HUAWEI MEDIAPAD T1 10" WIFI TABLET- onko kokemusta

Neuvoa_vailla

Olen ostamassa tabletti-tietokonetta, mutta onko teillä palstan lukijoilla kokemusta tuosta, otsikon mukaisesta tabletista ?
Laitetta olisi tarkoitus käyttää ihan perustiedonhankinnassa netistä ja lapset katsoisivat lastenvideoita.

Tai onko vinkkiä jostakin edullisesta, hyvästä tabletista, jossa on langaton Wi-Fi yhteys ja lisäksi, että älypuhelimella voi jakaa yhteyden internettiin.

Olisi hyvä, jos voisitte laittaa jotakin ehdotusta, vinkkiä tähän kysymykseeni.

Jään odottamaan vastauksia:)

5

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla on tuon edeltäjän mobiilidatamalli, Mediapad S10, joka jo on ihan asiallinen peli peruskäyttöön, joskin olisin suonut ja odottanut, että seuraajaan olisi tullut Full-HD -näyttö. Melkoinen mötkö pidellä, mutta toisaalta akkukesto on varsin hyvä. Sänkykäyttöön minulla on pienempi ja näppärämpi seitsemäntuumainen.

      Tuota älypuhelinjuttua en oikein hahmottanut: jos sinulla on älypuhelin, niin tottakai voit jakaa sen mobiilidatan Wlanilla Mediapadille. Toisaalta, jos haluat Mediapadilla jakaa laajakaistaa Wlanilla muille laitteille, on sinun hankittava Mediapadin 4G-malli.

    • eitietokoneguru

      EN suosittele toimii miten sattuu.Käytin takuuseen pajalla,sanoivat että käyttöjärjästelmävika, odottele päivitystä.No päivitys tuli muttei paljon parantunutNäyttö ottaa tomintoja vaikkei sitä edes kosketa.Kokeilin myös esittelylaitetta myymälässä, siinä samanlaisia ongelmia.En kehtaisi myydä tämmöistä...

    • 0654321

      Meillä 14v tyttö ollut kovinkin tyyväinen Huawei T1 10" (ollut kovassa käytössä). Kesti aika monta pudotustakin ennen kuin lasi meni rikki. Sen verran hyvä ollut että hankittiin toinen samanlainen tilalle. Näyttö vähän pitkulainen joten vaikuttaa vähän pienemmältä kuin esim samsungin 10" tabletit. Ei tietysti voi verrata kalliimpiin tabletteihin, mutta mielestä hyvä peruskäyttöön. Päivityksiä ei huaweillä tunnu paljon tulevan mutta tuntuu silti toimivan (taitaa olla vielä android 4,4). Meillä kokeiltu myös muita merkkejä (asus, kiinan tabletit...) jotka unohtaisin suosiolla. Halvemmista tableteista joko samsung tai huawei (lenovosta ei kokemusta).

    • SurkeaTabletti

      En suosittele. Kun kyseisen romun ostaa, sama ois heittää rahaa roskiin.

    • Joopssss

      Ihan rehellisesti, halvalla ei saa hyvää.

      Isoimmat halpatablettien ongelmat:
      -Näytön koko. Alle 10 tuuman näyttöt jäävät helposti väliinputoajiksi, kun näyttö ei ole paljoa kännykän näyttöä suurempi.
      -Onneton näyttö, näytöt ovat yleensä himmeitä ja sinertäviä. Pahimmillaan ne ovat myös epätarkkoja ja niistä on hankala saada selvää erityisesti valoisammassa ympäristössä.
      -Onneton suorituskyky. Jopa nettisivujen latautumista saa odotella valovuoden, kaikki videot ja varsinkaan pelit eivät toimi.
      -Valmiiksi vanhentunut Android-versio, eikä tietoakaan päivityksistä. Edes tietoturvapäivityksiä ei tule. Todennäköisesti elinikä jää siis varsin lyhyeksi.

      Eli nuo on aivan lelutabletteja. Kalliimmat voivat tulla oikeasti jopa halvemmaksi, sillä ne kestävät käytössä pidempään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      221
      15114
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      127
      10530
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      120
      10104
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9351
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      53
      9175
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7079
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6945
    8. 182
      6517
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6197
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5608
    Aihe