Kannataako modeemia välillä sammuttaa?

LöytyyköTietoa

Modeemi on yleensä aina päällä. Mutta jos sen sammuttaa, niin päälle pantaessa yhteys tulee muutamassa minuutissa päälle.

Kannattaako modeemi siis sammuttaa esim. yöksi. Vai onko se turhaa tai jopa vahingollista modeemille?

28

11973

Äänestä

    Vastaukset 28

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linuxuser

      jos on ukonilma kannattaa sammuttaa...
      jos on häiriöitä operaattorilla niin sammutus/uudelleenkäynnistys voi auttaa jos yhteys ei pelaa...
      jne...

      • Anonyymi

        Haavoittuvuus kantaa luokitusta tärkeä. Tätä ylempänä ovat Microsoftin luokituksessa kriittiset haavoittuvuudet, joita korjattiin neljä kappaletta. Kriittinen luokitus tarkoittaa, että haavoittuvuudella on mahdollista ajaa koodia uhrin tietokoneessa ilman että käyttäjää harhautetaan tekemään jotakin.


    • ddddddffff

      Ei mitään syytä sammutella. Ei kuluta sähköä eikä itsekään kulu.

    • LöytyyköTietoa

      Kiitos vastauksista. Tosin ne ovat hieman ristiriidassa toistensa kanssa?

      Löytyisikö aiheesta nettilinkkiä?

    • eräpäivät
    • kewadq

      Hyvää (hyvän firmiksen sisältävää) modeemia ei tarvitse välillä sammuttaa. Joillekin huonoille laitteille / firmiksille se on ainut tapa saada ne toimimaan edes joten kuten.

      Päällä oleva modeemi tietysti kuluttaa hitusen sähköä, ja lisäksi siinä on samanlainen oikosulku/paloriski kuin kaikissa muissakin sähkölaitteissa, mutta mitään muuta syytä sammuttamiseen ei ole, ellei laitteen toiminta(häiriöt) sitä vaadi.

    • sammutus-yöksi

      Itse ainakin sammutan yöksi turhaa päällä. Näin tehnyt jo usean vuoden ajan, laitetta ei ole tarvinnut resetoida koskaan. Toimii todella hyvin. Käyttöjärjestelmä Windows 10.

    • Yksi tapa on jatkojohto katkaisimella. Saa kerralla kaikki virrattomiksi. Jos paljon laitteita niin säästää. Itsellä reititin aina päällä. Joskus pitää käynnistää uudestaan ja silloin eri koneet voivat saada eri ip:n sisäverkkoon. Jos portinohjauksia tai muita säätöjä niin siitä on haittaa. Pitäisi käyttää verkkokortin osoitetta niin tuosta pääsisi eroon.

      • kiinteä.osoite

        Eipä DHCP:tä ole mikään pakko käyttää.


      • lukitukseen

        Onneksi on aika helppoa valita ja lukita laitteille MAC-osoitteen perusteella haluamansa IP-osoitteet ja silloin eivät portinohjaukset mene pieleen.

        Minulla on lista näistä MAC- ja IP-osoitepareista myös erillisessä tekstitiedostossa, josta ne on helppo mahdollisen ohjelmistopäivityksen jälkeen kopioida takaisin modeemiin ja ottaa käyttöön. Tiedostossa myös tekemäni portinohjaukset, joten nekin helppo sitten laittaa oikein.


    • minä_en_sammuta

      En sammuta, koska päällä ollessaan modeemi on aina valmis eikä joka kerta kotiin tullessa kenenkään tarvitse käydä käynnistämässä ja lähtiessä sammuttamassa. Asumme kaksikerroksessa asunnossa ja olisi työlästä käydä välillä käynnistämässä sammuksiin unohtunutta modeemia.

      En sammuta myöskään siksi, sillä kun se on pois päältä pidempään, on modeemillani jostain syystä netin löytäminen ja oikeiden IP-osoitteiden jakaminen joskus epävarmaa (vika softassa tai virtalähteessä?) ja saatan joutua boottaamaan modeemini useammankin kerran ennen kuin se alkaa toimia kunnolla. Kun toimii, niin ei ongelmia ole tullut päällä ollessaan itsestään. Tarkistin modeemini lokista, että se on nyt ollut päällä lähes 75 vuorokautta yhteen putkeen (viimeisimmän boottauksen syy oli johdon ottaminen seinästä vahingossa ja muutoin olisi ollut noin 150 päivää, sillä asensin edellisen päivityksen syksyllä).

      Sammutan ja boottaan tarkoituksella vain, kun asennan ohjelmistopäivityksen. Asennan päivityksen vasta sitten kun se on ollut saatavilla useamman viikon, josta tiedän, että se on kunnollinen.

      • kaukopistorasia

        Meillä on kaapelimodeemi ja wlan-reititin kauko-ohjatun pistorasian perässä. Kätevä käynnistää ja sammuttaa kaukosäätimellä. Nettiyhteys nousee ylös noin minuutissa, joten hitaus ei häiritse ainakaan meillä. Käytännössä laitteet tulee sammutettua vain yöksi ja tietysti silloin kun ei olla kotona.


      • Anonyymi

        Poista nyt hyvä ihminen se windows, ennekö tulee kamalat tappiot!


    • Anonyymi

      toimiiko kaikki netit,tv,ja tabletti avatessa ilman uudelleen asentanista?

    • Anonyymi

      Useimmat ihmiset eivät osaa tehdä modeemin asetuksille mitään joten
      en koskaan jätä modeemia yöksi päälle varsinkaan joku Huawei tai muu kiinalainen. Sehän on sama kuin kutsuisi lauman paviaaneja häärimään asetuksia mieleisekseen. Samalla katkeaa myös kone netistä. Mutta se on paljon pienempi riesa kun käyttää Ubuntua tms.

    • Anonyymi

      Aina kannattaa sammuttaa. Säästyy monelta harmilta. Mitään laitetta ei kannata jättää lepotilaankaan, jos tietää, ettei käytä useaan tuntiin. Esim monet pesukoneet käyttävät lepotilassa (pitkä) enemmän sähköä, kuin käytön aika (lyhyt). Poikkeuksia on tietysti lapsiperheissä ja pitää tietysti osata hiukan laskea.

      • Anonyymi

        Mitään muuta harmia kuin pari euroa ylimääräistä per kuukausi ei näin nopeasti tule mieleen. Mistä "monesta harmista" olit puhumassa?


    • Anonyymi

      Komponentit vaan kuluu jatkuvalla sammuttamisella ja käynnistämisellä puoleen verrattuna siihen että kaikki on aina päällä, jolloin ne eivät kulu käytännössä ollenkaan.

      • Anonyymi

        Miksi sammutasin modemoini? ainakin15 minkiittyä verkkoon!


      • Anonyymi

        Ja höpöhöpö, ei ne komponentit sammuttamisella ja käynnistämisellä mihinkään kulu!


    • Anonyymi

      Ehdottomasti kannattaa sammuttaa. Tukes suosittelee tätä, etenkin jos perheessä on lapsia. Öisin ei kannata pitää modeemia päällä, ja lasten säteilykuormaa kannattaa varjella myös sijoittelulla. Ei puhelimiakaan suositella pidettäväksi tiloissa, joissa nukutaan. Lasten makuuhuoneista puhumattakaan.

      • Anonyymi

        Tämä ei ole mikään salaliittopalsta.


    • Anonyymi

      EI KANNATA!

    • Anonyymi

      Sammutan mobiilaajakaista modeemin ainoastaan ukkosenilmalla ja jos olen poissa pitempään, näin tein edelliselle modeemille ja on kunnossa vieläkin, 5v käyttöä, uudelle myös.

    • Anonyymi

      Ei mutta avaajan voisi välillä sammuttaa!

      • Anonyymi

        Ei nuoret saa kännäysaineita laillisesti.


    • Anonyymi

      Ei ole vahingollista, meillä kellokytkin katkaisee reitittimen yöksi ja jos jokin bitti on päivän aikana reitittimessä mennyt poikittain niin eipähän ole enää yön jälkeen vaan aamulla se taas toimii kuin rasvattu. Sähkönsäästön kannalta en ota kantaa mutta toimivuuden kannalta kyllä kannattaa sammuttaa yöksi. Ei se modeemi tai reititin siitä miksikään mene. Saati että hajoaisi.

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1806
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1182
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      50
      593
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      33
      551
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe