Ulottuvuuksien moninaisuus

Bebebebe

15

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gj.gjy

      Lainaus: "Heaven is not a distant place where God lives. Nor is just a place that we go to when we die. The Bible refers to the "heavenlies" as a label for the spiritual realms that exist alongside the physical world. The spiritual realms are just as real as the physical world that we can see. These two realms overlap and interact with each other."

      Tuo on yleinen uskonnollinen väärinkäsitys. Taivasmaailmat ehdottomasti ovat korkeamman ulottuvuuden fysikaalisia maailmoja ja paikkoja aika-avaruudessa.

      • Taivasmaailmat ovat henkimaailmassa.

        Mutta kuten lainauksessakin todetaan, henkimaailma lävistää ja vaikuttaa fyysisen maailman.

        Joten olemme henkiä, hengessä, kaiken aikaa, vaikka olemmekin fyysisiä olentoja.

        Enkeli voi astua maan päälle, ja Jumalan lapset astuvat maan päälle, sillä tavalla tämä elämä toimii.


      • gj.ghj
        Bebebebe kirjoitti:

        Taivasmaailmat ovat henkimaailmassa.

        Mutta kuten lainauksessakin todetaan, henkimaailma lävistää ja vaikuttaa fyysisen maailman.

        Joten olemme henkiä, hengessä, kaiken aikaa, vaikka olemmekin fyysisiä olentoja.

        Enkeli voi astua maan päälle, ja Jumalan lapset astuvat maan päälle, sillä tavalla tämä elämä toimii.

        Taivasmaailmat ovat läsnä myös fyysisessä maailmassa ihan oikeina paikkoina.

        Monet uskovat esimerkiksi Jeesuksen olleen auringosta kotoisin.


      • g.dfg
        gj.ghj kirjoitti:

        Taivasmaailmat ovat läsnä myös fyysisessä maailmassa ihan oikeina paikkoina.

        Monet uskovat esimerkiksi Jeesuksen olleen auringosta kotoisin.

        Jotkut ymmärtävät asiat niin, että Henget, kuten esimerkiksi kuolleet omaiset elävät täällä rinnallamme henkimaailmassa, mutta ei se pidä paikkaansa. Jotkut ovat syystä tai toisesta jääneet tänne (aaveet, kummitukset), mutta normaalisti sielut ohjataan täältä pois...ja todellisiin maailmoihin. Monet eivät kuulemma edes tiedä kuolleensa edellisessä maailmassa, ainakaan heti.


      • gj.ghj kirjoitti:

        Taivasmaailmat ovat läsnä myös fyysisessä maailmassa ihan oikeina paikkoina.

        Monet uskovat esimerkiksi Jeesuksen olleen auringosta kotoisin.

        "Taivasmaailmat ovat läsnä myös fyysisessä maailmassa ihan oikeina paikkoina."

        Taivasmaailma voi olla fyysinen heti kun Henki luo fyysisen todellisuuden, taivaan maan päälle.

        "Monet uskovat esimerkiksi Jeesuksen olleen auringosta kotoisin."

        Hmm... uskoisin että tässä on kyseessä symboliikka, mahdollisesti väärinymmärretty sellainen. Ei Jeesus ole Aurinko-tähdeltä kotoisin, vaan Taivaasta, kuten me kaikki. Aurinko symboloi ýhtä, valoa, elämän antajaa. Meidän aurinkokuntamme Aurinko on ollut palvonnan kohde, yksijumalisuuden symboli. Aurinko ei ole kuitenkaan Jumala.

        Taivas merkityksessä Heaven ei ole fyysinen paikka, vaan pikemminkin henkinen olotila.


      • g.dfg kirjoitti:

        Jotkut ymmärtävät asiat niin, että Henget, kuten esimerkiksi kuolleet omaiset elävät täällä rinnallamme henkimaailmassa, mutta ei se pidä paikkaansa. Jotkut ovat syystä tai toisesta jääneet tänne (aaveet, kummitukset), mutta normaalisti sielut ohjataan täältä pois...ja todellisiin maailmoihin. Monet eivät kuulemma edes tiedä kuolleensa edellisessä maailmassa, ainakaan heti.

        "Jotkut ymmärtävät asiat niin, että Henget, kuten esimerkiksi kuolleet omaiset elävät täällä rinnallamme henkimaailmassa, mutta ei se pidä paikkaansa. Jotkut ovat syystä tai toisesta jääneet tänne (aaveet, kummitukset), mutta normaalisti sielut ohjataan täältä pois...ja todellisiin maailmoihin."

        Todellisuus on todellisuudessa äärimmäisen ihmeellinen. On totta että jotkut sielut voivat jäädä välitilaan, "kummittelemaan". Se ei ole suotavaa, vaan suotavaa on todellakin reinkarnoitua normaalilla tavalla.

        "Monet eivät kuulemma edes tiedä kuolleensa edellisessä maailmassa, ainakaan heti."

        Sielu voi olla hämmentynyt, uskoa johonkin vaikka tosiasiat muuta osoittaa. Erityisesti nuoret sielut joutuvat ehkä helpostikin harhateille. No, kyllä joku heidät sitten aikaa myöten pelastaa jonnekin muualle. Enkelit ovat sitä varten. Ihminenkin voi auttaa kummittelemaan jääneitä siirtymään asianmukaiselle tasolleen, ellei muuten niin rukouksella.


    • fgh.fgh

      Urantia-kirjan mukaan on olemassa seitsemän mansiomaailmaa, joissa sielua koulutetaan ja koulitaan eri tavoin fyysisen kuoleman jälkeen (uskon, että myös elämä maaplaneetalla on taivaallinen koe). Tavoitteena on saavuttaa paratiisi -
      siis Taivas pysyväksi asuinsijaksi...eikä se siihenkään lopu, koska Taivaitakin
      on vielä seitsemässä tasossa.

      • Juuri näin. Tuo on ihan pätevä selostus tuo.


      • fhg.jg

        Korjauksena;

        Mansimaailmoja edeltävät Morontiamaailmat.


      • IlkimyksenTeologitäti
        Bebebebe kirjoitti:

        Juuri näin. Tuo on ihan pätevä selostus tuo.

        Olet vääräuskoinen trolli. Urantia-kirja on itsestään pärkkeleestä.


      • Juuri näin. Tuo on ihan pätevä selostus tuo, olen vääräuskoinen. Jumalakaan ei ole väitettäsi kieltänyt eikä tämä ole sattumaa.


      • asdfsdfgasdfasdf

        Pitkästä aikaa Ureakirjahörhöilyä täällä :) Ikävä ei ollut, mutta onhan tuo vaihtelua tuohon Raamattutuputukseen.


    • Epäjumalienkieltäjä

      <<Henkitodellisuus on todellisempi todellisuus.>>

      No kannattaisiko sinun siirtyä sinne "henkitodellisuuteen" selittämään näitä juttuja ja jättää internetit ja muut "tämänpuoliset" turhakkeet sikseen?

      • Tosikristitty ei jätä, elää Matriksinsa maalmassa kun on syönyt ne molemmat tabut viinin kera alas asti :)


    • trivia

      "Joten olemme henkiä, hengessä, kaiken aikaa, vaikka olemmekin fyysisiä olentoja. "

      Totta. Olemme hengissä, olemme siis olemassa. Olemme myös vuorovaikutuksessa toistemme ja ympäristömme kanssa. Omaamme siis henkisiä kykyjä.
      Eräs ominaisuus aivoissamme on mielikuvitus. Se on ehdoton edellytys abstraktille ajattelulle. Siltikin vaikka se sivutuotteena synnyttää henkimaailmoja mutta se synnyttää myös kaikenlaista elävää kulttuuria ja joka on ihmiskunnalle tarpeen. Sadut eivät suinkaan ole huonoja silloin kun niillä ei alisteta mitään väestöryhmää tai syyllistetä syyttömiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      411
      9021
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3560
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      20
      2013
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      81
      1246
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1095
    6. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1090
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1051
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1045
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1013
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      950
    Aihe