http://www.aamulehti.fi/kotimaa/seurakunnilta-rohkea-kannanotto-kielteisia-turvapaikkapaatoksia-luetaan-jumalanpalveluksissa-24321048/
Suoraan sanoen, nyt menee kyllä liian pitkälle.
Ihmeellistä vastarintaa Suomen oikeudelle ja järjestykselle. Tämähän on selvää propagandaa. Nostetaan näin ihmeelliseen erikoisasemaan tietty pieni ryhmä ja heidän auttamisensa ja elämänsä.
Täysin epärealistisin perustein, ilman vastuuta asiosta, halutaan kaikki oikeudet tulijoille.
Mihin jäivät kaikki maailman nälkää näkevät lapset, koska heidän nimensä luetaan? Näinkö maailma muuttuu paremmaksi?
Suoraan sanoen, nyt menee kyllä liian pitkälle.
Ihmeellistä vastarintaa Suomen oikeudelle ja järjestykselle. Tämähän on selvää propagandaa. Nostetaan näin ihmeelliseen erikoisasemaan tietty pieni ryhmä ja heidän auttamisensa ja elämänsä.
Täysin epärealistisin perustein, ilman vastuuta asiosta, halutaan kaikki oikeudet tulijoille.
Mihin jäivät kaikki maailman nälkää näkevät lapset, koska heidän nimensä luetaan? Näinkö maailma muuttuu paremmaksi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Auttaisivat ensin oman maan työttömiä,vanhuksia,köyhiä perheitä,mutta kirkko on kääntänyt selkänsä ja auttaa kaikin keinoin mamuja,hommaa niille asunnot,huonekalut,vaatteet,ruuat,ym. Ja SPR hommaa älykännykät,nahkatakit,untuvatakit,levikset,adidakset jo vantaan lentokentällä(siellä on kontti täynnä uutta,eihän mamut vanhoja huoli,kun on varakkaista perheistä. Yksikin ajeli taksilla Torniosta Turkuun,kun oli rahaa taskut täynnä ja Tampereen ev.lut.kirkon leirialueella vanhat sängyt petivaatteet tuhottiin,kun ei kelvannut,kuin uudet ja kuinka ollakkaan,uusissa petivaatteissa oli lutikoita,kun mamut oli lähtenyt. Kyllä niitä vielä sossukin hyysää,kun hankitaan jokaiselle ajokortti ja tila-auto Levorannalta,että pääsee harrastaan perheen kanssa. Mitä sitten,kun tulee viisi vuotta täyteen,tehdäänkö kirkon toimesta poikkeus,että jatketaan täydellä ylöspidolla,mistään ei tarvitse maksaa mitään ja annetaan sopeutumisrahaa taskuun. Koska työtön tai vähävarainen eläkeläinen saa korotettua sopeutumisrahaa köyhyyteen,ei koskaan. Mamuille oli kerrottu,että täällä saa asua ilmaiseksi palatseissa,hotelleissa ja on uima-altaat,eikä tarvitse tehdä töitä?Nyt sitten kirkkokin hyvittää,kun mamuja on huijattu,täällä voi joutua töihin. Meillä on kohta rottaongelma,niinkuin helsingissä?Oikeilla rotilla on häntä takana,mutta näillä tummilla rotilla edessä ja ne yrittää heiluttaa sitä aina,kun näkee leveäperäisen naisen.
Kirkolla ei ole enää arvoja ja moraalia. Ei kannata maksaa enää kirkollisveroa, sillä esim. Askola ja Mäkinen juopottelevat ne varat.
Kirkko myös rikkoo lakia ottaessaan suojiinsa laittomasti maassa loisivia.
Lähettäisi nekin varat sinne mihin ovat jääneet naiset ja lapset miesten lähdettyä tänne loisimaan ja naisia vokottelemaan.
Vaikka olisin kahden maailmassa tuollaisen lusmun kanssa ja piru kolmantena, niin en lusmua viereeni huolisi.
Kirkko on vaihtanut Kristuksen Allahiin. Islam ja Homous on nyt muodissa kirkossa...Mutta miten Islam kohtelee homoja? Ottakaas siitä selvää :)
Onneksi en enää kirkkoon kuulu mutta kyllä todella ihmetyttää jos kirkossa aletaan lukea jotain turvapaikkapäätösten nimilistaa, ei ole tästä maailmasta.