Heips!
Minulla on kaksi tuliliskoa ja lajit ovat muistaakseni "pallohäntä" ja "Miekkapyrstötulilisko" jokin aika sitten pallohäntä puri toiselta etujalan irti pyöritti kaveria veden alla jolloin siirsin sen valitettavasti kääpiökynsisammakoiden kanssa samaan akvaarioon kun ei ollut muutakaan paikkaahyvin on sielläpärjännytmutta mietin uskallanko sen siirtää takaisin toisen liskon kanssa samaan kun on enää kolme jalkaa onko kokemuksia jakasvaako jalka takaisin?
2 eri lajia
1
256
Vastaukset
- Zuuls
Mikä on pallohäntä (paitsi kukka :) )? Onko se tämä yleisin laji mitä myydään eli Cynops Orientalis (Kiinankääpiötulilisko)? Ja toinen on sitten C.Ensicauda (Miekkahäntätulilisko)?
No ainakin voin sen verran todeta, että jos näin on niin nämä kaksi eivät kuulu samaan altaaseen. C.Ensicaudan myrkky on hiukan "tuhdinpaa", kuin taas C.Orientalisin, että jo siitä syystä ei ole hyvä sekoittaa edes Cynops suvun lajeja keskenään.
Tuo, että toinen on tehnyt ns. kuolemankiepin ei nyt ole sinänsä uutta, koska nämä todellakin osaavat sen. Yleensä ruokailutilanteessa nämä nappaavat ahneina raajoista ja jopa kaverin päästä kiinni, mutta mitään vakavampaa ei tapahdu.
Tämä loukkaantunut salamanteri pitäisi laittaa yksin ja pitää vesi niin puhtaana, kuin voit niin raaja alkaa kasvaa takaisin, jos tulehdusta ei pääse tulemaan. Ja joudut kyllä muutenkin etsimään kaverille uuden altaan, koska ei sovi C.Ensicaudan kanssa eikä sammakoiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1405886
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4212830- 1422704
- 202165
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv192148- 741360
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä121151Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101092- 52988
- 86937