Elämme elämättömiä aikoja

Tunnin-päivityksillä

Mitä huomista tekemätöntä et aio tehdä?

Lumityöt jätän väliin niin huomenna kuin....

36

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muut tekevät---lasku tulee.

    • lupsakkaa

      Keskiviikko on viikon leppoisin päivä. Pyykit on pesty eikä vielä siivouksia. Toivottavasti ei tule lumitöitäkään. Ruokaa on valmiina täksi päiväksi ja uuni lämpesi jo.
      Illalla on mukava kuunnella radion Luontosuomen pöllöjä lämpimässä mökkerössä.

    • Jätän lumityöt toisille, kahlaan vaan itse autotalliin ja ajelen pois. Menen ei niin siistiin sisätyöhön.

      • suvenelli1

        Jaahas, eipä taida mikään jäädä tekemättä.


      • suvenelli1 kirjoitti:

        Jaahas, eipä taida mikään jäädä tekemättä.

        Lumet on varmaan pois kun tulen takaisin muta siistissä sisätyössä ei aina ennätä kaikkea eli jotain jää ainakin täyvelisyyvestä puuttumaan.


      • Tämä-minä-tässä-nyt

        Täydellisyyteen on yhtä pitkä matka kuin Marsiin. Loppupeleissä huomaa ettei kumpaankaan ole yltänyt.


      • Tämä-minä-tässä-nyt kirjoitti:

        Täydellisyyteen on yhtä pitkä matka kuin Marsiin. Loppupeleissä huomaa ettei kumpaankaan ole yltänyt.

        Totta. Mutta tavoitteet pitää olla korkealla, jotta edes sinne päin yltäis ja olisi oikeassa suunnassa.


    • Heikunkeikku

      Jätän paljonkin tekemättä tänään, vaikka oikeastaan pitäisi kyllä tehdä.
      Mut mä en välitä. Keskiviikkoisin on viikon pisin työpäivä ja se imee minusta energiaa enemmän kuin vaan vähän tai pikkusen paljon. Rutikuivana kotiudun yheksän kieppeillä. Jos nyt alkaisin puurtamaan kotitöitä, niin kuinkahan rutkuivana sitten olisin illalla. Rutivuus taitais mennä miinuksen puolelle. Joteniin niin, öh.
      Olen kaukaa viisas ja elän tällä hetkellä hyvin elämätöntä eloa.
      Lumet kyllä oon käynyt huiskimassa, mutta siihen ei mennyt aikaa paljoakaan.
      Lumikin oli niin kevyttä, että voimia en tarvinnut laisinkaan.

      • Laiskakin-olen

        Kyllä pääkaupunkiseudulla lumi on niin raskasta, vetistä, että pitää tilata kauhakuormaaja, että saa putsattua lumet auton katolta.


    • En tee yleensä mitään jos laiskottaa. Onneksi ei aina laiskota.
      Tänään ompelin 12 kpl tyynynpäällisiä. Ostin Kontista kankaanpaloja vitosella, hyvää Finlaysonin kangasta. Tuli hyvät eikä maksaneet paljon.

    • TerveisiäHölmölästä

      Älä tee sitä tänään minkä voit huomenna teettää toisella xD
      Sopii moneen asiaan, paskalla käyntiin tuo ei sovi.

      90% kiireestä on omaa hölmöyttä ja loput 10% jonkun toisen hölmöyttä. Eli kiirettä ei olisi ilman hölmöyttä, ei tosin montaa muutakaan asiaa.

      Hosumisen sijaan kun miettii asoita niin monta asiaa ovat sellaisia ettei maailma siitä parane tai huononekkaan vaikka niitä ei tehtäisi ollenkaan, eli aika suuri osa tekemisestämme on täysin turhaa ja tarpeetonta kuten myös tämä kirjoitus.

    • tööttt

      Oman kunnon hoitamnen teettää työtä invanaisillakin - sitä sanotaan myös kuntoutukseksi - ulkona lentelee paljon lintuja - kyyhkyjä, rastaita, naakkoja, harakoita,variksia, ja tunnistamattomia mustia nuoria lintuja, joilla isohko pyöreä pää - etsivät ravintoa niin talventörröttäjistä ja maasta kuin lintulaudaltakin
      - monet ovat huomauttaneet että se on flunssa-aikaan epätervettä itsekkyyttä
      ruokkia lintuja pihassaan - ruokin niitä kuitenkin - kai se höperöinä pidetyille sallitaan vaikka ei muuta maailmassa ikänäs enää sallittaisikaan
      - Hänen ne ovat linnutkin.

    • lupsakkaa

      Oletteko idättäneet Kauran siemeniä syötäväksi ? Muistelin jonkun maininneen niistä.

      • Länsistynyt

        Minulla ei ole idän kanssa mitään tekemistä enkä tunne veljeyttä Putiniin. Näin ollen en ole idättänyt edes riisimuroja japaniin.


      • New-age
        Länsistynyt kirjoitti:

        Minulla ei ole idän kanssa mitään tekemistä enkä tunne veljeyttä Putiniin. Näin ollen en ole idättänyt edes riisimuroja japaniin.

        Kauraa en. Sinimailasta joskus harrastin, mutta kun tuli salmonellavaroitus, loppui se lysti. Kyllä tosin punnitsin tarkkaan: mailaset vai salmonellat??


    • Terveenä.pysynyt

      Oon joskus vuosia sitten. Pitää olla tarkkana huuhtelun kanssa, ettei pääse happanemaan koko massa. Terveellistä on. En ole se joka on joskus maininnut.

    • flegmaatti

      En jätä tekemättä mitään huomiseksi suunnittelemaani.
      Aamupäivällä salilla 1,5h sisältäen kahviokeskustelut.
      Päivällä perheen ravinnoksi kuumennan sunnuntaista jämävuokaa.
      Muu onkin pelkkää spontaania huvittelua.

    • Per-kel

      En man som hade vanan att skjuta allt till morgondagen.- :D

    • Etelä-parvekkeella on hyvät puolensa.
      Metalli-rakenteet lämpiävät nopeasti.
      Sulattaen vähätkin lumet pois parvekkeelta.
      Vaikka en ole koskaan ajatellutkaan harjaavani parvekkeella, on kiva huomata että ei ole pakkokaan.

      H.

      • MummeliMia

        Eikö ole parvekelaseja sinulla?
        -

        Parvekkeeni on neljään ilmansuuntaan, etelään isoimmat ikkunat ja toiseenkin suuntaan melko isot, mutta kolmanteen ja neljänteen ilmansuuntaan on vain yksi lasi.

        Viime kuussa eräänä lumisadeyönä olin sulkenut sen yksilasisen pohjoisen heikosti, tuuli oli työntänyt sen auki, ja parvekkeen puulaatat olivat pakkaslumikerroksen peitossa, sen avoimen lasin alla oli kinos.

        Ei kun lumitöihin sitten vain, lakaisin parvekeharjalla laatat sinne kinoksen suuntaan, sitten aloin rikkalapiolla kauhoa sitä lunta ikkunasta ulos. Se ei painanut mitään, aivan kevyttä. Mutta pitkään sain sitä silti ulos kauhoa, ja tuuli pöllytti sitä hiukan takaisinkin.

        Lakaisin vielä uudelleen parvekkeen ja yritin saada kaiken ulos.
        Nyt suljin ikkunan huolellisesti.

        Laattojen raoista sitä oli mennyt parvekkeen sementtilattiallekin, mutta sille en tehnyt mitään. - Kevätaurinko sitten auttaa sen ulos aikanaan, onhan siinä veden poistoventtiili.
        .


      • P.S--

        Tammikuussa tuo jo tapahtui, aika kiitää.


      • Toivoisin

        Toivoisin kesän tulevan.


    • hympyttelijä

      Suuri peruna-jauhelihalaatikko on jo kypsennetty ja imuroitu lattiat. Omituinen aika laittaa ruokaa, mutta kun sitä menee evääksikin, niin lämmitettävä on joka tapauksessa.
      Kunpa päivä kirkastuisi sään puolesta.

      • Psykoterapeutitar

        Vien roskat, immuroin pyyhkäisen lattiat, pyykkitupaan koneellinen pyykkiä, ruokailu, pikku lepo ja kimppakauppa systerin kanssa. Iso matto täytyy myös salaa jossain vaiheessa koneeseen panna, kun pikku toipilas kippas eilen mukillisen maitoa matolle. Ipanoitten kanssa on kiva puuhastella, mutta odottamaton jälkityö teettää puuhaa. Siinä se päivä kuluu😌


      • hympyttelijä

        Minulla kävi vieraana hyvin omatoiminen ipana, touhuaa ja pukee itse vaikka on pieni. Itsellä ei ole lapsia. Sinulla on vahva kone kun ison maton kestää.
        Katson kohta paikallisuutisia. Jostain syystä siitä on tullut tapa, että ainakin joittenkin seutujen uutiset katson.


      • suvenelli1

        Mä rullasin korkeammat jalat sänkyyni. Nyt pitäis keskitukeen sahata alle joku puupala. Se keskitukijalka roikkuu vähän ilmassa. Kosteeta rättiä täytyy lattioilla siipasta jahka tuo Emmerdale loppuu. Iltapäivällä pitkä lenkki. Saas nähdä pitääkö kumpparit laittaa jalkaan.

        Kohta saa jo laittaa siemeniä itämään.


      • Psykoterapeutitar

        Omatoiminen on tämäkin ipana ja joskus vahinkoja sattuu siinä touhutessa. Isot on koneet pesutuvassa, mutta mattojen pesu on kielletty ja siksi täytyy salaa pestä. Matot täytyy olla sellaisia, että voi koneessa pestä. Ei muuten tulisi mitään, niin usein pesen.

        Unohdin vielä tämän päivän tehtävälistasta lakanoiden vaihdon ja pyykin silityksen. Jatkuvaa ähräämistä tämä elämä😬


    • reppuriika

      On se hyvä asua kerrostalossa: lumitöitä saa tehdä huvikseen jos haluaa auttaa kiinteistöpalvelumiehiä. Joku ulkona silloin tällöin kolaa tai lakaisee - ja tietenkin talon iäkkäämpi väki. Minä en ota stressiä kotitöistäni ja se on etu kun elää yksin.
      Nykyään rapussani asuu paljon nuoria, parikymppisiä ja ne ei kyllä lumikolaan ja katuharjaan tartu. Viime yönä sattui ekakertaa kahakka että päätin mennä lukemaan lakia. Kello oli puoli yksi ja alakerran käytävästä kuului hirveä mökä sauna päällä ja pojankolleja pilvin pimein. Ei ne ihan selin päin olleet.

      No ei siitä pidetty että vaha akankaakka tulee moittimaan, esiin astui nuori talon asukas. Sanoi että ihan tässä vain ystävien kanssa tilaussaunaa lämmitetään ja aikaa vietetään. Ei meillä ole sääntöjä milloin saunan saa lämmittää, mutta yöpileitä ei sentään ole lupa järjestää.
      En ole ankara niuhottaja ja ymmärrän nuoria paljon enemmän kuin moni tässä talossa, mutta asiattomuuteen kyllä puutun. Hyvä että nuorilla on kavereita ja ihan fiksua porukkaa meillä asuu, eivät soita musiikkia ja eivät he usein humalassa metelöi.
      Sanoin että jos ei meteli lopu, soitan poliisin ja otan yhteyttä jatkossa isännöijään.
      No olivat hiljempää mutta pois tulessa ja vieraiden kotiinlähtiessä vielä ylimääräistä kuului.
      Periaatteessa ei uneni häiriintynyt kun olen yöihiminen, mutta ei tuollaista voi hyväksyä ja asuuhan meillä myös iltaunista porukkaa.

      • johanonnii

        Kuulin sukulaiselta, että Länsi-Suomessa on matalassa vuokrakerrostalossa aiheuttanut varoituksen kun jokin hengellinen järjestö on järjestänyt tilaisuuden alkuillasta ennen seitsemää kerhotiloissa !
        Eikö asioista voida puhua ilman virallisia varoituksia ? Eikö alati tyhjää kerhotilaa saa käyttää mihinkään ? Voisko pahempia olla kuin hengellinen tilaisuus ?


    • Heikunkeikku

      Minä en eilen suunnitellut täksi päiväksi yhtään mitään.
      Ellun kanamaisena ajattelin antaa itselleni luvan ex tempore-tilanteille.
      Sitä ex temporea ei ole vielä tullut, mutta mistäs minä sen eilen tiesin.
      Arvelen, että tämän päivän saldo tullee olemaan vain hommat töissä ja Voicen katselu.
      Riittää mulle hyvin.

      • "Heikunkeikku"

        Kirjoitin tarkoituksellisesti musa-aloitukseeni hopi, hopi.
        Mites sinulta näin kauaa meni kiirehtiessäsi pudottamaan aloitukseni alemmas?
        -
        Niijja.
        Tein kunnon aloituksenkin.
        Hyvin sopii sinullekin.

        H.


    • tyttyryy

      Ihan nyt vaivihkaa kysyn, onko hunkszilla jokin kohotuksen tarve ? Masentunut nykyelämästä ? Miksi kehuu itseään ?

      • Totuushan-on

        Hunkki on vääristyneeseen itsetuntoon sairastunut vanha köpö joka ei ole saanut aikaan mitään merkittävää koko elämänsä aikana. Nämä palstat ovat ainoat missä hän pääsee pätemään koska ystäviäkään hänellä ei liene piha lintuja enempää - jos nekin väistelevät Hunkin parveketta kuin kissa rusakko ruttoa.


      • Huhhuh-

        -huhhuh, eikös meidän pitäisi kannustaa toinen toisiamme?

        Ollaan lähimmäisiä toisillemme!


      • tyttyryy

        Ei niin tosissaa lie aena Hunkkikaa, kuhan välillä olovinnaa tööräkkänä. Männä köpittää jo hakemaa viikonloppuevväitä hymyssä suin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1173
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      62
      1143
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      856
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      64
      853
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      68
      757
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      108
      657
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      94
      618
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      54
      598
    9. 78
      571
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      538
    Aihe