volvo ja e85 bensa

volvotyttö

kaverini ajaa volvo s 80 autolla. 2.4 bensa ilman turboa. käyttää E85 bensiiniä. kiinnostaisi myös. onko haittaa ?

4

5202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yli400Nm

      Öljyt ja pa-suodattimet kannattaa vaihtaa useammin ennen talvea lähinnä. Volvoihin E85 on sopinut muuten jo noin 20 vuotta.

    • asssss

      On väitetty, että hintaedun suhteessa 95E10:iin syö vastaavasti E85:n suurempi kulutus, koska E85:ssa on vähemmän energiaa/litra.

    • sheikki

      Öljyt kun vaihdat, niin katso että täyttää "API SN RC (Resource Conserving)" speksit (ei siis pelkkä API SN), koska vain RC:ssä on lisäaineistus joka suojaa etanolin suuremmalta korroosiovaikutukselta.

    • Leif.B

      Nyt tulee kantapään kautta koeteltua testiä ja faktaa,autona oli Chevy Evanda 2,0 eli sama auto kuin Daewoo ja myyty ihan USA:ssakin Chevynä.
      Mielenkiinnon vuoksi kokeilin eri seos-suhteilla paljonko 95E tai 98E bensaa ja paljonko 85 sorttia millaisilla kokemuksilla?
      Lopputuloksena oli että noin 50-50 suhteella mitään eroa ei kulkevuudessa,käynnistyvyydessä talvella tai ajettavuudessa ollut mutta bensaa kului senverta enemmän ettei tuo idea mitään antanut säästömielessä.
      Mikäli suhdetta muutti enemmän 85 suuntaan esiintyi jälkikäyntiä,talvisin pieniä käynnistysongelmia pidempine starttauksineen ja joku lambda anturi sytytteli satunnaisesti häiriövaloa (joka sammui akunkengän irrotuksella,mutta kuitenkin) eli suht tarkkaa tasapainottelua vaikkei tuossa toki mitään katastrofia tullut menipä seokset miten vaan,ei niitä mittailtu sen tarkemmin kuin suurinpiirtein sekatankkaus-systeemillä.
      Laittoi sitten enemmän 95 tai 98 jos rupesi jälkikäyntiä ym olemaan.
      98E käyttö oli kumminkin tehokkaampaa ja ehkä suositeltavampaa seokseen terästysainetta.
      Mitään letku,putki tai muita hapertumisongelmia en huomannut ja koetta suoritettiin ehkä 2v enempi ja vähempi säännöllisesti.
      Ei hyötyä lisääntyneen kulutuksen vuoksi,olisi pitänyt siirtyä kokonaan 85E käyttöön,toisaalta autot jotka moista jo tehdastekoisena käyttää kuluttaakin sitä yhtälailla 95E enemmän ja pidemmän päälle olevat kokonaiskustannukset arvoitus esim auton kestävyyden suhteen.
      Evanda lähti ehjänä vaihtoon ja ihkauusi samankoon auto tuli tilalle jolla ei testejä enää tehtailtu ja aina vaan vähemmänhän nämä uudet autot kuluttaa verrattuna vaikka Evandaan joka oli suht iso janoinen ja luja kun mikä.
      Löytyy ihan muutos-sarjoja uudempiin ja vanhempiin autoihin omalla vastuulla mutta ikinä et niitä saa ajamalla säästettyä ja jopa jotkut USA V8 muutettu jälkikäteen muutosarjoilla 85E:lle ajatuksena polttoainesäästö,valitettavasti suuremman polttoainetarpeen takia säästö jää silti saavuttamatta ja sarjan kustannukset säästämättä.
      Aiheuttavat myös rutkasti säätötarpeita polttoaineen muutuessa ja letkujen&putkien uusimista varmasti alkoholinkestäviksi(varmuuden vuoksi jos kunnolla tehdään moinen muutos) ja käyntimurheita pukkaa ym,eihän ne alunperin moista soppaa käyttäneet.
      Tulee mieleen se petrolipelleily aikoinaan!
      Alkoholin lämpöarvo kun rutkasti bensaa pienempi ja soppaa syötettävä melkein tuplat samaan energiamäärään.
      Onhan alkoholikäyttöisiä autoja ollut jo 70-luvulla mutta lämpimissä maissa ja tekniset vaatimukset&rakenteet kovin paljon muuttuneet niistä päivistä kun autossa oli kaasutin ja konehuoneessa ei tavaraa pahemmin tukkeena ollut kaikkine saastejuttuineen.

      Jokainen tekee omat ratkaisunsa ja omalla vastuullaan,varmasti hyvin merkki&mallikohtaista miten kokeilut sujuu vai sujuuko ollenkaan ja kestääkö kumiosat,polttoaineputkisto/pumppu jne miten alkoholicoctaileja,Chevyssä tuntui kestävän eikä mitään muutoksia tehty tai tullut tarvettakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      243
      14077
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7177
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6862
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      101
      4749
    5. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      24
      4675
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4347
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3701
    Aihe