papin moraali?

sfafaffsas

Otsikoinnin mukaan: "Julkkispappi Teemu Laajasalo tylytti Axl Smithiä Ylellä: Hyväksikäyttöä, vallan väärinkäyttöä, valehtelua"

Herää kysymys miten jumalan myyminen erilaisin lupauksin erottuu edukseen?

15

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suvaitkaa

      kaikkea pitää suvaita.

      • miksipitäisi

        Tekopyhyys on uskonnossa hyve.


      • IlkimyksenEsi-isänTäti
        miksipitäisi kirjoitti:

        Tekopyhyys on uskonnossa hyve.

        Ainakin näitä palstoija saastuttavilla kristityn irvikuvilla.


    • heissun

      Otsikot ovat otsikoita!

      Mutta tuommoisiako ateisti miettii? Miksi ateisti on huolissaan asiasta, jonka ei luulisi kuuluvan hänen mielenkiintopiiriinsä ollenkaan?

      Muuten mitä on jumalan myyminen? Oletko sinä myynyt montakin jumalaa?

      Mitä taas tulee A. Smithiin, hän on hyväksikäyttäjä, vallan väärinkäyttäjä ja valehtelija. Ja paljon muutakin. Laajasalo on oikeassa. Pysytäänpä tosiasioissa kuten ateisteilla on tapana! Vai onko?

      • Pappina toimiessaa Laajasalo on hyväksikäyttäjä, vallan väärinkäyttäjä ja valehtelija. Ei ihme että hän tunnistaa niin hyvin kaltaisensa.


      • treptwt

        Eikö ateisti saisi olla huolissaan siitä että hihhuleita vedätetään?


      • juusotiina
        perskeles1 kirjoitti:

        Pappina toimiessaa Laajasalo on hyväksikäyttäjä, vallan väärinkäyttäjä ja valehtelija. Ei ihme että hän tunnistaa niin hyvin kaltaisensa.

        Niin tunnistat näköjään sinäkin kaltaisesi.


    • MoneyForHeaven

      Uskonnon alkuaikoina uskonnon myyminen oli papiston tehtävä mutta kristinusko joukkoisti sen koko seurakunnan tehtäväksi jo ihan alkuaikoina. Eli ei mitään uutta auringon alla. Kickstarter keksittiin jo kaksi tuhatta vuotta sitten. Syynä oli sekä papiston puute, varsinkin alkuaikoina, sekä polttava tarve saada seurakuntaa laajennettua mahdollisimman nopeasti Rooman valtakunnassa. Alkuseurakuntien puoliavoin kapina sen aikaisia vallanpitäjiä vastaan kun tuntui lihottavan nopeammin areenojen leijonia kuin alkuseurakunnan jäsenmäärää ja kirstuja.

      Kunnon kauppamiehinä kristinuskon levittäjät myös ymmärsivät varsin nopeasti että pelkkä taivaspaikka ei rahvaalle riitä vaan pitää saada jotain tarpeeksi pelottavaa sille vastavoimaksi joten mukaan tuotiin muista uskonnoista lainattu helvetti, jota siis alkuperäinen juutalaisuus ei tuntenut ollenkaan. Helvetin kauppaaminen taivaan vastavoimana oli uskomaton veto ja se onkin ollut täydellinen menestystarina aina näihin päiviin saakka.

      Helvetin keksimisestä saakka kirkko on tehnyt menestyksekästä bisnestä rahastamalla ihmisiä heidän kuolemanpelostaan ja myymällä katteettomia lupauksia taivaspaikasta. Joka kylläkin myyntiartikkelina on maailman paras sillä yksikään kuollut ei ole vielä palannut takaisin valittamaan siitä ettei kirkko olisi myynyt sitä mitä lupasikin.

    • maan.akseliko

      Kuka vittu on Axl Smith?

    • Jakaamuttaeikerro

      Onko papin moraali sellainen, että irtosuhteet ovat ok, mutta niiden paljastaminen on pahasta ja synti??

    • ei.uskonnoille

      Laajasalo klaarasi tuon hyvin. Hän kyseenalaisti rivien välissä myös kuvattujen akkojen käytöksen.

    • ö-Öö

      Olihan se omituinen kannanotto.

      Äkikseltään ei tullut mieleen, että joku pappi olisi julkisesti kommentoinut yhtä yksittäistä henkilöä julkisuudessa. Kyllä yleemsä on tapana puhua yleisellä tasolla jostain asiasta, ei ruveta yksittäisiä henkilöitä tuomitsemaan uskonnon nimissä.

      Jossain suljetuissa omissa piireissään uskikset aivan varmasti haukkuvat pystyyn seurakuntalaisiaan, ei julkisuudessa. Ja muitten asioihin puuttuminen muutenkaan ole asiallista. Asia entistä arempi, koska Smith on puoliksi Iranilainen, ei käsittääkseni kuiyenkaan muslimi, mutta syntyperähän tässä väkiselläkin tulee mieleen., ainakin nyt, kun luterilainen pappikin kommentoi.

      Noh, kundilla asiat sen verran kehnolla mallilla nyt, tuskimpa yhden papin kommentit mitään vaikuttavat häneen, yleisellä tasolla asia vakavampi.

      =DW=

    • Epäjumalienkieltäjä

      Teemu laajasalo teki vaalikampanjaa. Hänhän pyrkii Helsingin piispaksi. Hänen "ansionsahan" tähän mennessä ovat esiintymiset viihdeohjelmissa ja johtamalla seurakuntansa jäsenosuuden pienimmäksi Suomessa.

      Ohjelmassa hän yritti ratsastaa kahdella hevosella: hän kovasti (muka) sympatiseerasi sateenkaaripareja ja sitten sanoi ettei kuitenkaan heitä vihi. Hän kai kuvitteli kumartavansa kahteen suuntaan, mutta minusta tuo kyllä vaikutti p*rseen näyttämiseltä sekä vanhoillisille että tasa-arvon kannattajille.

    • ewewewwewew

      Keskilaho varmaan peesaa :D

    • axlposeen

      Tottahan tuo lausunto oli, pappi oli ohjelmassa vieraana muiden asioiden tiimoilta, mutta vastasi kun kysyttiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      35
      1886
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      828
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      82
      819
    4. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      681
    5. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      671
    6. Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti

      2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.
      Parkano
      15
      619
    7. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      590
    8. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      59
      502
    9. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      43
      454
    10. Porukkaa ku pipoa

      Olipas iloinen yllätys kun kiertelin ja kaartekin autolla koko päivän pitkin ähtäriä joka paikassa väkeä, leirintäalueel
      Ähtäri
      28
      449
    Aihe