2 eri lajia

hätä

Heips!
Minulla on kaksi tuliliskoa ja lajit ovat muistaakseni "pallohäntä" ja "Miekkapyrstötulilisko" jokin aika sitten pallohäntä puri toiselta etujalan irti pyöritti kaveria veden alla jolloin siirsin sen valitettavasti kääpiökynsisammakoiden kanssa samaan akvaarioon kun ei ollut muutakaan paikkaahyvin on sielläpärjännytmutta mietin uskallanko sen siirtää takaisin toisen liskon kanssa samaan kun on enää kolme jalkaa onko kokemuksia jakasvaako jalka takaisin?

1

266

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zuuls

      Mikä on pallohäntä (paitsi kukka :) )? Onko se tämä yleisin laji mitä myydään eli Cynops Orientalis (Kiinankääpiötulilisko)? Ja toinen on sitten C.Ensicauda (Miekkahäntätulilisko)?

      No ainakin voin sen verran todeta, että jos näin on niin nämä kaksi eivät kuulu samaan altaaseen. C.Ensicaudan myrkky on hiukan "tuhdinpaa", kuin taas C.Orientalisin, että jo siitä syystä ei ole hyvä sekoittaa edes Cynops suvun lajeja keskenään.

      Tuo, että toinen on tehnyt ns. kuolemankiepin ei nyt ole sinänsä uutta, koska nämä todellakin osaavat sen. Yleensä ruokailutilanteessa nämä nappaavat ahneina raajoista ja jopa kaverin päästä kiinni, mutta mitään vakavampaa ei tapahdu.

      Tämä loukkaantunut salamanteri pitäisi laittaa yksin ja pitää vesi niin puhtaana, kuin voit niin raaja alkaa kasvaa takaisin, jos tulehdusta ei pääse tulemaan. Ja joudut kyllä muutenkin etsimään kaverille uuden altaan, koska ei sovi C.Ensicaudan kanssa eikä sammakoiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe