kaverini ajaa volvo s 80 autolla. 2.4 bensa ilman turboa. käyttää E85 bensiiniä. kiinnostaisi myös. onko haittaa ?
volvo ja e85 bensa
4
5056
Vastaukset
- Yli400Nm
Öljyt ja pa-suodattimet kannattaa vaihtaa useammin ennen talvea lähinnä. Volvoihin E85 on sopinut muuten jo noin 20 vuotta.
- asssss
On väitetty, että hintaedun suhteessa 95E10:iin syö vastaavasti E85:n suurempi kulutus, koska E85:ssa on vähemmän energiaa/litra.
- sheikki
Öljyt kun vaihdat, niin katso että täyttää "API SN RC (Resource Conserving)" speksit (ei siis pelkkä API SN), koska vain RC:ssä on lisäaineistus joka suojaa etanolin suuremmalta korroosiovaikutukselta.
- Leif.B
Nyt tulee kantapään kautta koeteltua testiä ja faktaa,autona oli Chevy Evanda 2,0 eli sama auto kuin Daewoo ja myyty ihan USA:ssakin Chevynä.
Mielenkiinnon vuoksi kokeilin eri seos-suhteilla paljonko 95E tai 98E bensaa ja paljonko 85 sorttia millaisilla kokemuksilla?
Lopputuloksena oli että noin 50-50 suhteella mitään eroa ei kulkevuudessa,käynnistyvyydessä talvella tai ajettavuudessa ollut mutta bensaa kului senverta enemmän ettei tuo idea mitään antanut säästömielessä.
Mikäli suhdetta muutti enemmän 85 suuntaan esiintyi jälkikäyntiä,talvisin pieniä käynnistysongelmia pidempine starttauksineen ja joku lambda anturi sytytteli satunnaisesti häiriövaloa (joka sammui akunkengän irrotuksella,mutta kuitenkin) eli suht tarkkaa tasapainottelua vaikkei tuossa toki mitään katastrofia tullut menipä seokset miten vaan,ei niitä mittailtu sen tarkemmin kuin suurinpiirtein sekatankkaus-systeemillä.
Laittoi sitten enemmän 95 tai 98 jos rupesi jälkikäyntiä ym olemaan.
98E käyttö oli kumminkin tehokkaampaa ja ehkä suositeltavampaa seokseen terästysainetta.
Mitään letku,putki tai muita hapertumisongelmia en huomannut ja koetta suoritettiin ehkä 2v enempi ja vähempi säännöllisesti.
Ei hyötyä lisääntyneen kulutuksen vuoksi,olisi pitänyt siirtyä kokonaan 85E käyttöön,toisaalta autot jotka moista jo tehdastekoisena käyttää kuluttaakin sitä yhtälailla 95E enemmän ja pidemmän päälle olevat kokonaiskustannukset arvoitus esim auton kestävyyden suhteen.
Evanda lähti ehjänä vaihtoon ja ihkauusi samankoon auto tuli tilalle jolla ei testejä enää tehtailtu ja aina vaan vähemmänhän nämä uudet autot kuluttaa verrattuna vaikka Evandaan joka oli suht iso janoinen ja luja kun mikä.
Löytyy ihan muutos-sarjoja uudempiin ja vanhempiin autoihin omalla vastuulla mutta ikinä et niitä saa ajamalla säästettyä ja jopa jotkut USA V8 muutettu jälkikäteen muutosarjoilla 85E:lle ajatuksena polttoainesäästö,valitettavasti suuremman polttoainetarpeen takia säästö jää silti saavuttamatta ja sarjan kustannukset säästämättä.
Aiheuttavat myös rutkasti säätötarpeita polttoaineen muutuessa ja letkujen&putkien uusimista varmasti alkoholinkestäviksi(varmuuden vuoksi jos kunnolla tehdään moinen muutos) ja käyntimurheita pukkaa ym,eihän ne alunperin moista soppaa käyttäneet.
Tulee mieleen se petrolipelleily aikoinaan!
Alkoholin lämpöarvo kun rutkasti bensaa pienempi ja soppaa syötettävä melkein tuplat samaan energiamäärään.
Onhan alkoholikäyttöisiä autoja ollut jo 70-luvulla mutta lämpimissä maissa ja tekniset vaatimukset&rakenteet kovin paljon muuttuneet niistä päivistä kun autossa oli kaasutin ja konehuoneessa ei tavaraa pahemmin tukkeena ollut kaikkine saastejuttuineen.
Jokainen tekee omat ratkaisunsa ja omalla vastuullaan,varmasti hyvin merkki&mallikohtaista miten kokeilut sujuu vai sujuuko ollenkaan ja kestääkö kumiosat,polttoaineputkisto/pumppu jne miten alkoholicoctaileja,Chevyssä tuntui kestävän eikä mitään muutoksia tehty tai tullut tarvettakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703129
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126- 551942
Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1941892- 421574
- 401540
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141243EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61073