Onko tietoa mikä tilanne on raahen kultakaivoksella?. Viime syksynä oli juttua, että Ruotsalainen kaivosyhtiö Nordic Mines avaa jälleen kultakaivoksen 2017 Raahessa.
Missään ei ole aiheesta juttua. Ovatko hakeneet työntekijöitä? Onko kavoksen käynnistyss ylipäätään menossa vai rahatko kyseisellä buulaakilla lopussa?
Mitään eivät myöskään tiedota tilanteessa.
Monet tuulitakit ostettu tällä Minesillä ja uutta tarttis. Kumma yritys kun ei mitään ilmoittele! Kanttuveikö sano???
RAAHEN KULTAKAIVOS
13
8911
Vastaukset
- Ekinveli
Minusta oli justiinsa jossain ilmoitus, että ovat jatkaneet ympäristölupaa eteenpäin ja hyväksytty päätös? Eikö elokuuhun mennessä pitäisi tapahtua jos lie rahoitukset kunnossa?
- VeetSensitive
Armon vuonna 2018 kaivos puskee tonnin kultaa per tuuri. Lähtee käyntiin ensi vuonna.
- Anonyymi
Hiljaiselo Otso Goldin omistamalla Laivan kultakaivoksella Raahessa on päättynyt. Poraukset on aloitettu, ja varsinaisen tuotannon on tarkoitus alkaa elo-syyskuussa tänä vuonna.Yksi askel kohti tuotannon uudelleen käynnistämistä on ollut uuden kaivosurakoitsijan valinta. Otso Gold on tehnyt sopimuksen kaivosurakoinnista joensuulaisen E. Hartikainen Oy:n kanssa. Yhtiö on urakoinut useilla suomalaisilla kaivoksilla.
- Anonyymi
Joko alkaa kivi lentää
- Anonyymi
Kannattaako kaivos vihdoin ?
- Anonyymi
Töihinhä tuo ois huomenna mentävä hartikaiselle ☺️
- Anonyymi
Eiku osaketta tankkaamaan
- Anonyymi
Onkohan rahoitus kunnossa
- Anonyymi
Eipä ollut
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä ollut
Eli loppuuko toiminta vai mitä siellä tapahtuu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä ollut
Tais rahotukset mennä vähän johtajien taskuun.
Liekkö oli petos aluperinki tän kaivoksen suunnitelma
- Anonyymi
Taas mennään... lomautuslaput jaettiin urakoijan työntekijöille.
- Anonyymi
Ei se tainnu olla kultakaivos tälläkään kertaa 🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5328980Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616190Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765243Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664759Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004381Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921906
- 1051425
- 47979