Keskitetty valta

mitä-hyötyä

Suomessa valta on keskittynyt niille jotka rahoittavat puolueita vaaleissa ja muutenkin. Se on korruptiota jolla keinottelijat saavat vallan avulla rahaa. 2006 Keskusta solmima vaalirahasopimus yritysten kanssa on edelleen voimassa ja sitä ennen valtaa käytti Suomessa suuryritykset ja rikkaat ns eliitti. Nyt yritykset määräävät koko valtakunnan talouspolitiikasta vaalirahojensa avulla.Vaalit ovat näytelmä jossa äänivalta on yrityksillä ja niiden omistajilla.
Tämä on johtanut siihen ettei pienyrittäjillä ole enää markkinoita joilla voi myydä tuotteitaan tai palveluitaan. Hallitus tekee solkenaan uusia lakeja joilla määrätään maksuja kansalle ja eirityisesti maaseudun väelle.Näitä maksuja keräävät puolueyrittäjät kaikesta mahdollisesta ja mahdottomasta hankkeesta jotka ovat sekä turhia että vahingollisia. Pahimpina esimerkkeinä ovat bioenergia ja tuulivoima sekä paikallisesti kalliit tie- ja ojitushankkeet joissa puolueyrittäjät rotsivat muitten tilit tyhjiksi.
Ihmetyttää IPUn johdon toiminta jolla jatkuvasti vaaditaan täysin kannattamattoman kotimaisen risu,tuuli ja turvevoiman lisäämistä mukamas ilmastonmuutoshömpän ja uskon perusteella. IPU on jatkanut koko ajan lähinnä Keskusta touhujen komppaamista. Nyt Suomen talous on sen takia nurin. Pitäisi edistää taloudellisesti kannattavaa toimintaa eikä vaatia kansalta rahaa veroihin ja maksihin aina vaan lisää kuten Keskusta johtama hallitus. IPUn ei pidä osallistua tällaiseen kansan kuppaamiseen vaan pyrkiä edistämään kansan vaurastumista taloudellisesti kannattavalla toiminnalla.

1

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fortumin-katkut

      Risuenergia saastuttaa ilman niin että henki pihisee. Tämäkö on edistystä että kaikki menee huonommin. Eikö maassa ole yhtään järkihenkilöä edes puhumassa järkeviä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe