avauksessa. Yhteenpötköön kirjoitettu teksti on tylsää ja väsyttävää luettavaa. Kirjoituksessa pitäisi olla kappalejako ja kussakin päälause ja asioita selventäviä sivulauseita. Koskien keskustelunavausta. Ota opiksesi; minun neuvoni!
MAKE..VAN - Typeristä typerin keskustelunavaus. Ei kannata vastata keskustelunavaukseen, eikä ottaa osaa keskustelunaiheeseen. Avaksesi on liian pikä ja epäselkoinen, vailla perusteluita. Ei tommosta avausta kukaan lue. Tyhjänpäiväistä sanahelinää, sanoisinko paskaa.
MAKE..VAN - Sairas tämäkin keskustelunavaus, keskustelunavaajalta. Avauksesta ei voi odottaa mitään järkeviä kommentteja. Keskustlunavajaa kuvittelee, että samanlaiset avaukset, vai avauksenotsikoitamuuttamalla kiinostaisi ketään kommentoimaan. Samaa höpinää, löpinää, vain avauksen otsikko muuttuu. Tommoseen saman jauhantaan en viitsisi vastata. Koska niissä ei ole mitään asiaa, muuta kuin sanahelinää, eli höpö, löpö, hummatihei,heissuluvei, älämölöä, puutaheinää, heikunkeikun, sitä ja tätä ja se sitä ja se tätä, siis samantoista, vain keskustelunavauksen otsikoita muuttamalla. Ihmisten mollaamista."
MAKE..VAN - Meissä on selvä ero, mikä? Sinä olet laskeva tähti keskustelupalstalla ja minä nouseva tähti. olet pihalla kuin lumiukko, todella unohdettu. Maitopurkissakin on päivämäärä, milloin se vanhentuu, samoin on sun juttejesi kanssa, jos se on samojen vanhojenviestien toistoa. Toistat saamaa. Uudistu.
MAKE..VAN - Typeristä typerin keskustelunavaus. Ei kannata vastata keskustelunavaukseen, eikä ottaa osaa keskustelunaiheeseen
MAKE..VAN - Sinun kommenttisi ovat samantoistoa. Mikä sinä olet sanomaan, omastasi ja muidenpuolesta avauksista, jotka eivät ketään kiinostaisi. Mikä sinä olet ketään tuomitsemaan vastenmieliseksikirjoittajaksi.
MAKE..VAN - Pysy asiassa, keskusteluissa, äläkä ketään tuomitse. Et ole tämänkeskustelunpalstankunkku, joka täällä määrää muiden kommentteja, eli mitä täällä saa sanoa. Palaa ruotuusi ja muista mielipidevapaus. Jokaisella on oikeus sanoa mieklipiteensä. Sinä et pysty kenenkään suuta tukkimaan, vaikka niin luulisit itselläsi sen mahdollisuuden olevan. Sinä et täällä ketään määrää, vaikka harhoinesi kuvittelelet omistavasi tämän keskustelupalstan. Sinussa on narsisminpiirteitä.
MAKE..VAN - Mikä sinä olet täällä ketään määräämässä! Pysy keskuteluissa, jos osaat käytöstavat, muussa tapauksessa poistu. Et pysy asiassa. Sairas olet, ei sinua kukaan usko. Puhut trollaamisesta. Sinä se olet joka trollaat, kun et pysy keskeskustelujen raameissa ja säännöissä. Toivottavasti ylläpito poistaa sinut kokonaan keskusteluista. Kuka puhuu asiaa ja kuka ei? Sen pystyy ylläpito IP- osoitteista selvittämään. Ja sinä olet heikoilla, et voi piiloutua, pistämällä päätäsi pensaaseen. On olemassa valvonta, valvontakamerat, niin myös keskustelupalstoilla.
Olet myös heikoilla, kun yrität rajoittaa ihmisten sananvapautta ja mielipidettä. Jokaisella on oikeus omaan mielipiteensä, ilman että sitä toistuvasti häiritään.
Tulihan asia selväksi, jos ei niin mene hoitoon!
MAKE..VAN - Joutava keskustelunavaus. Kuvitteleeko keskustelunavaaja, että näitä samoja toistoja joku lukis. Minä en lue, kun tunnistan tämän henkilön kirjoitukset, kommentit ja avaukset. Samanlaista jauhantaa Raskasta luettavaa ja älyttömän pitkiä keskustelunavauksia Ja vieläpä mollaamista.
MAKE..VAN - Mutta, pitääkö sitä niin monta kommenttia kerralla laittaa, kun on mulla muutakin tekemistä. Voi..vitt..ja minunko pitäisi tässä vielä uudistua? Miten on muidenlaita samoja aiheita jauhavat, vain otsikoita muuttamalla? Siinä olisi uudistumisenpaikka. Voi, vit...Minäkö pihalla, kuin lumiukko.? Ja muuta ette osaakkaan, kuin minua haukkua. Muutaman kommenttini takia revitte pelihousunne. Älkää leikkikö jeesus...ta.
mistä piti keskustella, minulta unohtu. On niin monta rautaa tulessa, kun pitäis kommentoida vähän joka palstalla. En sammu, yritän olla hereillä, jos teiltä hyviä kommentteja löytyy. Kippistä vaan makelta, van.
Minä käytän Mersun moottoriöljynä Neste City Pro 5W40,niin 300Diesel Kunkku-Mersun moottori kestää ajaa 1500000km!Tämä on aidon PRO Pyhäjärvi ukon konsti kikkakolmonen!Meillä loppuu ennemmin kuski ku Mersu ja meidän taloyhtiö muuten äänestää yksimielisesti Voittajaa eli PRO Pyhäjärveä,sitä kehityksen veturia.