Pieni kahvila

Camilla1976

Olen perustamassa pientä kahvilaa pääkaupunkiseudulle. Haluaisin palkata sinne lisäkseni jonkun henkilön, joka voisi leipoa/tehdä kakkua tms työajalla, esim. jos minä hoidan asiakkaat tämä toinen henkilö voisi keskittyä leipomiseen tms. Tästä lähti ajatus: Jos otan kahvilaani toisen Y-tunnuksen omaavan henkilön töihin... Hän voisi myydä omia kokonaisia kakkuja kahvilasta ja niistä saatu tuotto menee puhtaasti tälle toiselle yrittäjälle. Hän saa vastineeksi "liiketilat" ja ilmaista mainontaa (tuotteita myydään kakkupalana kahviossa) ja näin ollen voisin maksaa pienempää palkkaa ja saisin vitriinin täytettä raaka-aineiden hinnalla. Olisiko tämmöinen kuvio ok vai onko tässä jotain mitä en ole ymmärtänyt ottaa huomioon?

7

541

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noentiiä

      Jos toisella on Y-tunnus eli on yrittäjä niin miksi maksat hänelle vielä palkkaakin? Eikös kannattaisi perustaa yhteinen yritys kahvilaa vrten?

    • Bakkerii

      Terveystarkastukset, omavalvontasuunnitelmat, päiväkirjat, brykratiaa riittää..
      Tee niin kuin muutkin pakasteista pullat uuniin ja ei tarvii jauhoissa pyöriä..

    • Alkup

      Sen takia ajattelin (pientä) palkkaa maksaa kun hän kuitenkin myy myös muita tuotteita kun omiansa.

    • setä__

      Melkoisen outo kuvio sinulla on mielessäsi.

      Jos hän on y-tunnuksella ja vain sinulla hommissa, voidaan se tulkita työsuhteeksi, ja joudut maksamaan kuitenkin työnantajan sivukulut.

    • sdfsdfsd

      Osuuskunta on oikean tyyppinen yritysmuoto tähän touhuun.

    • klt

      Palkkaa eläkeläinen 68 vee, hankkimaan hieman extraa eläkkeen lisäksi. Tulee töihin päivällä ja laittaa hyvät kakut ja pullat. Ei tarvitse maksaa kuin palkkaa vähän, ja ehkä vapaaehtoinen tapaturmavakuutus olisi hyvä olla; satanen riittää siihen. Ei tartte maksea eläkekuluja eikä sotumaksuja. Ja arvelen ettei jää ihan hevillä "himaan", kun ei viitsi lähteä töihin.

    • Kassajärjestelmä

      Uusi kahvila tarvitsee myös tehokkaan ja helppokäyttöisen kassajärjestelmän. Vinkkaisin ERPLY kassajärjestelmää (http://erply.com/fi/)! ERPLY on yli 250 000 käyttäjän valinta ympäri maailmaa, joita tuemme peräti 30 eri kielellä. Palvelu on suunniteltu pienten ja keskisuurten yritysten tarpeisiin – sopii melkein kaikille!

      Hinnoittelun löydät täältä: http://erply.com/hinnoittelu/

      ERPLY on pilvipohjainen kassajärjestelmä, jonka avulla voit hallita myynnin kaikki osa-alueet; kassatoiminnot, tuote- ja varastonhallinnan, asiakasrekisterin, monikanavaisen myynnin ja paljon muuta yhdellä integroidulla järjestelmällä reaaliajassa! Liikkuvan liiketoiminnan mahdollistava ja helposti muokattava ERPLY palvelu on täysin integroitu iPad ja Android tableteille, Windows työasemille, älypuhelimille ja kassalaitteille. Voit tarkistaa myyntien tilanteen, hyödyntää asiakastietoja ja hallinnoida varastoa tai tuotteitasi liikkeellä ollessasi.

      Lue Erplyn Asiakastarinoista, miten ERPLY Kassan käyttö on auttanut kauppiaita saavuttamaan liiketoimintatavoitteensa: http://erply.com/asiakastarinat/

      Kokeile heti 30 päivää ilmaiseksi ilman sitoumuksia: http://erply.com/erply-fi-rekisterointi
      ERPLY ilmainen asiakastuki toimii ark. klo 9.00 - 17.00. Puh. 358 974790284 tai [email protected] Facebook: https://www.facebook.com/ErplySuomi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      545
      6853
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      320
      2550
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      2005
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1216
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      30
      1138
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1118
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      84
      961
    8. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      939
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      915
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      41
      802
    Aihe