Propralin vaikutus

fiutstajutpois

Kun verenpaine on muutenkin aika alhainen, 110/65, syke normaalisti noin 70, miten mahtaa vaikuttaa 10mg Propral ? Syke ei nouse juuri koskaan yli 90, mutta paniikkiolotila on voimakas.
Onkohan Propral ollenkaan oikea lääke tähän vaivaan ?
Minkälaisen olotilan se voi tehdä ?
Aika lääkärillä loppui kesken. Jotain kysymyksiä tuli mieleen vasta kotona.

4

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eilääkäri

      10mg ei juurikaan paineisiin vaikuta. Isompi määrä kyllä sitten. Aika usein määrätään jännitysoireiden hallintaan 1-2 tabl. 1-3 krt. päivässä eli siis 6 tabl. maksimissaan. tämä jo vaikuttaa paineisiin. Muistaa toki sopii, että tämän tyyppinen lääke (beetasalpaaja) helpottaa vain oireita. jos yhdellä-kahdella tabletilla saat oireesi pidettyä kurissa niin tilannehan on hieno.

      Eri ihmisten toleranssit eri lääkkeisiin ovat vaesin yksilölliset mutta kokeilemallahan tilanne selviää. 10mg voit ottaa huoletta.

    • fiutstajutpois

      Kiitos heti jo vastauksesta, joudun ottamaan joskus tarvittaessa Xanoria 0, 15 mg kerrallaan 1-2x vrk:ssa aamu tai iltapäivällä, voikohan samaan aikaan ottaa 10 mg Propralia, kun on Xanoria veressä ?
      Propralin voi kai puolittaakin vielä, en ole purkkia avannut, hain sen eilen apteekista.

    • tititittiiiti

      En tiedä saako puolittaa, mutta itse ainakin olen välillä puolittanut.

    • plaplapiip

      Propralhan ei ole psyykenlääke, se ei poista paniikkioireita, jotka ilmeisesti aiheuttaa sulle sykkeennousua jota Propral lieventäisi.
      Paniikkikohtaus menee kuitenkin yleensä ohi noin vartissa (pahin vaihe)
      jolloin sykekin yleensä alkaa laskea. Jos aavistaa, että on mahdollisuus nousta paniikkikohtaus, kannattaisko ottaa ajoissa Xanoria, kun sulla kerran sitä on ?
      Xanor kylläkin vaikuttaa aika hitaaasti.
      Ja toisaalta paniikkikohtaus voi yllättää äkkiä, siihen ei oikein pysty varautumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4245
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2710
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2417
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2203
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe