hiustenlähtö, vaihdevuodet ja hormonikorvaushoito!

nonii53

Onko kenelläkään kokemusta, auttaako estrogeenihoito hiustenlähtöön?? Olen jostain lukenut sen olevan hyvä antiandrogeeni. Kohdallani tilanne hiusten suhteen on surullinen; päälaki paistaa ikävästi.

6

8304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähähiuksinen

      Terveys -> sairaudet -> ihosairaudet -> hiustenlähtö. Kokeile, saatko ko. palstan kautta tietoa.

      Sinänsä sanotaan, että puolet yli 40-vuotiaista naisista kärsii hiustenlähdöstä ja yli 60-vuotiailla lukema taisi olla jo 70 %. Eli yleinen vaiva on. Jos sinulla on estrogeenin tarvetta ja vasta-aiheita ei ole, niin eikö asia kannattaisi kokeilla? Voit palata kertomaan kokemuksistasi omalta osaltasi.

    • Tarvitaan_muuta

      Estrogeeni ei ole antiandrogeeni. Se tehoaa lähinnä silloin kun naisella oma estrogeenituotanto vähenee ja jäljelle jäävä testosteroni "pääsee voitolle" aiheuttaen miestyyppistä hiustenlähtöä.

    • est.puolesta.liputan

      Estrogeeni kyllä nuorentaja tukkakin kauniimmaksi käy rypyt silenee eikä roiku .

    • ei.vaikutusta

      Itselleni ei ole estrogeeni mitenkään auttanut hiusten lähtöön. Olen kohta vuoden syönyt estrogeeniä. Hiuksia alkoi lähtemään enenevästi n. 1-2 v sitten, ja lähtee edelleen samoin estrogeenistä huolimatta. Eikä vaikuta muutenkaan mitenkään ihoon tms. Ainoa minkä muutoksen olen huomannut on lihominen joka alkoi estrogeenin aloittamisen jälkeen sekä rintojen kasvu. Muuten on tietysti auttanut vaihdevuosioireisiin kuumiin aaltoihin ja hikoiluun.

      • Rva-67

        Minulla sama turvottava vaikutus (=ruokahalu kasvanut), mutta se johtuu ikääntymisestä ja enemmänkin liian pienestä estrogeeniannoksesta. Tutkimusten mukaan estrogeeni nimenomaan vähentää lihomista postmenopausaalisilla naisilla.


    • mariia333

      Kyllähän estrogeenikin osaltaan auttaa, enempi kiinnittäisin huomiota sinkin saantiin. Ja ostapa vaikka peltokorte-nokkonen kalkkivalmiste lisäksi. tietty syy olla muussakin, jos tilanne on jo niin pitkällä että päälaki näkyy. Anna hiuksillesi tarpeeksi vettä Myös kollageenituotteista saa hiukset apua. Itse olen kaivellut kaiken mahd.tiedon hiusten vahvistamisesta, ja olen 5v kasvattanut pitkän ja vahvan tukan yli puolen selän. Mutta saa todella panostaa ravinteisiin ja oikeaan ruokaan, mikään ei näin yli 50v tule ilmaiseksi. En käytä föönejä, enkä mitään kuumalaitteita.
      Veden juonti on tosi tärkeää ja hyvät öljyt oikessa suhteessa nautittuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3161
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1760
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1285
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1228
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe