Noh, kävipäs hassu juttu! Olin neuvolassa juuri ja siellä mitattiin, että painoni oli tippunut viime viikosta 400 grammaa!! Ja tätä ihmettä ei kyllä ole koko raskausaikanani tapahtunut! Olen ollut todella jopa pulassa tuon painonnousun takia (kiloja kertynyt huimat 19!) ja aina on neuvolassa päivitelty, kun liikaa nousee viikkoa kohden.. Aina joku 700-800 g/vk.. Ja nyt sitten! Laskenut 400 g!! Enkä mitään ole tehnyt toisin! Hui.. Pitäiskö tästä huolestua vai onko ihan normaalia..? Onko vauva lopettanut kasvamisen vai jokin muu vialla..? Muilla kokemuksia samasta? Turvotuskaan ei ole vähentynyt yhtään, siitäkään ei voi olla kyse! Ja noita viikkojahan oli takana 39 5... Apuja pian jos jollakin on kokemusta! Kiitos!
Painon tippuminen!?
Rv39+5
9630
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Siis 400 grammaa, voi kauheeta!!
Tuommoinen määrä kai voi hävitä vaikka mistä.. Hohhoijaa!!
Koitahan kuitenkin olla rauhassa... Anteeksi vain, mutta tämä nyt sattui minua vaivaamaan, ekakertalainen kun olen! Jos sinua puolestaan vaivaa tyhmä kysymykseni, niin olisit jättänyt vastaamatta kokonaan... Ehkä olen vain ylihuolehtiva äiti..? Siitä et kai voi minua moittia?
loppuraskaudessa paino kilon.Oisko ollu kahdessa viikossa, eipä tuo mitenkään vaarallista ole jos ei ihan mahdottomia tipu. Mulla ruoka-annokset vaan pieneni kun vauva painoi vatsalaukkua niin, ettei pystynyt syömään paljoa kerralla.
Oli mukava saada ihan asiallinenkin vastaus... Kiitos siitä! Toiset eivät tunnu ymmärtävän, että jos jokin on heille itsestäänselvää, niin se ei välttämättä ole sitä kaikille.. Mutta kuitenkin, oli lohduttavaa kuulla, että muillakin on ollut näin! Sitä kun tahtoo välillä olla huolissaan ihan pienestäkin näin ekaa odotellessa =)
Heissuli!
Tulin juuri neuvolasta ja mullakin oli tippunut paino. Ei sen enempää kuin 300 g, mutta kuitenkin. Ja mullakin on koko raskauden ajan suunta ollu vaan ylöspäin. Ei siitä kuitenkaan tarvi hermostua, koska mulle ei ainakaan sanottu, että siitä jotain haittaa ois. Ja kun laskettu aikakin on näin lähellä, niin itse en osannu edes huolestua.
Ja huomennahan tuo h- hetki olis käsillä...Jännittää!!!
Minulla on paino yhä miinuksen puolella alkutekijöistään vaikka on menossa jo rv38! Tänään kävin äippäpolilla ja paino oli tippunut viime viikosta kilon, silti masuasukin painoarvio on 4100g joten ei mikään pieni mies ole tulossa. Joten ole huoleti, varmasti se vauva on saanut tarvitsemansa kaikesta huolimatta! Olisi kyllä kiva tietää mistä tuo aika yleinen painon tippuminen viimeisillä viikoilla johtuu, olen kuullut siitä ennenkin.
Mulla oli kans paino noussut tosi vähän nyt neuvolakäyntien välillä, 100g vaan.
Mitä ilmeisimmin vauva siis kyllä 'ottaa sen minkä tarvii'. Mutta itse voi tietty laihtua huomaamattaankin. Minä ainakin olen kyllä syönyt ihan samaan tahtiin, mutta niin vaan oli painon (hurja)nousu tyssännyt, vaihteeksi. Sanoi neuvolatäti sen olevan ihan normaalia. :)
Rv32
Mulla on pudonnut 5 kg siitä kun aloin odottamaan ja raskausviikkoja on kertynyt 17 0..
Ovat alkaneet neuvolassa miettimään pitäiskö mulle määrätä jotain pahoinvointi lääkitystä, kun oksentelen vielläkin..
Mutta en usko että vauvallasi on mitään hätää.
ei kannata murehtia, neuvolassa olisivat takuulla sanoneet jos ois aihetta huolestua! painokäyrät voi vaihdella ylös ja alas, tärkeintä että elät ja syöt terveellisesti!