Voiko F-secure Safen ladata etukäteen?

Mukitjanaasi

Ostin uuden FS safen kun vanha on loppumassa kuukauden päästä. Mietin vaan että kannattaako mun nyt kuitenkin odottaa se kuukausi ja vasta sitten ladata tuo uusi, vai voiko sen jo nyt ladata? Meinaan vaan että jos se uusi tulee sitten heti voimaan, niin siinähän silloin "menettäisi" yhden kuukauden.

4

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouhevasti

      Kijaudut F-Securen sivuille,teet uuden tilauksen ja saat ilmoituksen kuinka monta vrk.tilaus on voimassa. Lasku tulee kun uusi tilaus alkaa.

      • Mukitjanaasi

        Et nyt ihan ymmärtänyt oikein kysymystä. Olen jo ostanut sen uuden FS Saven, lisenssi yhdeksi vuodeksi. En ostanut sitä netin kautta, vaan kaupasta. Pointti oli se, että kun tuon edellisen tilauksen viimeinen voimassaolopäivä on 8.4.2017, niin jos siis lataan tämän uuden Saven silloin, mulla on virussuoja 8.4.2018 asti. Mutta jos lataan sen jo nyt, meneekö tää uusi sen vanhan päälle, eli vuoden jakso alkaa jo NYT, jolloin mulla olisi suoja 8.3.2018 asti. Näin ollen siis "menettäisin" yhden kuukauden. Vai onko tuo ohjelma niin fiksu, että jää sinne vanhan tilauksen taakse odottelemaan, ja tulee voimaan vasta silloin, kun edellinen tilaus loppuu, eli siis vasta 8.4?


      • Huolto

        Eikö siihen tule f-securen ilmoitus, että tilaus loppuu 8.4.2017, kun koneen käynnistää? Menet vaan siitä ilmoituksesta sisään ja annat sen ostamasi uuden koodin, missä sitä kysytään. Et menetä mitään kuukautta ja suojaus jatkuu normaalisti. Ilmoitus lakkaa hyppimästä silmille myös. Kaupasta ostamalla saa aina halvemmalla f-securen, kun netistä. Ainakin minä sain halvemmalla.


    • teeppäniin

      Vanha loppuun ja sitten uusi päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe