Höyryjuna Ukko-Pekka saapuu Luumäelle!
Suomen nopein ja kaunein höyryveturi Ukko-Pekka saapuu Luumäelle lauantaina 25.3. Juna ajaa Lappeenrantaan ja Vainikkalaan.
Höyryjuna Ukko-Pekan omistava Höyryveturimatkat 1009 Oy ylläpitää ja liikennöi historiallista junakalustoa, ja mukana on mm. alkuperäiskuntoinen postivaunu. Vireillä on myös yhtiön omistaman Suomen vanhimman, vuonna 1898 rakennetun, matkustajavaunun kunnostaminen liikennekelpoiseksi. Yhtiö toimii kokonaan talkoovoimin toimitusjohtajaa ja veturinkuljettajia myöten.
www.hoyryveturimatkat1009.fi
https://www.facebook.com/Hoyryveturimatkat1009Oy
Höyryjuna Ukko-Pekka saapuu Luumäelle 25.3.
2
1130
Vastaukset
- 1009
Taisi Luumäen matka onnistua kun ei ole lehdissä lukenut mitään. Aiemmista reissuista löytyy netistä erinäistä juttua:
"Luvatta höyryveturia Savonlinnassa ajaneelle sakot" Kuljettajien kouluttajalle oli yllätys että kuljettaja tarvitsee voimassa olevan lisenssin.
http://www.ita-savo.fi/uutiset/lahella/luvatta-hoyryveturia-savonlinnassa-ajaneelle-sakot-toiminta-jatkui-jo-elokuussa
"Seis-opasteen ohituksesta aiheutunut vaaratilanne tapahtui 21.9.2013, kun museojuna lähti Heinävedeltä liikkeelle ilman lähtölupaa. Museojuna ehti liikkua noin kymmenen minuuttia ennen kuin veturinkuljettajaan saatiin yhteys ja juna pysäytettiin" Osasi kuljettaja sentään kännykkäänsä vastata vaikka ei opasteita tuntenutkaan.
http://www.trafi.fi/filebank/a/1412063132/52dbd5195d8cfff67cce5aa044d3d329/15449-Trafi_Rautateiden_tila_2014_FI.pdf
"Höyryveturi seinän läpi Pasilassa" Käsijarru unohtunut.
http://yle.fi/uutiset/hoyryveturi_seinan_lapi_pasilassa/5620713
"Erittäin vaarallinen tilanne" Ratakapasiteettiasiantuntijan arvio matkustajien jättämisestä Uudenkylän asemalle keskimmäiselle raiteelle.
http://vaunut.org/kuva/82844- Anonyymi
Vakuuttava lista, ja jatkoa tulee...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243