Tron (1982), pahasti aikaansa edellä!

Löysin jo aikoja sitten ALE-laarista elokuvan josta en ollut koskaan kuullutkaan. Katsominen ei ole houkuttanut mutta kun muutakaan katsomatonta ei hyllystä löytynyt päätin katsoa sen. Yllätyin elokuvasta positiivisesti vaikka sen tehosteet olivat jo hieman ”kökköjä”! Elokuvan alussa ajattelin tämän olevan pelkää soopaa, mutta kun syvennyin elokuvaan totesin sen olevan aivan katsomisen arvoisen. Kaivoin tietoja netistä ja sieltä löytyi yllättävää tietoa Tronin uraa uurtavasta merkityksestä josta tarkemmin seuraavassa linkissä jossa Petri Saarikosken artikkeli film-o-holicissa:

http://www.film-o-holic.com/widerscreen/2003/2-3/pahasti_aikaansa_edella_tron.htm

"Nykyisin Tron nauttii laajaa ja vankkumatonta kulttimainetta ja sen katsomista voi suositella kaikille aiheesta kiinnostuneille."

4

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susanne

      Itse kävin sen lapsukaisena katsomassa elokuvissa. Muistaakseni tuli telkkaristakin muutama vuosi sitten. Ihan ok leffa.

    • Dave_From_Sheffield

      Jooh...elikkäs Troninhan sanottiin ilmestyessään olevan kaikkien aikojen kehittynein leffa, mitä erikoistehosteisiin tulee. Itsekin sen jokin aika sitten katsoin ja täytyy sanoa, että juoni oli ihan kunnollinen mutta muuten se jätti hiukan vajaan elokuva-elämyksen...

    • Watcher

      Luen kyllä elokuvan samaan sarjaan esim. 'Mustan Aukon' kanssa. Ei nyt mikään IHAN, mutta MELKEIN.

      • okei

        =)
        .................................................


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2033
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1737
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      947
    Aihe