Eilisessä TV:n vaalitentissä kun Li Andersson sanoi että Kelan asumistuen leikkaus ei ole ratkaisu asumistukikulujen nousuun niin persujen Timo Soini paljasti oikeat karvansa ja kysyi "mikä sitten?" Liltä. Tavallisen kansan puolue haluaa siis leikata asumistukea saavien tukea, mikä helvetin tavallisten ihmisten puolue tämä hillbilly-kokoomus oikein on? Li Andersson keksi heti miten asumistukien nousuun voidaan vaikuttaa pienituloisten asumistuen leikkausten ja aseman huonontamisen sijaan, no tietenkin kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen rakentamista ja tarjontaa lisäämällä. Koko vaalikeskustelun naama irveessä olleelle persujen puheenjohtajalle Timo Soinille asia ei ole varmaan tullut mieleenkään keskokoomushallituskavereilleen naalia antessaan. Kokoomuhan vuokrasäännöstelyn poisti ja se räjäytti vuokrat ja Kelan asumistuet pilviin. Nyt asumistukea saavia köyhiä ja pienituloisia halutaan syyttää ja kurmottaa kokkelien virheistä.
Vastaukset 9
- Smaugi
Joo, oli Soinilta kyllä huono esitys. Kuuntelisi joskus muitakin ihmisiä. Voisi oppia jotain.
- jäsen.korjaaja
Li on fiksu nainen. Muistakaa äänestää vasemmistoa, se kannattaa.
Muille annetut äänet menevät hyväosaisen taskuun ja köyhän kyykytys jatkuu vaan.- fllfmmdm
Nähdäkseni asumistuen leikkaus on kyllä osaratkaisu asumistukimeno-ongelmaan. Leikkaus pitäisi osata tehdä kuitenkin fiksusti. Asumistukien enimmäismääriä leikattiin jo noin 6% tämän vuoden alussa pk-seudun ulkopuolella. Jäljellä on vastaava leikkaus pk-seudulla.
- suomen_duunarit
Anderssonin mukaan on luovuttava ajattelutavasta, että jokaisella pitäisi olla oma auto. Kaikille pitäisi varmaan olla kansanedustajien edut. Li ei ymmärrä duunareita, koska ei ole koskaan ollut oikeissa töissä. Saa liian isoa liksaa.
- äkäinen67
Osa asumistuesta valuu kuntayhtymien kukkaroon, tässä vanhusten palvelukeskukset laittavat yöksi ovet lukkoon ja ilman hoitoa js sitten haetaan asumistuki jolla paikataa kuntamenoja. Tällainen keplottelu pitäisi saada pois koska se heikentää jo muutenkin vanhusten hoitoa.
- fkemmw
Mitä enemmän on ns. kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja, sitä isommat asumistukimenot. Asunto valitaan sen mukaan mihin tuet yltää. Js hinta laskee, otetaan vähän isompi asunto. Mutta mitä enemmän uusia vuokra-asuntoja on sitä enemmän on asumistuen saajia - koska moni niihin muuttajista tulee halvemmista vuokra- tai omistusasunnoista. Ja samalla koko vuokrameno kasvaa - ja tukitarve myös. Muuttoliike on osasyy ilmiöön. Jos perhe muuttaa vaikka itä-Suomen asumistuettomasta jälleenmyyntiarvottomasta heikkokuntoisesta omakotitalosta Helsingin 1000 euron asumistuen asuntoon, niin valtion menot kasvaa.
- 3665346
Asumistuen ongelmaksi todettiin samaisessa keskustelussa, että tuki ei kohdennu oikealla tavalla, koska se valuu suoraan vuokranantajille, niin eikö sitä voitaisi sitten hillitä millään konstila ilman että tuentarvitsija siitä kärsii. Pelkkä asumistuen leikkaus ei ilmiselvästi toimi, mutta entäpä jos tukea painotettaisiin kohtuuhintaisiin vuokra-asuntoihin, jolloin se houkuttelisi tuen tarvitsijoita etsiytymään sellaisiin kohteisiin, joihin saisi paremmin tukea ja toisaalta kalliimmat vuorka-asunnot jäisi niille, joille ei sen asumistuen määrällä ole merkitystä. Siten se jäsi sitten viimekädessä vuokranantajan päätettäväksi, millä hinnalla lähtee markkinoille.
- mahakipeenä
no syödään sitten huonoa ruokaa ja juostaan terveyskeskuksessa eli tilanne on plus miinus ja nolla
- nollamies
Tässä on saatettu unohtaa jotakin. Jos asumistukia lasketaan vaikkapa 55%, niin toimeentulotukiasiakkailla kelan myöntämä toimeentulotuki nousee menetetyn asuemistuen verran ainakin nykylain mukaan, joten toimeentulotukiasiakkaiden kohdalla asumistuen laskemisen kokonaisvaikutus kelan menoihin on 0%.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67758
- 113722
- 37696
- 129649
- 67589
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40589Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142459Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35458- 26455
- 41422
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0395Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa29393Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58377- 29374
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64374- 60368
- 32361
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24359- 23357