av Finland.Polisens verksamhet på nätet lyfts ofta upp som gott exempel internationellt och nu ska även de nordiska länderna lära av Finland.
Nätpolisen i Helsingfors statuerar gott exempel och dess verksamhet lyfts fram i Nordic safes cities guide, en guidebok för nordiska politiker och tjänstemän för att bekämpa terror.
Nätpolisen i Helsingfors statuerar gott exempel och dess verksamhet lyfts fram i Nordic safes cities guide, en guidebok för nordiska politiker och tjänstemän för att bekämpa terror.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Minä oon maksanut kalastusluvat, ja verkoissa on lipukkeet, saa verkkopolliisit ne syynätä
Det finns två svenskspråkiga nätpoliser , Robert Sandvik och Johanna Westerlund båda från polisinrättning i Österbotten.
Det är bra att ha nätpolisen, det är inte bra att det finns så mycket anonyma hat och hets i varje plats.
Man borde alltid anmäla hatprat.
Här skulle man rätt så ofta få göra det.
Inte ids man, låt dom skriva sina verbala spyor om det hjälper för deras illamående.
De kunde mera besöka de här anonyma diskussionsspalterna.
Miluulla ei ole kuin rysiä ja katikoita, myös luvatkunnossa, tuskin mitään hätää.
Jos einyt rysänpäältä.
Fint att det finns svenskspråkiga nätpoliser, ett plus.
Nätpoliser behövs säkert, modereringen fungerar inte på alla sajter tillfredsställande.
På vissa forum inte alls, onödigt att anmäla.
Visst är det bättre att människor verbalt hotar andra än att de fysiskt gör det, obehagligt är det iallafal.
Lite överraskande att i övriga nordiska länderna inte har haft nätpoliserna. I det stora hela har Finland följt andra nordiska många gånger. Men bra så.
Sverige har de forume " Flashback, yttrandefrihet på riktigt ".Där är först rojsiga inlägg (trots moderator )